Bankacılık İşlemleri İçin SIM Kart Bloke Kaldırma

Bankacılık İşlemleri İçin SIM Kart Blokesi Kaldırma
Bankacılık İşlemleri İçin SIM Kart Blokesi Kaldırma

Sim kart değiştirme operatörlerin sunduğu avantajlı kampanyalar nedeniyle her müşteri tarafından yapılan bir işlemdir. Özellikle de son dönemlerde hattını taşıyanlara sunulan avantajlı paketler nedeniyle telefon numarası değiştirilmeden operatör ve sim kart değiştirilebilmektedir. Sim kart değiştirildikten sonra müşterilerin en çok karşılaştıkları problem akıllı SMS bloke problemidir. Bu işlem bankaların müşteri güvenliği için operatörlerle ortak çalışarak gerçekleştirdikleri ve müşterinin teyidi sonrası aktif hale gelen sim kart bloke işlemidir. Bu durumda olan müşteriler için en hızlı akıllı SMS bloke kaldırma diğer adıyla sim kart bloke kaldırma yöntemlerini yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla şubelere gitmeden hızlı ve rahat işlem yapma imkanı sunması nedeniyle mobil bankacılık uygulamaları müşteriler için büyük rahatlıktır. Bu nedenle sim kart değişikliğinde uygulanan akıllı SMS bloke işlemi çoğu kişinin zor zamanlar geçirmesine neden olmaktadır. Özellikle de daha hızlı internet bağlantısı sağlayan 4.5 G sim kart kullanımının başlanmasıyla bir çok müşteri sim kart değiştirmek durumunda kalmış, internet şubesi ve mobil şube girişlerinde akıllı SMS bloke olarak sim kart bloke problemiyle karşılaşmıştır.

Sim Kart Bloke Kaldırma Adımları

Sim kart değişikliği yapmış akıllı SMS bloke olmuş müşteriler için tüm bankaların ortak sim kart bloke kaldırma yöntemleri aşağıdaki şekildedir.

Sim kart bloke kaldırma işlemi için tercih edilecek en hızlı yöntem bankaların çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezi aranarak müşteri temsilcisi yardımı ile sim kart blokesi kaldırılır. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken, müşteri temsilcisi güvenlik adımı uygulamasıdır. Bunun uygulamada; TC. Kimlik numarası, anne kızlık soyadının bazı harfleri, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bazı güvenlik sorularına cevap verilmesi istenecektir. Bu nedenle şahsen aranması uygun olur.

Sim kart bloke kaldırma için kullanılabilecek diğer yöntem banka ATM’leridir. Bunun için banka kartı ile ATM’ye giriş yaptıktan sonra işlemler menüsü altında yer alan mobil şube işlemlerinden sim kartı aktifleştirme işlemi yapılarak sim kart blokesi kaldırılır. Bu işlem için birçok bölgede yaygın bir şekilde bulunan ATM’lerin kullanılması şubelere nazaran daha hızlıdır.

Sim kart bloke kaldırma için kullanılacak diğer yöntem ise banka şubeleridir. Bunun için uygun banka şubesine giderek müşteri temsilcisi yardımı ile sim kart blokesi kaldırılır. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için güvenlik açışından şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Bu diğer yöntemlere göre daha zaman alıcı ve zahmetli olacaktır.