Swift Kodu Nedir? Bankaların Swift Kodu

SWİFT-Kodu-Nedir
SWİFT-Kodu-Nedir

Günümüzde gelişen teknoloji ve ulaşım teknikleri sayesinde ülkeler arası mesafeler kısaldı ve iletişim hızlandı. Bu gelişmeler ile ülkeler arası ticaret eskiye nazaran çok daha fazla arttı. Artan ticaret hacmi kullanılan ödeme sistemini değiştirmiş ve bankacılık sektörünün aktif olarak kullanılır hale getirmiştir. Bankacılık sektörü de yaşanan bu gelişmeye paralel olarak daha güvenli ve hızlı işlem yapabilmenin yollarını arayarak yeni standart sistemler geliştirmişlerdir. Ülkemizde yakın zaman içerisinde uygulanmaya başlanmış olan IBAN numarası bunların son örneğini oluşturmaktadır. 1977 yılından itibaren faal olarak kullanılan Swift sistemi ise bunları en basit ve hızlı işlem yapabilmeyi sağlayan sistemlerindendir. Bu sistem sayesinde uluslararası işlem yapan bankalar BIC kodları ile tanımlanarak bilgide standardizasyon sağlanmıştır.

 

 Swift Nedir?

Swift, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimesinin kısa adıdır. Tüm dünyadaki bankalar arasında yapılan para transfer işlemini belirli bir standartta ki banka bilgisi ile yapılmasını sağlayan sistemdir. Bu sistemde bankalar BIC (Bank Identifier Codes) kodları ile tanımlanırlar. BIC kodu günlük işlemlerde Swift kodu olarak adlandırılır koddur.

Swift kodu, ülkelere göre değişen ve bankayı tanımlayan 8 ila 11 karakterden oluşan bir koddur. Kullanılan bu swift kodu tüm dünya bankacılık sisteminde standarttır ve bankayı temsil eder. Böylelikle yurt dışına para transferi yapılacağında ilgili bankaya ait swift kodu kullanılması bankayı tanımlama adına yeterli olacaktır. Yani, banka adından ziyade bu kod biliniyor olması para transferi için yeterli bir bilgidir.

 

 Swift Kodu Açılımı

Swift kodu diğer bir tabirle BIC kodu oldukça basit bir yapısı olan standart bir koddur. Ülkelere göre 8 ila 11 karakterden oluşan bu kod ülkemizde 8 karakterden olarak kullanılmaktadır. Swift kod açılımı şu şekildedir. Örnek olarak Garanti swift kodun inceleyecek olursak; TGBATRIS

  • İlk 4 karakter, bankayı simgeleyen koddur.
  • Sonraki 2 karakter, ülkeyi gösteren ISO ülke kodudur.
  • Sonraki 2 karakter, yerel kodu (şehir bilgisi) gösterir. Bazı ülkelerde 3 karakterdir. Ülkemizdeki bankalar için swift kodu burada biter.
  • Kalan son 3 karakter, banka şube kodunu göstermektedir.

 

Swift Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Şubeye gitmeden internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden uluslararası para transferi yapılmak istendiğinde aşağıdaki bilgilerin işlem sırasında biliniyor olması gerekmektedir. Böylelikle hızlı ve güvenli mekan ve zaman kısıtlaması olmadan para transferi gerçekleştirilebilir.  Swift kodu 11 karakterden az olması durumunda, BIC kodunun 11 karaktere tamamlaması için sonuna gereken sayıda “X“ sembolü konulmalıdır. Ülkemiz için XXX şeklinde tamamlanmalıdır.

  • Alıcı bankanın swift kodu veya bu kod bilinmiyorsa alıcı bankanın ülke, şehir, banka adı bilgileri.
  • Alıcını isim bilgileri.
  • Transfer işleminin yapılacağı tarih bilgisi.

 

Swift Transfer Süresi 

Swift transfer işlemi banka mesai saatleri içerisinde yapılırsa transfer işlemi 2 iş günü içerisinde gerçekleşir. Mesai saatleri sonrası yapılan işlemler bir sonraki iş günü işleme alınmak üzere swift talimatı olarak alınır ve 3 iş günü içerisinde transfer gerçekleşir.

 

Bankaların Swift Kodu

Akbank BIC Kodu / Swift Kodu – AKBKTRIS

Albaraka Türk BIC Kodu / Swift Kodu – BTFHTRIS

Alternatif Bank BIC Kodu / Swift Kodu – ALFBTRIS

Anadolubank BIC Kodu / Swift Kodu – ANDLTRIS

Citibank BIC Kodu / Swift Kodu – CITITRIX

DenizBank BIC Kodu / Swift Kodu – DENITRIS

Finansbank BIC Kodu / Swift Kodu – FNNBTRIS

Fortis Bank BIC Kodu / Swift Kodu – DISTRIS

Garanti Bankası BIC Kodu / Swift Kodu – TGBATRIS

Halkbank BIC Kodu / Swift Kodu – TRHBTR2A

HSBC Bank BIC Kodu / Swift Kodu – MIDLTRIX

İş Bankası BIC Kodu / Swift Kodu – ISBKTRIS

ING Bank BIC Kodu / Swift Kodu – OYAKTRIS

Kuveyt Türk BIC Kodu / Swift Kodu – KTEFTRİS

Şekerbank BIC Kodu / Swift Kodu – SEKETR2A

Tekstilbank BIC Kodu / Swift Kodu – TEKBTRIS

TEB BIC Kodu / Swift Kodu – TEBUTRIS

Türkiye Finans BIC Kodu / Swift Kodu – TAFKBTRIS

VakıfBank BIC Kodu / Swift Kodu – TVBATR2A

Yapı Kredi BIC Kodu / Swift Kodu – YAPITRISFEX

Ziraat Bankası BIC Kodu / Swift Kodu – TCZBTR2A

Diğer makalemiz olan IBAN Numarası Nedir? IBAN Sorgulama yazımızda, müşterilerin iban numarası, iban numarası karakter sayısı ve iban sorgulama hakkında bilgi verilmiştir.