Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz-Mevduat-Hesabı-Nedir
Vadesiz-Mevduat-Hesabı-Nedir

İnsanlar günümüzde para transferi, fatura ödeme, vergi borcu ödeme gibi birçok işlemleri için bankaları kullanmayı tercih etmektedir. Bankaların gelişen teknolojiden yararlanarak insanlara sunduğu bu imkanlardan yararlanmak için ilk yapılması gereken bir banka hesabının açılmasıdır. Bunun için bankaya gidildiğinde açılacak olan hesap türü vadesiz mevduat hesabı olarak adlandırılır. Bir anlamda bu bankalarla çalışmak için oluşturulmuş temel hesap türüdür. Ayrıca firmaların maaşları bankalar aracılığıyla verdiğini günümüzde bu hesap çok daha fazla kullanılır olmuştur. Çünkü maaşları almak için de kullanılan hesap türü vadesiz mevduat hesabıdır. Böylelikle birikimlerimiz banka nezdinde 100 bin TL ye kadar devlet güvencesinde muhafaza edilmiş olur.

Bankada hesap açtırılmak istendiğinde ilk yapılan kişiye özel bir müşteri numarası verilmesi ve buna bağlı vadesiz mevduat hesabı açılması olur. Böylelikle kişi bu hesabı kullanarak para çekebilir, EFT ve havale yapabilir, vergi ve kredi kartı ödemeleri gibi birçok işlemi gerçekleştirebilir. Bunun için banka hesabınıza bağlı bir plastik banka kartı gönderir. Bu plastik kartla bir çok anlaşmalı işyerinde nakit para kullanmadan hesabınızdaki paradan alışveriş imkanı da vadesiz mevduat hesabı sahiplerinin avantajlarındandır. Ancak son dönemlerde bankaların vadesiz hesaplardan hesap işletim ücreti alıyor olması, hesap sahipleri ile bankaları karşı karşıya getirmiş, konuyu yargıya taşımışlardır. Birçok emsal yargı kararı olmasına karşın bankalar farklı isimler altında vadesiz hesaptan hesap işletim ücreti tahsil etmeye devam etmektedir. Bu hesap işletim ücreti maaş hesabı gibi özel şartlarla olan müşterilerden alınmayabilir. Ayrıca son zamanlarda artan dijital bankacılık kanallarının kullanımını avantaja çevirerek müşterilerine hesap işletim ücretinin alınmadığı enpara gibi bankacılık ürünleri kullanıma sunulmuştur. Bu ürünler temelinde vadesiz mevduat hesabı olan, bunun yanı sıra yatırım yapma imkanı veren avantajlı bankacılık ürünleridir.

Vadesiz mevduat hesabı temel banka hesabıdır ve bankacılık işlemleri yapabilmek için açılması mecburidir. Bu hesap olmadan bankacılık hizmetlerinin tamamından yararlanmak mümkün olmaz. Vadesiz mevduat hesabı olan bir kişi bundan sonraki bankacılık ürün ve hizmetlerinden bankanın hizmet verdiği internet bankacılığı, ATM ve çağrı merkezleri gibi bankacılık kanallarını kullanarak gerçekleştirebilirler. İsterlerse vadeli mevduat hesabı oluşturabilir ve birikimlerini değerlendirebilirler.

Vadesiz mevduat hesabı herhangi bir ücret alınmadan ve temel bankacılık işlemlerini yapmak amacı ile açılan bir hesap olması nedeniyle herhangi bir açılış ücreti alınmaz. Kişinin tercih ettiği bankadan istediği kadar vadesiz hesap açabilir. Bununla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak hesaplarda herhangi bir para hareketi olması durumunda hesap işletim ücreti alınacaktır.

Bir önceki Vadeli Mevduat Hesabı yazımızda, vadeli hesabın ne olduğu, vadeli hesap çeşitleri ve vadeli hesabın amacı hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.