Odeabank EFT Ücreti

Odeabank-EFT-Ücreti
Odeabank-EFT-Ücreti

Odeabank ülkemizde 2012 yılında faaliyet göstermeye başlamış olan yabancı sermayeli bankalarındandır. Geçen süre içerisinde hızlı bir şekilde gelişen ve şube sayısını artıran banka birçok bankacılık ürün ve hizmeti ile piyasada faaliyet göstermektedir. Bu hizmetlerinden biride günümüzün en çok kullanılan bankacılık işlemi olan EFT işlemidir. EFT ile Odeabank müşterilerinin farklı banka hesaplarına bankanın hizmeti sunduğu bankacılık kanallarını kullanarak hızlı bir şekilde para transferi yapabilirler. Bu noktada yapılan EFT işlemiyle ilgili Odeabank müşterileri tarafından bilmesi gereken iki konu bulunmaktadır. Buna göre ilk konu, EFT işleminde kullanılan bankacılık kanalına göre bankanın aldığı Odeabank EFT ücreti ne olduğu ve diğeri ise yapılacak olan EFT işlemi için bankanın piyasa koşullarına dikkate alarak belirlediği Odeabank EFT saatleri bilgileri olacaktır.

İlk olarak bankanın belirlediği EFT saatini açıklayacak olursak. Bu kavram aslında Odeabank müşterilerinin aynı gün içerisinde para transferi gerçekleştirebildikleri saat aralığını tanımlamaktadır. Buna göre Odeabank müşteri akşam saat 17.00’ a kadar EFT işlemi yapabilir. Sabah 09.00 ile 17.00 arasında yapılan bu EFT işlemi neticesinde para aynı gün karşı hesaba geçmektedir. Bu saatler dışında yapılan EFT, talimat olarak dikkate alınır ve çalışma saatinde para transferi gerçekleşir. Yapılan EFT’nin hesaba geçme süresi ortalama 5-10 dakikadır. Bu süre işlem yoğunluğuna göre azami 30 dakikaya çıkabilir.  Bu EFT işlemin yapmak için ise bankanın şubeleri, internet bankacılığı, ATM ve telefon bankacılığı kanalları kullanılabilir.

Odeabank‘ da Sektörde faaliyet gösteren diğer bankalarda olduğu gibi yapılan EFT işleminden belirli bir oranda EFT ücreti tahsil etmektedir. Bu ücret bankanın kullanılan bankacılık kanalına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle EFT yapacak Odeabank müşterisinin hangi bankacılık kanalından ne kadar EFT ücreti alındığını biliyor olması istenmeyecek tutarlarda EFT ücreti ödenmesini engelleyecek bir bilgi olacaktır. Buna göre Odeabank EFT ücreti bankacılık kanalarında göre şu şekilde gerçekleşir,

Şubeden yapılan EFT için alınan Odeabank EFT ücreti asgari 35 TL azami 250 TL olmaktadır. Bu bankanın belirlediği geç EFT saatleri içerisinde yapılması durumunda Odeabank EFT ücretine ek olarak 15 TL Odeabank geç EFT ücreti alınmaktadır. Şubeler için bankanın belirlediği Odeabank geç EFT saati 16.30 ile 17.00 saat aralığıdır.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık kullanılarak yapılan EFT için alınan Odeabank EFT ücreti 4 TL’ dir. Bu işlemin bankanın internet bankacılığı için belirlediği geç EFT saatleri içerisinde yapılması durumunda Odeabank EFT ücretine ek olarak 4 TL Odeabank geç EFT ücreti alınır. İnternet bankacılığı için belirlenmiş olan Odeabank geç EFT saatleri 16.00 ile 17.00 saat aralığıdır.

Odeabank Telefon bankacılığı kullanılarak yapılan EFT işleminden banka asgari 35 TL azami 250 TL Odeabank EFT ücreti tahsil eder.

Bankanın ATM’ leri aracılığı ile yapılacak olan EFT işleminden banka 5 TL Odeabank EFT ücreti alır. Geç EFT saatleri içerisinde yapılacak olan işlemden ise EFT ücretine ek olarak 3 TL Odeabank geç EFT ücreti almaktadır. Bankanın ATM için uyguladığı geç EFT saatleri 16.00 ile 17.00 saat aralığıdır.

Diğer makalemiz olan EFT Ücretleri yazımızda diğer bankaların EFT işleminden aldıkları EFT ücret bilgileri verilmektedir.