PTT Çalışma Saatleri

PTT-Çalışma-Saatleri
PTT-Çalışma-Saatleri

Ülkemizin ilk ve tek posta teşkilatı olan PTT (Posta ve Telgraf Genel Müdürlüğü) 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlk olarak Osmanlı döneminde 1840 yılında posta hizmeti vermek amacıyla Posta Nezareti olarak kurulmuştur. İlerleyen yıllarda gelişen iletişim teknolojisi ile birlikte telgraf ve telefon hizmetleri de eklenerek 1909 yılından itibaren Posta, Telgraf ve Telefon Nazırlığı olarak faaliyetlerine devam etmiştir. PTT uzun yıllar bu ismi ile faaliyet göstermiş 2013 yılında özelleştirilerek Posta ve telgraf Teşkilatı A.Ş. unvanını almıştır. PTT, çağın gereksinimlerine göre teknolojiyi bünyesine entegre ederek müşterilerine birçok alanda en iyi hizmeti vermeyi hedeflemiştir. Bu vizyonu ile piyasa şartlarına uygun PTT çalışma saatleri içerisinde müşterilerine hizmet vermektedir.

PTT açılış saati sabah 08:30 dur. PTT öğle arası 12:30 itibari ile başlamaktadır. Öğleden sonra için PTT çalışma saati 13:30 da başlar. PTT kapanış saati 16:30 olarak uygulanmaktadır. PTT müşteri yoğunluğu olduğu şubeleri için çalışma saatinde esneklik yapmış ve 17:00 itibari ile PTT çalışma saati bitmektedir. PTT çalışma saatleri özetlenecek olursa, sabah 08:30 / 12:30, öğleden sonra 13:30 / 16:30 saatleri arası PTT mesai saatleri olarak belirlenmiştir.

Hafta sonu Cumartesi PTT Şubeleri açık mı? Sorusuna yanıt verecek olursak. PTT şubeleri Cumartesi günü kapalıdır. Yalnızca PTT kargo dağıtım işlemleri öğleye kadar devam etmektedir.

PTT, bu çalışma saatleri içerisinde günümüz gereksinimlerine göre birçok işlemin yapılmasına imkan tanımaktadır. PTT çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki PTT işlemleri yapılabilir.

  • Posta gönderme ve alma
  • Havale ile para transferi veya posta çeki işlemleri.
  • Elektrik, su, telefon, doğal gaz, internet faturası ödeme işlemleri
  • PTT kargo işlemleri
  • PTT kredi işlemleri
  • E-devlet şifre işlemleri
  • İnternet veya telekomünikasyon işlemleri

Diğer makalemiz olan Banka Çalışma Saatleri yazımızda, bankaların açılış saatleri ile kapanış saatleri ve banka öğle arası saatleri hakkında bilgi verilmiştir.