PTT İpç Şifresi Nasıl Alınır?

PTT İpç Şifresi Nasıl Alınır
PTT İpç Şifresi Nasıl Alınır

PTT ipç şifresi nasıl alınır konusuna başlamadan önce ipç şifresi nedir bunu açıklayacak olursak. İpç, İnteraktif Posta Çeki kelimesinin kısaltmasıdır ve PTT Bankacılığı üzerinden yapılan; para yatırma ve para çekme işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla kullanılan PTT Bank hesap türüdür. Bu hesabı açtıran müşteriler PTT bankacılığı üzerinden sadece para yatırma ve para çekmekle kalmaz fatura ödeme, hesap kontrolü gibi birçok bankacılık işlemlerini PTT’ye gitmeden internet üzerinden gerçekleştirebilirler. Bu hesabın asıl amacı PTT bankacılık hizmetlerinde müşterilerine kolaylık sağlayarak avantaj sağlamaktır. Bu hizmetten yararlanmak için PTT ipç şifresi alınması gerekmektedir.

PTT İpç Şifresi Nasıl Alınır?

PTT ipc şifresi alındıktan sonra PTT Bankta bulunan İnteraktif Posta Çeki hesabına ait bir şifre alınmış olur. Bu şifre ile PTT şubelerine gitmeden para yatırma, para çekme, fatura ödeme, bakiye sorgulama, hesap hareketlerini görüntüleme gibi pek çok bankacılık işlemini internet üzerinden kolay bir şekilde yapılır.

İpç şifresi alabilmek için öncelikli olarak PTT Bankta bir İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırmanız gerekir. Bunun için istenen belgelerle PTT şubelerine başvurularak sözleşme imzalanması neticesinde ipç hesabı başvurusu gerçekleştirilmiş olur. yapılan başvurunun onaylanması sonrası kayıt esnasında verilen telefon numarasına internet bankacılığı girişinde kullanılacak olan ipç şifresi SMS olarak gelir. Böylelikle PTT ipç şifresi alma işlemi tamamlanır.

PTT İpç Hesabı Açtırmak Ücretli mi?

PTT ipç hesabı açtırmak işlemi PTT bank tarafından ücretsiz sunulan bir hizmettir. Ancak açılışta hesabın aktif edilmesi amacıyla 5 TL ücret alınır ve alınan bu ücret İnteraktif Posta Çeki hesabına yatırılır. İleri ki dönemde hesap kapatılmak istendiğinde yatırılan bu ücret geri alınır.

PTT İpç Online İşlemlere Nasıl Girilir?

Hesap açtırmak işlemini tamamladınız. Peki şimdi PTT ipç şifresi kullanarak PTT online işlemleri nasıl giriş yapılacak? PTT internet bankacılığı resmi sitesine https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet adresinden giriş yapıldıktan sonra PTT Bank müşteri numarası ya da TC kimlik numarası ile giriş imkanı sunulmaktadır. Tercih edilen giriş yöntemi seçilerek, tercih edilen bilgi girişi ve cep telefonuna gönderilen 8 karakterli ipç şifresi girişi yapılır. İpç şifresi alındıktan sonra PTT bank online işlemlere giriş bu kadar rahat ve kolaydır. PTT bank hizmetleri gelişen mobil teknolojiye entegre edilmiş ve akıllı telefona indirilecek PTT Bank mobil uygulaması ile ipç şifresi kullanılarak istenilen yerden ve zamanda bankacılık işlemi yapılır.

Bir önceki makalemiz olan Yanlış Hesaba Para Gönderdim Nasıl İptal Edilir? yazımızda, yanlış hesaba para gönderildiğinde yapılacak işlemler ve izlenecek yol hakkında bilgi verilmiştir.