Vadeli Hesap ile Vadesiz Hesap Arası Fark

Vadeli-Hesap-ile-Vadesiz-Hesap-Arası-Fark
Vadeli-Hesap-ile-Vadesiz-Hesap-Arası-Fark

Günümüzde hemen hemen herkesin mutlaka bir banka hesabı vardır.  Bazıları bunu yatırım yapmak için açmışken bazıları sadece temel bankacılık işlemlerini yapmak için açmıştır. Bu amaçla kullanılan birçok farklı isimde hesap olmasına karşın temel amaçları bakımında bu hesapları vadeli mevduat hesapları ve vadesiz mevduat hesapları olarak iki temel başlıkta gruplandırabiliriz. Şuan ki bankacılık piyasasında vadesiz hesap olarak açılan ama aynı zamanda yatırım yapma imkanı tanıyan Turuncu Hesap ve Enpara gibi hesaplarda her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Belirttiğimiz bu örnekte olduğu gibi bir biri içine geçmiş durumda olan bu hesaplar temelde farklı amaçlar için kullanılmaktadırlar. Bu durumda vadeli hesap ile vadesiz hesap arası farkı bilmek ihtiyacımıza uygun doğru hesap türünü seçme imkanı sağlar.

Banka müşterisi vadesiz mevduat hesabı açtırdıktan sonra müşteriye banka tarafından kurye veya kargo ile bir plastik kart gönderilir, böylelikle birikimlerini ATM aracılığı ile yatırma ve çekme imkanı sağlanır. Buraya kadar her şey normaldir. Vadesiz hesabın farkı birikimin bankada durduğu süre zarfındaki durumudur, buda vadesiz hesabı vadeli hesaptan farklı kılar. Yani vadesiz hesabın amacı birikimlerin saklanması ve temel bankacılık işlemlerinin yapılmasıdır. Bu hesaba yatırılan birikimle, fatura ödemesi, EFT ve Havale ile para gönderme, vergi ödemesi gibi temel bankacılık işlemlerini yapmaya olanak sağlanır ve çekilmediği süreç zarfında bankada saklanarak hırsızlık gibi durumlara karşı muhafaza edilir. Bu hesap genellikle maaşların alındığı hesap olarak bilinir ve para kaldığı sürece herhangi bir değer kazanmaz. Burada şunu belirtmek gerekir, yazımızın başında belirttiğimiz son zamanlarda kullanımı artan vadesiz hesap türlerinde hesaptaki birikim temel bankacılık işlemlerini yapmaya imkan tanımasının yanı sıra günlük faiz alarak kaldığı sürece değerlenir.

Vadeli hesap açılması durumunda müşteri bankaya bıraktığı paradan bıraktığı süre için piyasa koşullarına göre belirlenen oranlarda faiz geliri alır. Böylelikle para bankada saklanırken aynı zamanda değer kazanır. Ancak burada vadeli hesabın özelliklerden biri olan vade şartı ortaya çıkıyor. Adından da anlaşılacağı gibi birikimin değer kazanabilmesi için seçilen vade yani süre sonuna kadar bankada bırakılması gerekir.  Birikimin vadesiz hesapta olduğu gibi vade süresi gelmeden çekilmesi durumunda faiz geliri alınamaz, diğer tabiri ile vade bozulmuş olur. Bunun yanında vadeli hesabın diğer bir farkı da temel bankacılık işlemleri için kullanılamamasıdır. Bazı bankalar buna imkan tanısalar da vadeli hesap esasında bu işlemler yoktur.

Vadeli hesap ile vadesiz hesap arası farkı özetleyecek olursak, vadeli hesap biriktirirken gelir elde edilecek hesaptır. Vadesiz hesap ise temel bankacılık işlemlerinin yapılacağı hesaptır. Bu hesapta birikim değer kazanmaz bırakıldığı şekilde 100 bin TL ye kadar devlet güvencesinde bankada tutulur.

Bir önceki Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir? yazımızda vadesiz mevduat hesabının amacı ve tanımı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.