Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön-Ödemeli-Kart-Nedir
Ön-Ödemeli-Kart-Nedir

Bankaların müşterilerine sunduğu bankacılık işlemi yapabilmesini sağlayan kartların birçok çeşidi mevcuttur. Bunlardan biri olan ön ödemeli kart sağladığı avantajları nedeniyle son zamanlarda müşterilerin tercih ettiği kart çeşitlerindendir. Ön ödemeli kart, internet alışverişlerinde kredi kartlarındaki güvenlik eksiklikleri, nakit taşımak istemeyen müşteriler ve ya bilinçsiz kredi kartı kullanımı nedeniyle ortaya çıkmış olan bir kart türüdür.

Ön ödemeli kart adından da anlaşılacağı gibi, kart kullanımından önce para yüklenen ve mevcut bakiye kadar kullanıma imkan tanıyan kart türüdür. Bu özelliği ile internet alışverişlerinde kredi kartına göre daha güvenli ve bilinçsiz kullanım ihtimalini ortadan kaldırarak yaşanacak problemleri önüne geçmektedir. Ancak, bu kartta kredi kartlarının sağladığı taksit imkanı bulunmamaktadır.

Ön Ödemeli Kart Nasıl kullanılır?

Bu kartın kullanım şekline göre iki tipi mevcuttur. Bunlar, tek kullanımlık ve daimi kullanımlık ön ödemeli kartlarıdır. tek kullanımlık kart genellikle hediye kart olarak kullanılır, daimi kart ise, başta internet alışverişleri olmak üzere tüm alışverişlerde rahatlıkla kullanılabilir. POS cihazı olan tüm yerlerde kullanım olanağı tanımaktadır.

Ön Ödemeli Kart Avantajları

Eğer kartınızı banka üzerinden aldıysanız, harcamalarınızı ön ödemeli kart üzerinden yaparak gelir ve giderlerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Ön ödemeli karta belirli bir tutarda para yüklenerek hediye edilerek, hediye kart olarak kullanılabilir.

Aileler tarafından çocuklarına harçlık kart olarak verilebilir. Böylelikle gençler kart kullanım alışkanlığı edinirken harcamaları kontrol altında tutulur.

Ön Ödemeli Kart Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu kart kredi kartı veya banka kartlarında farklı değildir. Birçok ülkede kullanım imkanı sunmaktadır. Bu kartında üzerinde diğer kartlarda olduğu şekilde CVV numarası (kart güvenlik numarası), Kart Numarası ve son kullanma tarihi mevcuttur. Güvenlik açısından diğer kartlarda olduğu şekilde bu bilgilerin gizli tutulması gerekir. Güvenli görmediğiniz sistemler üzerinde kartınızı kullanmamanız uygun olacaktır.

Ön ödemeli kartların Mastercard veya Visa kart ürünleri altında sunulması nedeniyle bu ödeme sistemlerinin bulunduğu her yerde işlem yapabilme imkanını sunmaktadır.

Ön Ödemeli Kart Nereden Alınır?

Ön ödemeli kartlar başvurusu bankalara, PTT, büyük teknoloji mağazalarına veya marketlere yapılarak herhangi bir ödeme yapılmadan alınabilir. Mağaza veya marketlerden alınan ön ödemeli kart tek kullanımlık hediye kart tipindedir. Bankalar ve PTT üzerinden alınan ön ödemeli kart, daimi kullanımlık tipinde alınabilir.

Passolig kartı ve ininal kart ön ödemeli kart özelliğine sahip kartlardır. Ülkemizde birçok bankanın bu özelliğe sahip kart ürünlerini müşterilerine sunmaktadır.