QNB Finansbank Swift Kodu

QNB Finansbank Swift Kodu
QNB Finansbank Swift Kodu

Uluslararası döviz transferlerinde banka bilgilerinde kaynaklanan hataların önüne geçmek ve işlemlerin daha az bilgi ile daha hızlı yapılamasına olanak sağlamak için 1977 yılında swift kodu yada diğer adıyla BIC kodu uygulamasını devreye alınmıştır. Bu uygulamaya dahil olan her bankaya uluslararası geçerliliği olan bir kod verilmiştir. Bu noktada ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankalardan olan QNB Finansbank’a yapılacak olan döviz havale işlemleri için kullanılması gereken QNB Finansbank swift kodu mevcuttur.

Swift ve BIC kodu tanımını verecek olursak swift kodu; “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” kurumunun baş harflerinden oluşmaktadır. BIC kodu ise, “Bank Identifier Codes” kelimesinin baş harflerini göstermektedir. Hangi kelimeyi kullanırsanız kullanın para transferi için gerekli olan ve bankayı tanımlayan kod anlamına gelmektedir. Uygulamada bankalara verilen swift/bıc kodu 11 karakter olarak standartlaştırılmış ancak bu uzunluk ülkelerin kendi yapılarına göre 8 ile 11 karakter arasında değişiklik göstermektedir. Ülkemizde standarttan daha kısa 8 karakter uygulanmaktadır.

Yurt dışından QNB Finansbank hesabına yapılacak olan döviz transferinde kullanılması zorunlu olan sekiz karakterli QNB Finansbank swift/bıc kodu FNNBTRISOPS şeklindedir. Swift kodunu inceleyecek olursak, ilk dört karakter bankanın isminin kısaltması olan “FNNB” karakterleridir. Sonraki iki karakter ise bankanın faaliyet gösterdiği ülkenin uluslararası kodu olan yani ülkemizin uluslararası kodu olan “TR” dir. Son iki karakter ise bankanın bölge veya merkez şubesi için verilmiş olan “IS” kodudur. Son üç karakter olan “OSB” karakteri ise ülkemizin swift kodunun standarttan kısa olması nedeniyle eklenen ve işlem için gerekli olan karakterlerdir.

Yurt dışından QNB Finansbank’a yapılacak olan döviz havale işlemi için aşağıdaki adımların biliniyor olması gerekir. Bu bilgilerden herhangi birinde eksik varsa işlem gerçekleştirilemez.

  1. Gönderenin ad ve soyadı bilgisi
  2. Alıcının adı ve soyadı bilgisi.
  3. QNB Finansbank swift/bıc kodu.
  4. Alıcının IBAN numarası, bu bilinmiyorsa hesap numarası. Eğer bu ikisi de bilinmiyorsa alıcının açık adresi, TC kimlik numarası, baba adı ve doğum tarihi bilgileri gereklidir.

yurt dışına para gönderme işlemi de QNB Finansbank üzerinden yapılabilir. QNB Finansbank swift işlemi yapacak olan kişilerin aşağıdaki adımları eksiksiz olarak uyguluyor olması gerekir. Bu işlemde bilinmesi gereken, bankanın yapılan diğer para transfer işlemlerinde olduğu gibi swift işleminden de işlem ücreti tahsil ettiğidir. Her yıl güncellenen bankanın swift ücreti bilgisine Buradan ulaşabilirsiniz.

  1. Gönderenin adı, soyadı, adres ve telefonu.
  2. Alıcının adı, soyadı, adres ve telefonu.
  3. Alıcının banka swift kodu
  4. Alıcının IBAN numarası.

Önceki makalemiz olan Vakıfbank Swift Kodu yazımızda döviz gönderimi için gerekli olan Vakıfbank swift kodu ve swift ücreti hakkında bilgi verilmiştir.