PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar?

Ptt Kart Hesap Numarası Nerede Yazar
Ptt Kart Hesap Numarası Nerede Yazar,ptt kart hesap numarası nerde yazıyor.

PTT, gelişen teknoloji ve değişen müşteri taleplerine ayak uydurarak verdiği hizmet çeşitliliğini artırmış ve posta hizmetinin yanı sıra birçok farklı hizmeti de müşterilerine sunmaktadır. Bir zamanlar sadece bankalardan alınan EFT, havale, fatura ödemesi, kurum ödemesi ve kredi imkanları artık PTT şubeleri tarafından da verilmektedir. PTT kart sahibi olan her kişi bu hizmetlerden PTT matikleri kullanarak rahatlıkla yararlanabilir. Ancak para gönderme ve alma işlemleri için PTT kart hesap numarasının biliniyor olması gerekir. Bu noktada PTT kart hesap numarası nerede yazar sorusunu sizler için yanıtlayacağız.

PTT kart hesap numarasını öğrenmenin en kolay yöntemi PTT kart üzerindeki bilgilerden yararlanmaktır. Peki, burada birçok bilgi var hangisi PTT kart hesap numarası diye düşünebilirsiniz. Bu durumda hangi bilgi ne anlama geliyor ve hesap numarası hangisidir tek tek ele alalım. Ayrıca hesap numarası yazmayan kartlar için hesap numarası sorgulama işlemini sizlere anlatacağız.

PTT kart numarası, kart üzerinde ilk dikkati çeken 4 erli gruplar halinde büyük puntolarla yazılmış 16 karakterden oluşan numaradır. Bu diğer kartlarda olduğu gibi karta ait bir numaradır, her kart için farklıdır ve hesap numarası, müşteri numarası ya da iban numarasını göstermez.

PTT kart son kullanma tarihi, PTT kart numarasının altında kart sahibinin isim bilgisi yanında 04/18 formatında gösterilen numaralardır. Bu tarih kartın son geçerlilik tarihini gösterir, bu tarihten sonra o kart ile işlem yapılamaz. Bu tarihten sonra yapacağınız işlemler için PTT müdürlüğünce gönderilmiş olan yeni kartın kullanılması uygun olur.

PTT kart hesap numarası, kart üzerinde kart sahibi bilgisi ve son kullanma tarihinin altında yer alan ve 8 karakterden oluşan numaradır. Bu numara yeni nesil PTT kartlarının çoğunda yer almaktadır ve PTT kart numarasına göre daha küçük puntolarda yazılmıştır. Bazı yerlerde PTT hesap numarası 16 karakter olarak belirtilir. Bu standart bir formatta ve tüm bankalar içinde geçerli olan 26 karakterden oluşan IBAN numarasında yer alan hesap numarası kısmıdır. Bu nedenle 16 karakterden oluşan kart numarası ile karıştırılmamalıdır.

PTT kart müşteri numarası, yeni nesil kartlarda yer alan bir diğer bilgide her kart sahibine verilen PTT kart müşteri numarasıdır. Bu numarada bazı işlemlerde gerek duyulan bir bilgidir. PTT kart hesap numarasının hemen yanında yer alan ve 11 karakterden oluşan numara PTT kart müşteri numarasıdır. Hesap numarası ile aynı font ve puntoda yazılmaktadır.

PTT hesap numarası sorgulama işlemi, eğer kart üzerinde hesap numarası yazmıyorsa hesap numaranızı öğrenebileceğiniz bir yöntemdir. Bunun için PTT kart alırken şubedeki görevlinin verdiği dekonta ihtiyacınız olacak. Dekontta hesap numarası kısmında yazan numaralar karta ait hesap numarasını vermektedir. Diğer bir yöntem ise, PTT müşteri hizmetlerinden destek almaktır. Bunun için PTT müşteri hizmetleri 444 1 788 numaralı telefondan aranarak PTT hesap numarası öğrenilir.

Diğer makalemiz olan PTT Çalışma Saatleri yazımızda PTT şubelerin çalışma saatleri hakkında bilgi verilmiştir.