QNB Finansbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

QNB-Finansbank-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır
QNB-Finansbank-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır

Finansbank müşteri şubeler, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM’ ler den birçok bankacılık işlemlerini yapabilirler. Artan bankacılık faaliyetleri ve internet kullanımı bankalar arası işlem oranını artırmıştır. Artış yaşanan bankacılık işlemlerinin başında EFT ile para transfer işlemi gelmektedir. Finansbank EFT işlemi bankanın hizmet verdiği, mobil bankacılık, internet bankacılığı, şube, ATM ve çağrı merkezleri aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Finansbank EFT işleminin yapılabilmesi için gönderilecek hesaba ait IBAN numarası ya da banka hesap bilgilerinin eksiksiz ve tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgiler girilerek şubelere gitmeden hızlı ve güvenli para transferi gerçekleştirilir. EFT yapan müşteriler işlem sırasında gerekli bilgileri hatalı girilebilir ve sonrasında yapılan EFT’nin iptali gerekebilir. Bu durum EFT yapan müşterin her zaman karşılaşılabilecek bir problemdir.

Hatalı bilgi girilmesi sonucunda EFT işlemiyle ilgili iki farklı sonuçla karşılaşırlar. Bunlardan ilki, hatalı bilgi girildiğinde ekranda uyarı verir ve işlem devam etmez. Bu uyarı ve işlem durdurma yapılan hatanın devam ettirilmeden düzeltilmesine ve doğru bilgilerin girilmesine olanak tanımaktadır. Diğer sonuç, göndermek istenilen müşteri hesabı yerine farklı bir müşteri hesabının bilgilerinin girilmesidir. Bu durumda bilgilerde herhangi bir hata olmaması nedeniyle uyarı gelmez ve EFT işlemi gerçekleşir. Gönderim sonrası farklı bir müşteri hesabına EFT yapıldığı fark edildikten sonrası hızlı davranılarak EFT iptali için işlemlere başlanmalıdır. Yoksa EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi uzayacaktır. Hatalı bir EFT işleminden sonra yapılacak olan Finansbank EFT iptali işlemini üç bölümde inceleyebiliriz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

Finansbank EFT ile gönderilen para öncelikli olarak Finansbank yetkilisi, sonrada diğer banka yetkilisi tarafından bilgi incelemesi yapılır. Bu inceleme esnasında gönderilen para bankanın EFT havuzuna alınır ve onay bekler. Paranın EFT havuzunda bekleme süresi bankaların yoğunluk durumuna göre ortalama 10-15 dk sürer. Yanlış EFT işlemi bu süre içerisinde fark edildiğinde zaman kaybetmeden Finansbank müşteri hizmetleri 0850 222 0 900 numaralı telefondan aranmalı ve yapılan yanlış EFT işleminin bildiriminde bulunulmalıdır. Transfer edilen Para henüz Finansbank EFT havuzunda ise EFT müşteri temsilcisi tarafından iptal edilir ve para iadesi gerçekleştirilir. Ancak, para Finansbank EFT havuzundan çıkmış ve karşı banka havuzunda ise alıcı bankanın müşteri hizmetleri aranarak EFT iptal talebinde bulunulur.

Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

Gönderilen EFT sonrası para karşı hesaba transfer olmuşsa, EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi uzayacaktır. Yapılan yanlış fark edildikten sonra Finansbank müşteri hizmetlerine aranarak yapılan hatalı gönderim bildiriminde bulunulur. Finansbank müşteri temsilcisi tarafından EFT iade talebi oluşturulur. Oluşturulan EFT iptal talebi karşı banka müşteri temsilcisine gönderilir. Gönderilen bu talebi alan banka buna istinaden hesabın sahibi ile iletişime geçerek hatalı gelen EFT ile ilgili teyit alır. Müşterinin onay vermesi durumunda gönderilen para geri iade işlemi başlatılır. Geri iade işleminin de bir EFT olması nedeniyle iade edilen paradan EFT ücreti tahsil edebilirler. Banka müşterisinin EFT iadesine onay vermemesi durumunda para geri iade edilmez. Bu durumda EFT’ yi yapan Finansbank müşterisi yasal yollara başvurarak para iade talebinde bulunabilir.

Finansbank İleri Tarihli EFT İptali

Finansbank EFT işlemi iki şekilde yapılması durumunda EFT talimatı olarak dikkate alınır. Bunlar, EFT saatleri dışında ya da hafta sonu yapılan EFT ile önceden belirlenmiş ileri tarihe yapılan EFT işlemleridir. Bu iki işlemde de gönderilen paranın transferi ilk veya belirlenen gündeki EFT saatleri içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle EFT talimatında hata tespit edildiğinde ya da EFT den vazgeçildiğinde EFT iptali çok daha basit yapılır. Bunun için yapılması gereken, EFT saati gelmeden mobil bankacılık veya internet bankacılığı kanallarından biri kullanılarak para transfer menüsüne girilir. Buradan EFT talimatları görüntülenerek iptal seçeneği seçilerek Finansbank EFT iptali yapılmış olur. Diğer bir yöntem ise Finansbank Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 900 numaralı telefondan aranarak EFT iptali yaptırılabilir.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.