Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir
Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir

İnsanlar kazandıkları belirli bir gelir içerisinde ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Bazen öyle bir an olur mali durum ihtiyaçları karşılamaya yetmez. Böyle durumlarda ihtiyacın karşılanabilmesi için alternatif seçenekler değerlendirilir. Bunlardan biride bankaların sunduğu kredi ürünleridir. İhtiyaçlara göre sunulan kredi çeşitlerinden birine yapılan başvuru sonrası bankadan alınacak kredi ile ihtiyaçlar için mali destek sağlanmış olur. Bazen kredi başvurusu onaylandıktan sonra kredi kullanımına ihtiyaç kalmaz. Bu durumda onaylanan kredi iptal edilebilir mi ve edilebilirse onaylanan kredi nasıl iptal edilir konusu banka müşterilerince araştırılan bir konu olmuştur.

Bu konuyla ilgili detaylı bilgi vermeden önce belirtmek gerekirse onaylanan bir kredi iptali yapılabilir. Ayrıca kredi iptali dert edilecek kadar zor bir işlem değildir. Bunun için önemli olan hangi bankacılık platformu üzerinden başvuru yapıldığıdır. İnternet bankacılığı, ATM veya SMS ile yapılan kredi başvuruları ile şubelere şahsen yapılan kredi başvuru sonrası yapılacak olan kredi iptali birbirinden farklılık gösterir.

Kredi başvuru İnternet bankacılığı, ATM ya da SMS aracılığı ile çok daha hızlı ve zahmetsizce gerçekleştirilir. Yapılan bu kredi başvuru neticesinde otomatik değerlendirme yapılır, bu değerlendirmede kişinin kredi notu dikkate alınarak sonuç bildirilir. Eğer kredi notu iyi ise kredi başvurusuyla ilgili ön onay bildirimi veya onay bildirimi SMS ile iletilir. Bu noktada kredi başvuru onaylanmış ise talep edilen kredi tutarı hesaba yatırılır veya bu ön onay bildirimi ise kredi başvurusunun tamamlanması için belirtilen evraklar ile şubeye şahsen başvurularak kredi talebinin tamamlanması istenir. Şubeye gidilmesi istenen durumda kredi iptali için evrakların şubeye teslim edilmemesi yeterlidir.  Ön onaylı kredi başvurusu durumunda ise onay sonrası paranın hesaba yatırılır. Bu durumda iptal işlemi değişir. Burada dikkate edilmesi gereken paranın hesapta hareket görüp görmediğidir. Eğer para yatırıldığı şekilde hesapta duruyorsa yasal olarak 14 günlük iptal hakkı müşteriye tanınmıştır. Bunun için banka çağrı merkezi veya şubeleri aracılığı ile kredi iptal talebi iletilir ve ilgili müşteri temsilcisi yardımıyla onaylanan kredi iptal edilerek yatırılan tutarın geri iadesi yapılır. Bazı bankalar kredi iptali için şubeye şahsen başvuru yapılması isteyebilir. Olur da 14 günlük yasal süre geçildi ya da para hareket gördü ise de onaylı kredi iptal edilir. Ancak bu durumda banka belirli bir tutarda ücret kesebilir. Bu bankalara ve değerlendirmeye göre değişiklik gösterecek bir uygulamadır. Ücretle ilgili bankadan bilgi alınmalıdır.

Banka şubelerinden yapılan kredi başvurusu sırasında gerekli evraklarının bankaya teslim edilmiş olması nedeniyle kredi başvurusu onaylandığında para direkt hesaba geçer. Diğer yöntemlerde olduğu gibi bu durumda da kredi iptali hakkı vardır. Ancak bunun için bankaya kredi iptal dilekçesi ile şahsen başvuru yapılması gerekir. Uygulanan 14 gün yasal süresi bu durum içinde geçerlidir. Önemli olan paranın 14 gün içerisinde hesapta hareket görmemiş olmasıdır. bu şart sağlandığı sürece herhangi bir ücret ödenmeden kredi iptali gerçekleşir. Bu şartların sağlanmadığı durumlarda kredi iptalinden belirli ücretler tahsil edilebilir.

Belirttiğimiz üzere kredi başvurusu hangi bankacılık platformu kullanılarak yapılmış olursa olsun onaylı kredi iptal hakkı bulunmaktadır. Bu hakkın veriliyor olması nedeniyle her durumda kredi başvurusu yapmak ve sonrasında iptal etmek bankalar tarafından finansal bir dengesizlik göstergesi olarak kabul edilebilir ve kredi notunun olumsuz etkilenmesine neden olur.