Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen-Kişinin-Kredi-Borcu-Ne-Olur
Ölen-Kişinin-Kredi-Borcu-Ne-Olur

Kredi kullanımı bankaların sunduğu avantajlı kampanyalarla birlikte ihtiyaçların karşılanması için tercih edilen ilk yoldur. Özelliklede ev ve araba gibi yüksek tutarlı ihtiyaçların karşılanmasında uzun vadeli ve uygun ödeme şartları ile insanların tercih ettiği bir finansman kaynağı olmaktadır. Bu nedenle birçok insanın bir şekilde kredi kullanmışlığı vardır. Her şeyin yolunda olduğu bir anda kredi kullanan kişinin vefat etmesi her şeyin değiştirir. Bu durumunda ölen kişinin kredi borcu ne olur, ölen kişinin kredi borcu hayat sigortasından karşılanabilir mi? Soruları kalan yakınları tarafından araştırılan ve bilinmek istenen bir konu olmaktadır.

 

Kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda reddi miras yapılmadığı sürece tüm mal varlığı ve borçları varislere kalır. Bu nedenle varislerin bankalara olan borçları yasal sürelerinde ödeme mecburiyetleri bulunmaktadır. Ödenmeyen borçlar için banka yasal takip başlatabilir. Bunun için vefat eden kişinin varisi öncelikli olarak veraset ilamı çıkartarak bankalardan herhangi bir borç ya da alacak bakiyesi var mı diye araştırma yapmalıdır. Sonrasında bankalara bulunan borç çıkması durumunda kredi sözleşmelerini temin ederek hayat sigortası yapılıp yapılmadığını kontrol etmelidir. Hayat sigortası yapılmış ise poliçe örneklerini isteyerek sigorta kapsamına göre ölen kişinin borcu hayat sigortası kapsamında sigorta şirketi tarafından kapatılır.

Bununla ilgili olarak bankalar, kredi verirlerken ileride beklenmedik bir vefat durumunda borçlarını alabilmek için hayat sigortası yaptırırlar. Böylelikle kredi çeken kişinin kredi borcu bitmeden ölmesi durumunda borcu sigorta şirketinden tahsil edebilirler. Ancak sigorta şirketleri bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında ödeme yapmamak için çeşitli mazeretler göstererek yan çizebilirler. Sigorta şirketleri her ölümü kabul etmezler ve ödeme yapmadıkları ölüm şekilleri vardır. Buna göre ödeme yapmak istemedikleri ilk ölüm şekli intihardır. Onlara göre intihar doğal ölüm olmaması nedeniyle kredi borcunu ödemeye yanaşmazlar. İkinci ölüm şekli ise kredi çeken kişinin kredi aldığı dönemden ölümcül bir hastalığının olması, yani kredi çekilen dönemde kanser gibi bir ölümcül hastalığın olması durumunda ölen kişinin kredi borcunu hayat sigortasından karşılamak istemezler.

Sigorta şirketlerinin hiç zorluk çıkartmadan ölen kişinin kredi borcunu ödedikleri durumlarda mevcuttur. Onlara göre ani kalp krizi, doğal afet, iş kazası, trafik kazası gibi durumlar sonrası vefat eden bir kişinin kredi borcu hiç zorluk çıkartılmadan karşılanır. Hatta bu yolla vefat eden bir kişinin yakınları, ödenen kredi toplam tutarını dahi bankadan geri alma hakları bulunmaktadır.

Varisin araştırması sonrasında alınan borç için hayat sigortası yapılmamışsa bunun nedeninin incelenmesi gerekir. Müşteri sigorta bedeli ödememek için sigorta yaptırmamış ve bunun için talimat imzalamış olabilir veya banka müşteriye avantaj sağlamak için onun onayı olmadan sigorta yapmamış olabilir. Banka onay almadan sigorta yapmamışsa varisin açacağı dava lehine sonuçlanabilir. Eğer hayat sigortası talimatla müşteri tarafından istenmemişse burada bankanın hiçbir sorumluluğu yoktur ve tüm sorumluluk müşteridedir. Bunun için banka borç tahsili için varisi ile iletişime geçer. Burada varis reddi miras yapmadıkça ölen kişinin kredi borcunu ödemekle yükümlüdür.

Bir önceki Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur yazımızda, vefat eden kişinin kredi kartı borcunun kime kaldığı ve neler yapılması gerektiği anlatılmıştır.