Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması Devreye Girdi

Trafik-Sigortası-Tavan-Fiyat-Uygulaması
Trafik-Sigortası-Tavan-Fiyat-Uygulaması

Karayolları Trafik Kanunu uyarınca araç sahipleri tarafından yapılması zorunlu olan trafik sigortası fiyatları uzun zamandır tepki gösterilen konular arasındadır. Fiyatlarla ilgili birkaç kez düzenleme yapılmaya çalışılmış ancak tüketicilerin beklediği oranlarda bir iyileştirme olmadı. Son olarak, sigorta şirketlerinin beklenen indirimleri yapmaması sonucu Trafik Sigortası tavan fiyat uygulamasına geçilmesi kararlaştırıldı. Yaklaşık 20 milyon sürücüyü ilgilendiren bu haber, sürücüler tarafından umut kaynağı olmuş ve trafik sigortası tavan fiyat uygulaması başlayacağı tarih beklenmeye başlamıştır

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuyla ilgili çalışmaların tamamlandığını ve 12 Nisan 2017 itibari ile uygulamaya başlanacağını bildirmişti. Hazine Müsteşarlığının yaptığı çalışma sonrası Devreye girecek sigorta fiyatı tavan uygulamasının beklenildiği kadar fiyatları cüzi hale getirmeyeceği, uygulama da şirketlerin sermaye yeterliliklerinin de göz önünde bulundurulduğu belirtilmiştir. Yapılan açıklamada sigorta şirketlerinin risk oranı yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de bu müşterilerden yüksek sigorta primleri talep ettikleri belirtildi.

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması Şartları

12 Nisan tarihinde uygulamaya başlanan trafik sigortası tavan fiyat uygulaması ile ilgili olarak sigorta şirketlerinin de durumları göz önünde bulundurularak yapılan çalışma neticesinde bazı sürücüler için %30 oranında indirim sağlanırken bazı sigortalılar için ise fiyat değişikliğinin olmadığı tam tersi artışla karşılaşıldığı gözlenmiştir.

Zorunlu trafik sigortası tavan fiyat uygulamasında il gruplarına göre trafik sigortası üst limit belirlemesi yapılmıştır. Bu kapsamda Türkiye 8 il grubuna ayrılmıştır.

Genelge kapsamında sigortalılar ise 1 ile 7 arası gruplandırılacak. Sürücü gruplaması, kişinin yaşı, çocuk sayısı, mesleği ve kaza durumlarına göre değişecektir. Bu kriterler dikkate alınarak yapılacak olan değerlendirme sonrası en az trafik sigortası ücreti ödeyecek olan kademe 7. Kademe olurken, sigorta şirketleri tarafından en riskli ve en yüksek trafik sigortası ücreti ödeyecek olan kademe 1. Kademe olacaktır. Trafik sigortası giriş kademesi ya da ilk kez sigorta yaptıracakların kademesi 4. Kademe olarak dikkate alınacaktır.

Bu duruma göre sürücü kademelerine göre trafik sigortası üst limitleri ülke ortalaması aşağıdaki şekilde olacaktır.

Kademe Tavan Fiyat (TL)
1. Kademe 2.015 TL
2. Kademe 1.612 TL
3. Kademe 1.209 TL
4. Kademe 806 TL
5. Kademe 685 TL
6. Kademe 565 TL
7. Kademe 444 TL

 

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması Ne Kadar Sürecek?

Genelgeye göre, 12 Nisan itibari ile uygulanmaya başlanan Trafik sigortası tavan fiyat uygulaması 12 Nisan – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacak olan sigorta poliçeleri için geçerli olacak 2018 itibari ile eski sisteme geri dönülecektir.

Daha Önceki Sigorta Poliçeleri İptal Edilecek mi?

Sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası primlerinin düşmesi nedeniyle Genelgenin uygulamaya başlandığı 12 Nisan tarihinden önce yapılan poliçe iptal edilerek düşük fiyattan yeniden yapılamayacaktır. Bu nedenle, sigorta şirketleri trafik sigortası iptal şartlarında değişikliğe gitmişlerdir.

Trafik Sigortası İptal Şartları Değişti

Yeni sistemle birlikte sigorta şirketleri Zorunlu Trafik sigortası iptal uygulamasında da değişikliğe gitmiş ve sigorta iptalini zorlaştırmıştır. Sürücülere poliçelerini iptal ettirerek daha uygun sigorta şirketlerinden poliçe yaptırma imkanı kaldırılmıştır. Araç sahipleri mevcut sigorta poliçelerini araç satışı gibi durumlar harici iptal ettiremeyecektir.

Diğer makalemiz olan Zorunlu BES İptali Nasıl Yapılır? yazımızda, BES iptali şartları ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verilmiştir.