Vadesiz Hesaptan Vadeli Hesaba Para Aktarma

Vadesiz Hesaptan Vadeli Hesaba Para Aktarma eft
Vadesiz Hesaptan Vadeli Hesaba Para Aktarma

Bankaların sunduğu vadeli yatırım araçları birikimlerinizi değerlendirmek ve güvende tutmak için oldukça cazip bir araçtır. Farklı özelliklerde birçok farklı yatırım aracıyla müşterilere avantajlı fırsatlar sunulmaktadır. Birikimlerini bu yatırım araçlarında değerlendirenlerin araştırdığı ve bilmek istediği birçok farklı konu vardır. Bunlardan biride vadesiz hesaptan vadeli hesaba para aktarma eft yapılır mı? Konun yanıtını yazımızda sizlerle paylaştık

Bankalar maaş alımları için veya diğer bankacılık işlemleri olan eft, havale, fatura ödeme gibi temel bankacılık işlemlerinden yararlanmak isteyen müşterilerine vadesiz hesap tanımlar. Bu hesapta herhangi bir faiz getirisi alınmadan bankacılık işlemlerini yapılırken, ya da vadesiz yatırım hesaplarında döviz veya altında işlemleri yapılarak paranızı değerlendirebilirsiniz. Bu amaçla kullanılan vadesiz hesaptan vadeli hesaba para aktarma eft yapmak ve faiz geliri elde etmek istediğinizde ne yapılmalıdır şartları nelerdir.

Vadesiz Hesaptan Vadeli Hesaba Para Aktarma

Vadeli yatırım hesabı avantajlarından yararlanmak ve birikimlerinizi sunulan cazip mevduat faizleriyle değerlendirebileceğiniz alternatif yatırım araçları bulunmaktadır. Tercihinize ve vade durumunuza göre en uygun yatırım aracını seçebilirsiniz.

Yatırırım araçları arasındaki en büyük fark vade sürelerinde olmaktadır.  Bazı araçlar günlük vadelere sahipken bazı yatırım araçlarında aylık veya daha uzun süreli vadelerde işlem yapılmaktadır. Bu yatırım aracının türüne göre vadesiz hesaptan vadeli yatırım hesabına para aktarma işleminin de şartları değişmektedir.

İlginizi Çekebilir: Vadeli Hesap ile Vadesiz Hesap Arası Fark

Vadeli hesaba para aktarma eft yapılabilmesi için vade süresinin dolmuş olması gerekir. Adından da anlaşılacağı gibi vadeli hesaplar belirli vadeler üzerinde işlem yapılır. Vade süresi bitmeden yapılacak para çekme veya yatırma işlemlerinde faiz getirisi elde edilemez, vade bozulmuş olur. Vadeli hesaptan veya farklı kanallardan para yatırılamaz. Vadeli hesabın kapatılarak yeniden vade tanımlanması gerekir. Yani, 1 ay vade ile vadeli hesabı açtıysanız; bu hesaba tekrar para yatırabilmeniz için bir aylık sürenin bitmesi beklenmelidir. Ya da vade getirisinden vaz geçerek hesabı kapatıp yeni hesap açmanız gerekir.

Bu durumda kalan ve mağdur olan müşteriler için her han para çekebilecekleri ve günlük faiz getirisi aldıkları günlük vadeli yatırım hesapları kullanılmaktadır. Bu hesaplarda vadesiz hesaptan ara aktarma eft yapılır ve yatırılan tutar içinde getiri elde edilebilir.

Para Aktarma Nasıl yapılır?

Bankalarda açılan her hesap birbirinden farklı olarak değerlendirilir ve her birine hesap numarası verilir. Uygulama bu şekilde olunca vadesiz hesaptan vadeli hesaba yapacağınız para aktarma işlemi de hesaplar arası para transferi olarak değerlendirilir, bir anlama havale işlemi yapılmış olur.

Bu noktada vadeli hesaba para aktarma için bankaların; mobil uygulamaları ve internet bankacılığı başta olmak üzere telefon bankacılığı, ATM’ler ve Şubelerinden işlem yapılabilir.

En çok kullanılan bankacılık kanalları olan mobil bankacılık ve internet bankacılığı için, paa aktarma işlem adımları bankalara göre değişiklik gösterse de genel anlamıyla şu şekildedir. Para transferi  > Hesaplarım Arası Para Transferi (Havale) >  Vadesiz hesap ve Vadeli hesap seçimi  > Tutar seçimi ve işlem onayı şeklidedir.