Sıfır Faizli Kredi Veren Bankalar

Sıfır Faizli Kredi Veren Bankalar
Sıfır Faizli Kredi Veren Bankalar, katılım bankaları.

Günümüzde çoğu insan ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvurmaktadır. Bu nedenle bankalara sabit gelirli kişiler için önemli bir nakit kaynağıdır. Ancak bankaların verdikleri nakitten faiz alıyor olması çoğu insanın bankalardan uzak durmasına neden olmaktadır. Birde bunun yanında astronomik faiz oranları nedeniyle insanlar bankalardan uzak durmaya ya da alternatif seçenekler bulmaya çalışmaktadırlar. Bunun için ise sıfır faizli kredi imkanlarından yararlanılmakta ya da faizsiz kredi veren bankalar kredi ihtiyaçları için tercih edilmektedir.

Faizsiz kredi imanı iki bölümde değerlendirilebilir. Buna göre ilki, bankadan alınan kredi karşılığında herhangi bir faiz alınmaz, sadece masraflar düşülerek kredi verilir. Bu uygulama belirli dönemlerde müşterilere kampanya olarak sunulmaktadır. Diğeri ise, faiz ile ilgili dini düşüncesi nedeniyle ya da farklı sebeplerden ötürü bazı kişiler kredi konusunda bankalardan uzak durmaktadır. Bu nedenle faiz ile para almaya uzak duran tüketiciler için ilk çözüm katılım bankası faizsiz bankacılık hizmetlerinden yararlanmak olmaktadır.

Faizsiz bankacılık sistemi olan Katılım bankaları nasıl çalışır? Sistemde verilen para karşılığında herhangi bir faiz alınmaz bunun yerine verilen paradan kâr payı alındığı sistemdir. Ayrıca sistem literatüründe kredi kelimesi bulunmaz. Sonuç olarak belirtmek gerekirse, katılım bankaları faiz adı altında olmasa da kar payı adı altında verilen paradan ek ücret almaktadır. Şuan ki durumda alınan Kâr payı oranları ile faiz oranları genel itibariyle benzer rakamlarda seyretmektedir.

Ülkemizde faizsiz bankacılık hizmeti veren katılım bankaları ve faizsiz kredi veren bankalar aşağıdaki şekildedir.

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı alan bankalar)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı alan bankalar)
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı alan bankalar)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı alan bankalar)
  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı alan bankalar)

Faizsiz kredi veren bankalar ise;

  • Halk Bankası
  • Denizbank
  • Odebank
  • Garanti Bankası

Bankalardan Alınabilecek Faizsiz Krediler

Faizsiz kredi imkanlarında KOBİ ‘lerin şanslarının daha yüksektir. Bu konuda devlet destekli projeler ile  KOSGEB destekli KOBİ ‘lerin ihtiyacına yönelik sıfır faizli kredi destekleri sunulmaktadır.  KOBİ destek kredilerinin yanı sıra Esnaf ve çiftçiler için de sıfır faizle kredi imkanları sunulmaktadır. Gerçekleştirilen bu projelerde T.C. Ziraat Bankası öncülüğünde gerçekleştirilmektedir.

Diğer makalemiz olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi yazımızda, evleneceklere faizsiz evlilik kredisi şartları ve veren bankalara hakkında bilgi verilmiştir.