Turizm Destek Kredisi Veren Bankalar

Turizm Destek Kredisi Veren Bankalar
Turizm Destek Kredisi Veren Bankalar

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konumu, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. Bu yapısıyla her dönem canlı olan turizm ülke ekonomimizde önemli bir yere sahiptir.  Özellikle yaz aylarıyla birlikte canlanan ve önemli bir getiri sağlayan turizm, bacasız sanayi olarak adlandırılır ve sadece ülkemiz için değil tüm dünya ülkeleri için önemli bir gelir kaynağıdır. Durum böyle olunca hem devlet hem de bankalar sektörün gelişmesi için finansman destekleri sağlamaktadır. Bu noktada turizmcilere finansman desteği sağlamak amacıyla Turizm destek kredisi veren bankalar hangileridir bunlar hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Ziraat Bankası Turizm Destek Paketi

Birçok sektörde girişimcilere sağladığı destekle ön plana çıkan Ziraat Bankası, turizm ve turizm ile iş birliği içinde çalışan sektörler içinde finansman desteği sağlamaktadır. Ziraat Bankası Turizm Destek paketi ile sektöre yapılan yatırımlar destelenirken, işletmelerin kısa, orta ve uzun vadelerde finansmanı için kredi imkanı sunulmaktadır.

Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu yatırım kredisi ile yeni yatırımlar desteklenirken, yenileme kredisi ile işletmelerin yenilenmesine finansman desteği sağlamaktadır. Tüm turizm sektörü için hazırlanan destek paketi ile sunulan krediler esnek geri ödeme, taksit atlatma ve uygun faiz seçenekleriyle aşağıda belirtilen özelliklerde verilmektedir.

Kredi özellikleri

 • Esnek vade seçenekleri
 • Ödemesiz dönem imkanı ile istedikleri dönem kredi ödemezler.
 • Sezon ödemeli işletme Finansmanı kredisi ile gelir elde ettikleri dönemlerde geri ödeme.
 • Yeni yatırım yapanlar ya da işletmelerini yenileyenlere 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli yatırım kredisi finansman imkanı
 • Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren konaklama tesisleri, seyahat acentası, tedarikçi firmalar ve ulaşım sektörü için cazip kredi imkanı.

Denizbank Turizm Destek Kredisi

Turizmi öncelikli sektörler arasında gören Denizbank, turizm ve turizm bağlı çalışan işletmelerin her türlü yenileme, yatırım ve tadilatı için gerekli olan finansman için kredi imkanı sunmaktadır. Özelliklede Akdeniz ve Ege bölgesindeki işletmelere sunduğu turizm destek paketleri ile turizmden gelir elde eden KOBİ’lerin tüm finansal ihtiyaçlarında destek sağlanırken, işletmelerin imkanlarına göre şekillendirilmiş kredi ve geri ödeme olanağı sunulmaktadır.

Kredi Özellikleri

 • İşletmelerin kazançlarının düşük olduğu Kasım – Nisan ayları arası ödemesiz, geri kalan aylarda eşit taksitlerde ödeme.
 • İşletmeler için esnek ödeme imkanlarıyla 36 aya kadar vade avantajı.
 • Turistik tesisi yatırımı yapacaklar için esnek ödemeli 84 aya kadar vade avantajı.
 • Yat/Tekne işletmecileri için esnek ödemeli 60 aya kadar vade avantajı.

Halkbank Turizm Destek Kredisi

Halkbank, turizm sektöründeki firmaların ihtiyaç ve talepleri gözeterek hazırladığı Turizm Destek Paketi ile turizm ve ilgili işletmelerin ihtiyaçlarına finansman desteği sağlamaktadır. İşletmelerin tamir-bakım, yenileme, ekipman ve modernizasyonu için gerekli olan finansman desteğini sağlamaktadır. Bu alanda Güneş Paketi, Turizm İşletmeleri Yenileme Kredisi, Eko-Turizm Kredisi ve Kalkınma Bankası Turizm Kredisi gibi ürünlerle faaliyet göstermektedir.

Halkbank KOBİ’ler için sunduğu Güneş Paketi ana ürünü olan Güneş Kredisi ile sektörde faaliyet gösteren işletmelerin ölü sezon olarak tabir edilen Kasım – Nisan ayarı arasındaki yatırım ve yenileme gibi ihtiyaçları için gerekli olan finansal desteği vermektedir.

Bu dönem içerisinde konaklama hizmeti veren işletmelere 6 ay geri ödemesiz en az 48 ay TL, 18 ay vadeli döviz kredisi imkanı sunmakta. Konaklama hizmeti veren işletmelere tedarikçi olan seyahat acentası gibi firmalar için ise 6 ay geri ödemesiz 24 ay TL, 18 ay vadeyle döviz kredisi imkanı sunmaktadır.

İş Bankası Turizm Destek Kredisi

İş Bankası, turizm sektörünün canlanmasına ve büyümesi için sektörde faaliyet gösteren firmaların finansman ihtiyaçları için destek kredisi veren bankalardandır. Turizm Sektörü Destek Paketi ile sektörde faaliyet gösteren tatil köyü, otel, acente, kafe, restoran gibi firmaların tamir-bakım, yenileme ve yatırım ihtiyaçları için uygun vadelerde kredi imkanı sunmaktadır.

Garanti Bankası Turizm Destek Kredisi

Garanti Bankası turizmde faaliyet gösteren KOBİ’lere ihtiyaçları için sağladığı finansman desteği ile turizmin gelişmesi ve canlanmasına katkı sağlamaktadır. Turizmde faaliyet gösteren veya tedarikçi olan firmalar için sunduğu Garanti Bankası Turizm Destek Paketi ile işletmelerin yatırım ve yenileme maliyetlerini finanse ederken 6 ay ödemesiz 60 aya kadar vadede kredi imkanı sunmaktadır.

Yapı Kredi Bankası Turizm Destek Kredisi

Yapı Kredi Bankası Ödemesi Kolay Turizm Kredisi ile turizm sektöründe faaliyet gösteren geliri sezonluk olan KOBİ’lerin tüm yatırım ve yenileme giderlerin karşılamaktadır. İşletmelerin nakit akışına göre esnek ödeme planları sunan Ödemesi Kolay Turizm kredisi ile 36 aya kadar vadelerde kredi kullanılırken, işletmelerin tercihine göre;

 • Ayda bir
 • 3 ayda bir
 • 6 ayda bir ödeme imkanı sunmaktadır.