Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen-Kişinin-Kredi-Kartı-Borcu-Ne-Olur

Ne kadar düşünmesek ve istemesek de hayatın vazgeçilmez bir parçası da ölümdür. Kredi kartı olan ve kullanan bir tüketicinin vefat etmesi durumunda kalan yakınlarının düşündüğü bir konuda ölen bir kişinin kredi kartı borcu ne olur konusudur. Bu konuyla ilgili birçok forumda zor durumda kalan kişilerin başlarından geçen bilgilendirme niteliğinde ki yazılara denk gelmişsinizdir. Bu yazılarda hiç beklenmedik bir zamanda bankaların faiz yansıtılmış kredi kartı borcu gönderdiklerinden bahsedilir. Bu durumla karşılaşıldığında genelde vefat eden kişinin yakınları borcun kime kaldığı ve hayat sigortasından karşılanabileceği konusunda tereddütte kalırlar.

Günümüzde kredi kartı kullanımının çok yaygın olması nedeniyle ölen kişinin borçları kime kalır sorusuyla ilgili cevap arayan birçok mağdur insan bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili bankanın sunduğu özel bir durum bulunmadığı sürece ölen kişinin kredi kartı borcu diğer mal varlıklarında olduğu gibi mirasçılarına kalır. Bundan sonraki süreçte borçların tahsili için banka mirasçılar ile iletişime geçecektir. Bu noktada borcun mirasçıya kalmamasını sağlayan özel durumdan bahsedecek olursak. Tüketici, kredi kartı kullanırken bankanın kredi kartı kullanıcılarına özel sunduğu hayat sigortası veya risk sigortası ürünlerinden birini yaptırmış ve ödemelerini yapmış olabilir. Bu durumda banka tüketicinin mirasçılarından herhangi bir borç talebinde bulunmaz. Borcu sigortadan almak üzere siler. Bu özel durum genelde tüketici ile banka arasında bir işlem olduğu için mirasçılar tarafından bilinmeyebilir. İleride beklenmedik bir borçla karşılaşmamak için biliniyorsa banka ile iletişime geçerek kredi kartı borcu durumunun kontrol edilmesi doğru olur.

Diğer durumda mal varlığı gibi borcun da yasal olarak mirasçılarına kalacağını belirtmiştik. Bu durumda banka vefat eden kişinin kredi kartı borcunu mirasçılardan tahsil etmek için mal varlıklarına yasal işlem uygulayabilir. Bu durumdan kurtulmak isteyen mirasçı kalan mal varlığı ile borç değerlendirmesini yaparak tercihine göre borcu ödeyebilir. Eğer varisin tercihi borçları ödememek ise, bunun için tekbir yasal yolu bulunmaktadır oda reddi miras yapmaktır. Böylelikle kalan borçlardan muafiyet sağlamış olunur. Ancak aynı zamanda yasal olarak kalan mal varlığından da feragat edildiği unutulmamalıdır. Reddi miras yapılması durumunda banka borcu zarar olarak işler ve bir daha tahsil edilmemek üzere kapatır.

Bir önceki Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıl yazımızda kredi kartı borcunun tamamen silinmesi için gerekli şartlar ve zaman hakkında bilgi bulabilirsiniz.