Moneygram Anlaşmalı Bankalar

Moneygram Anlaşmalı Bankalar
Moneygram Anlaşmalı Bankalar

Para gönderme, insanların eski dönemlerden günümüze kullandıkları ve uluslararası ilişkilerin gelişmesiyle çok daha fazla ihtiyaç duyulan bir işlem olmuştur. Artan bu talep karşısında birçok alternatif yöntem geliştirilmiş ve insanların kullanımına sunulmuştur. Geliştirilen bu yöntemlerden biride, özellikle yurt dışı para gönderme işlemlerinde birçok kişinin tercihi olan Moneygram’dır. Yazımızda Moneygram avantajları ve ülkemizde Moneygram anlaşmalı bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Moneygram Avantajları

Uluslararası para gönderme denildiğinde ilk akla gelen sistemlerden olan Moneygram, Amerika merkezli ve uzun yılardır hizmet veren bir para transfer sistemidir. Peki, bu sistemin kullanıcılarına sağladığı avantajlar nelerdir ve neden tercih edilmelidir? Sorularını yanıtlayacak olursak.

Sistemin sağladığı en büyük avantaj hızlı para transferi imkanıdır. Yani, yurt dışına yaptığınız para gönderisi ülkelerin yerel çalışma saatlerine bağlı olarak 10 dakika gibi bir süre içerisinde karşı hesaba geçer. Yapılan gönderi sonrası paranın karşı hesaba geçtiğini bildiren bilgilendirme mesajıyla yapılan gönderi hakkında anlık bilgi sahibi olunur, ekstra işlem yapılmasına gerek kalmaz. Diğer bir avantajı ise, aldığı gönderi masraflarıyla yurtdışına para gönderme için en ucuz yöntemlerdendir.

Moneygram Hangi Bankalarda Var?

Yurtdışı para göndermede ilk akla gelen Moneygram, dünya genelinde oldukça geniş bir müşteri kitlesine sahiptir. Durum böyle olunca ülkemizde de Denizbank ve Kuveyt Türk tarafından Moneygram ile para transfer hizmeti desteği verilmektedir. Bu bankalara giderek rahatlıkla Moneygram ile para gönderilebilir.

Moneygram Komisyon Ücretleri

Moneygram ile para göndermek işleminden alınan komisyon ücretleri gönderilen tutara ve döviz cinsine göre değişiklik göstermektedir.  Buna göre, dolar gönderilerinde alınan komisyon ücreti asgari 12 dolar, azami 300 dolar, gönderilen para Euro ise komisyon ücreti asgari 12 euro, azami 240 euro, Türk Lirası gönderilerinde ise alınan komisyon asgari 29 TL, azami 545 TL olarak uygulanmaktadır.

Moneygram Para Gönderme ve Alma Nasıl Yapılır?

Moneygram ile yurt dışına para gönderme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacak olursak. Öncelikli olarak Moneygram anlaşmalı bankalardan birine gidilerek “MoneyGram Gönderim Formu” doldurulur ve kimlik ile birlikte banka yetkilisine verilir. gönderilmek istenen tutar yatırılır ve size gönderi referans numarası verilir. Böylelikle para gönderme işlemini tamamlamış olursunuz. Aldığınız referans numarasını alıcıya ilettikten sonra geriye gönderilen paranın çekilmesi kalmaktadır.

Moneygram para çekme için anlaşmalı bankalardan birine gidilir ve “MoneyGram Alım Formu” doldurulur. Bu formda gönderi referans numarasının girilmesi gerekmektedir. Bu numaranın gönderici tarafından bildirilmiş olması gerekir. Sonra doldurulan form kimlik belgesiyle banka yetkilisine verilir ve gönderilen para alınır.