Sanal Kart Nedir?

Sanal-Kart-Nedir
Sanal-Kart-Nedir

İnternet üzerinden yapılan alışverişler her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bu artış beraberinde internet üzerinden kredi kartı bilgilerinin çalınarak yapılan dolandırıcılık olaylarını da artırmıştır. Bu noktada en çok sıkıntı yaşayan tüketici grubunu alışveriş ödemelerini kredi kartı ile yapan tüketiciler oluşturmaktadır. Bu tüketiciler sahip oldukları kredi kartı bilgilerini ödeme esnasında internet sitesi üzerine girmesi mecburiyeti nedeniyle bilgiler açık hedef olmaktadır. Tüketicilerin internet alışverişlerinde taşıdığı bu riski azaltmak için bankalar her geçen gün farklı güvenlik uygulamalarını müşterilerine sunmaktadır. Bunlardan biride internet alışverişlerinde riski azaltmak amaçlı sundukları sanal kart uygulamasıdır. Peki bu sanal kart nedir ve nasıl oluşturulur?

Sanal kart genellikle kredi kartı ile internet alışverişleri yapan kişilerin tercih ettiği, adından da anlaşılacağı gibi fiziksel anlamda olmayan dijital bir karttır. Bu kart müşterinin tercihine göre kredi kartına veya bankamatik kartına bağlı olarak sistem üzerinde oluşturulur. Böylelikle fiziksel olarak olmayan sadece dijital ortamda kullanılabilen bir tanımlanmış olur. Tanımlanan kartın ihtiyaç olan ve asıl karttan farklı kredi kartı numarasına, CVV güvenlik koduna ve kredi kartı son kullanım tarihini mevcuttur. Bu yapısı ile normal bir karttan hiçbir farkı yoktur.

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

Sanal kartın kullanıcılara sunduğu birçok avantajı mevcuttur bunlardan en önemlisi, limitinin kullanıcı tarafından ihtiyaç olan alışveriş tutarı kadar belirleniyor olmasıdır. Böylece tanımlanan limitten fazla bir limitin karttan kullanılması engellenir. Kart bilgilerinin çalınması durumunda kullanılacak limit tanımlı olan limit ile sınırlanarak risk azaltılmış olmaktadır. Ayrıca, tanımlanan limitten sanal kartta limit kalması durumunda bu limit, alışveriş sonrası veya belirlenen periyotlarda, bu gün veya hafta olabilir kendini sıfırlar. Böylelikle kart bilgilerinin çalınması durumunda kullanıcı etkilenmeyecektir. Diğer bir avantajı tanımlanan sanal kartın sadece internet alışverişlerinde kullanılabilir olmasıdır. Yani, kart bilgileri ile POS cihazları kullanılarak alışveriş ve nakit çekim yapılamaz.

Sanal Kart Oluşturma Nasıl Yapılır?

Sanal kart alma veya gerçek tabiri ile kredi kartına sanal kart oluşturma oldukça basit bir işlemdir. Bunun için bankanın internet bankacılığı kullanılabilir veya internet bankacılığı kullanmak istemeyen müşteriler bankanın çağrı merkezi ya da şubeleri aracılığı ile de sanal kart oluşturulur. Bu noktada, her şeyden ücret alan bankalar düşünüldüğünde kredi kartı aidatı gibi bu karttan da sanal kart aidatı alıyor mu sorusu tüketicilerin sorduğu bir soru olmaktadır. Bu soruyu yanıtlayacak olursak, mevcut kredi kartına tanımlanan bir kart olması nedeniyle herhangi bir sanal kart işlem ücreti alınmamaktadır. Bankaların ücretsiz sunduğu bir ürün olarak tüketiciye sunulmaktadır.

Tanımlanan sanal kart limiti ilk aşamada sıfır olmaktadır. Bu limit kullanıcının ihtiyacı olduğu durumlarda bankanın internet bankacılığı kullanarak istenilen tutara değiştirilebilir. Bu tutar asıl kredi kartı kullanılabilir limitini geçmeyecek şekilde olmaktadır. Güvenlik açısından bu limitin ihtiyaç duyulan alışveriş tutarı kadar olması uygun olacaktır.