Temassız Kart Nedir?

Temassız-Kart-Nedir
Temassız-Kart-Nedir

Kredi kartı, bankaların en çok kullanılan tüketici ürünlerinden olduğu bir dönemdeyiz. Durum böyle olunca bankalar bu ürünlerinde daha hızlı ve güvenli alışveriş yapılabilmesi için müşterilerine farklı hizmetler sunmaktadır. Alışverişlerde belirli bir alışveriş tutarının altında olan işlemlerde kredi kartı kullanımını hızlandırmak amacı ile Temassız kredi kartı özelliğini müşterilerine sunmuştur. Böylelikle kredi kartı POS cihazından geçirilmeden sadece POS cihazına yaklaştırılarak şifre gerektirmeden ödeme işlemi gerçekleştirilir. Ancak, bu işlemde şifre kullanılmaması kullanıcılar tarafından güvensiz algısı oluşturabilmektedir. Bu nedenle bankalar temassız işlem için azami işlem temassız işlem limiti belirleyerek riski azaltmıştır.

Temassız ödeme ülkemizde birçok bankanın kredi kartı ürünlerinde yer almaktadır. Bunun için yapılması gereken, temassız özelliğe sahip kredi kartı sahibi olmaktır. Mevcut kartınızda bu özellik yoksa ya da bu özelliğe sahip bir kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız tercih ettiğiniz bankadan bu özelikte kredi kartı başvurusu yapmanız gerekir.

Temassız ödeme özelliğine sahip kredi kartı sahibi iseniz, kartınızı temassız POS cihazı olan mağazalarda rahatlıkla güvenli ve hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Ödeme işleminiz bir iki saniyelik süre gibi kısa bir sürede gerçekleşmiş olacaktır. Zaman tasarrufu sağlayan bu özellik, kullanıcıların aklına hırsızlık ile ilgili birçok soru getirse de gelişen teknoloji ile bu sorunlarında önüne geçilecektir önlemler alınmaktadır. Bu konuda atılmış olan en önemli önlem, temassız işlem limiti tanımlanmış olmasıdır. Böylelikle kullanıcı bu limit üzerinde temassız işlem yapamamaktadır. Bankalara göre değişen temassız işlem limiti 35 TL ila 50 TL arası değişmektedir. Temassız ödeme limiti her şifreli kullanımdan sonra tekrar ilk limitine güncellenmektedir.

Temassız İşlem Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızın ön yüzünde temassız işlem işareti olan dalga işareti varsa kartınız temassız ödeme özelliğine sahip kart olduğunu gösterir. Aynı şekilde işletmelerinde aynı özelliğe sahip POS cihazlarına sahip olması gerekir. İşletmeler, iş yeri girişlerine veya POS cihazının üzerine temassız ödeme işareti olan dalga işaretini kullanarak temassız ödeme nerelerde var olduğununu belli etmektedirler. Dalga işaretin bulunduğu mağazadan alışverişinizi tamamlayıp kasaya geldiğinizde ödeme için temassız özelliğe sahip kredi kartınızı POS cihazına yaklaştırıp birkaç saniye beklemeniz işlemin gerçekleşmesi için yeterli olacaktır. Kredi kartınızı pos cihazından kaldırdıktan sonra işlemin başarıyla gerçekleştiğine dair bir bildirim görünecektir. Bu bildirimden sonra işleminiz tamamlanmış, temassız ödeme yapılmış olacaktır.

Temassız ödeme NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliği ile çalışan bir sistemdir. Buda, akıllı telefonlarda yer alan NFC özelliğinin kullanılarak akıllı telefonları da temassız ödeme aracı olarak kullanılmasına olanak tanımıştır. Banka veya kredi kartı bilgilerinin NFC özelliğine sahip akıllı telefona girilmesi sonrası alışverişlerde karta gerek olmadan telefon aracılığı ile temassız ödeme yapılabilir. Ödeme aşamasında, telefonun POS cihazına yaklaştırılması yeterli olacaktır.

Temassız İşlem Güvenli mi?

Her geçen gün temassız işlem özelliğini kullanan müşteri sayındaki artış, bu ödeme sisteminin korkulacak kadar güvenlik sorununa sahip olmadığını göstermektedir. Temassız kart ile normal kartların ödeme işlemini gerçekleştirme şekilleri aynıdır. Tek fark, temassız işlemde kart bilgileri POS cihazına frekans aracılığı ile iletilir. Bu veri iletimi için kartın POS cihazına yakın tutulması gerekmektedir, maksimum 4 cm mesafede olmalıdır.

Visa ve Mastercard ödeme sistemleri temassız işlem güvenliği için ek güvenlik hizmetleri üretmekte ve  uygulamaktadır. Günümüzdeki en önemli güvenlik uygulaması, şifresiz işlem limitinin ve sayısının bulunmasıdır. Bu limit ve sayı bankalara göre değişmektedir. Şifresiz işlem sayısının aşılması durumunda ödeme sistemi kullanıcıdan şifre isteyerek doğrulama yapmaktadır. Aynı şekilde, belirlenen temassız işlem limitini aşılması durumunda sistem otomatik olarak şifreli işleme dönmektedir. Böylelikle kullanım güvenliği sağlanmaktadır. Bankaların belirlediği şifresiz işlem limiti 35 TL ile 50 TL arasında değişmektedir.

Başınıza gelecek olan bir hırsızlık veya dolandırıcılık işleminde yapılan işlem ve kartınız diğer kartlarda olduğu gibi banka güvencesi altında olacaktır.