PTT ve PTT Kargo Çalışma Saatleri

PTT-Kargo-Çalışma-Saatleri
PTT-Kargo-Çalışma-Saatleri

Osmanlı döneminde Postane olarak kurulmuş ve köklü bir tarihe sahip olan PTT, 1840 yılında kurulmuştur. İlk postane İstanbul’ da kurulmuş olup devlet kuruluşu olarak hizmet vermektedir. Kuruluşundan itibaren birçok isim değişikliğine uğramış olan PTT 2013 yılında kabul edilen tasarı ile ismi Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak değiştirilmiştir.

PTT günümüz gelişen teknoloji ve tüketici talepleri neticesinde verdiği hizmet ağını genişletmiş. Posta hizmetlerinin yanı sıra kargo hizmeti, Kredi olanakları, EFT ve Havale hizmeti ve PTT Matik gibi birçok farklı alanda hizmet vermeye başlamıştır. Bunun yanında diğer kamu kurumları ile yaptığı anlaşmalarla tüketicilere farklı alanlarda da hizmet vermektedir. Bunlardan en önemlisi Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği ile otoyol ve köprüler için HGS geçiş sisteminin satışını ve bakiye yüklemelerini gerçekleştirme hizmetini sunmaktadır. Belirttiğimiz hizmetlerine ek olarak PTT şubelerinden elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturaları ödeme hizmetleri de verilmektedir.

Lojistik sektöründe yaşanan büyüme PTT  AŞ.’ yi bu sektöre yöneltmiş ve 2008 yılında PTT Kargo hizmeti ile sektörde faaliyet göstermeye başlamıştır. PTT Kargo, verdiği kaliteli hizmet ve her ilde bulunan şube ağı ile sektörde her geçen gün daha da ileriye gitmektedir.

PTT Kargonun bir kamu kuruluşu olması PTT Kargo dağıtım günlerinin ve PTT kargo çalışma saatlerinin memur çalışma saatleri statüsünde değerlendirilmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda PTT kargo dağıtım günleri resmi tatiller haricinde Hafta içi olarak gerçekleşmektedir. PTT kargo çalışma saatleri 2017 yılı için ise, öğleden önce 08:30 – 12:30 öğleden sonra 13:30 – 16:30 arası olarak uygulanmaktadır. Bazı PTT kargo şubelerinde öğle izni verilmeksizin 08:30 – 17:00 saatleri arasında PTT kargo dağıtım hizmeti verilmektedir. Cumartesi günleri açık olan PTT kargo şubeleri, yalnızca Posta İşletme Merkezi (PİM) ve Posta Kargo Dağıtım Merkezidir. Çalışan bu iki PTT Kargo birimi de Cumartesi günleri öğleye kadar çalışmaktadır. Bu merkezler haricinde PTT Kargo şubeleri Cumartesi günleri hizmet vermemektedir.

Diğer makalemiz olan PTT Çalışma Saatleri yazımızda PTT açılış ve kapanış saatleri ve hafta sonu çalışma saatleri hakkında bilgi verilmiştir.