TROY Nedir, Hangi Bankalardan Alınır?

TROY Nedir,troy logolu kart nedir.
TROY ve Troy logolu kart Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarını aşına olduğu Visa, MasterCard, American Express gibi bazı terimler vardır. Pek dikkat edilmeyen bu terimler aslında kullanılan kredi kartının hangi ödeme sistemine dahil olduğunu göstermektedir. Anlaşılacağı gibi ülkemizde kullanılan bu ödeme yöntemlerinin hepsi yabancı sermayelidir. Bu noktada, yeni bir dönem başlamış ve TROY logosuyla milli ödeme yöntemi kurularak kullanımına sunulmuştur.

Troy Nedir?

Ülkemize ait ve lisanslı bir marka olan TROY ismi yabancı bir isim gibi gözükse de “Türkiye Ödeme Yöntemi” baş harflerinden oluşmaktadır. TROY, faaliyet gösteren yerli bankalar ile BKM ‘nin ortak çalışarak Visa, MasterCard ve American Express gibi yabancı ödeme sistemlerine alternatif oluşturdukları bir ödeme sistemidir. Böylelikle sağ alt köşelerinde Troy logolu kart ile üye iş yerlerinde alışveriş yapabilirken ATM’lerden işlem yapabileceksiniz.

Türkiye Ödeme Yöntemi Troy’ un kredi kartı üzerinde kullanımı ve sistemin yönetilmesi hizmetleri BKM tarafından sağlanırken, kart dağıtım işlemi diğer ödeme sistemlerinde olduğu şekilde bankalar tarafından yapılacaktır. İlk aşamada sadece ülkemizde faaliyet göstermesi hedeflenen milli ödeme yönteminin ilerleyen dönemde uluslararası bir marka olması hedeflenmektedir.

Troy Kart Nasıl Kullanılır?

Troy logolu kredi kartı kullanımı diğer ödeme sistemlerine bağlı kartlardan hiçbir farkı yoktur. Troy amblemi ve pos cihazına sahip olan işletmelerde veya ATM’lerde herhangi bir farklı işlem yapmadan kullanılabilir. Sistemin ilk aşamada sadece ülkemizde faaliyet göstereceği için yurt dışı işletmelerde geçerliliği olmayacağından kullanılamayacaktır. Ülke içerisinde ise diğer kartlarda olduğu gibi alışverişlerde, para yatırma, para çekme, ödeme yapma gibi bankacılık işlemlerinde kullanılabilecektir.

Türkiye Ödeme Yöntemi Troy kart ilk aşamada sadece manyetik bantlı banka kartı ve EMV özelliği taşıyan çipli kredi kartı olarak kullanıma sunulurken, zamanla temassız kart gibi kart çeşitleri ve mobil uygulama hizmetleri sunması hedeflenmektedir.

Troy Kart Nasıl Alınır?

Troy kart hem ticari hem de bireysel müşteriler tarafından kullanılabilir. Troy kart sahibi olabilmek için öncelikli olarak yapılması gereken, Troy ödeme sistemine dahil olan bir bankadan hesap sahibi olmaktır. Anlaşmalı bankalarda hesabı olan her müşteri tercihlerini banka müşteri temsilcilerine bildirmeleri durumunda mevcut kartları Troy logolu kart ile değiştirilirken, alacakları yeni kart Troy logolu olarak gönderilecektir.

Troy Kart Veren Bankalar

Troy hangi bankalarda olduğuna değinecek olursak. Ülkemizde faaliyet gösteren bir kısım banka BKM ile anlaşmış ve sistem avantajlarını müşterilerine sunmaktadır. Buna göre Troy kart veren bankalar; Akbank, Aktif Bank, Albaraka, Abank, Anadolubank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, HSBC, ICBC, ING Bank, Kuveyt Türk, Odebank, Şekerbank, TEB, T-Bank, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Vakıf Bank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım bankasıdır. Bu bankalar kullanıcılara kart ve iş yerlerine ödeme sistemi hizmetini sunmaktadır.