Vakıfbank ATM’den Para Yatırma

Vakıfbank ATM Para Yatırma
Vakıfbank ATM Para Yatırma

İnsanlar gelişen teknolojiyle birlikte daha güvenli ve hızlı hizmet veriyor olması nedeniyle bankacılık işlemlerini çok daha fazla tercih eder hale gelmiştir. Özelliklede bankaların her şehirde şubelerinin olması bunun yanında birçok sayında ATM’lerinin bulunması bankaların tercih sebeplerindendir. Banka ATM’leri ise 7/24 sınırsız bankacılık hizmeti ile en çok tercih edilen bankacılık kanalı olarak gözükmektedir bununda en büyük etkeni günümüzde maaşların bankalardan veriliyor olmasıdır. Bunun sonucu olarak ATM’lerde en çok yapılan işlem para çekme işlemidir. Buna bağlı olarak para yatırma işlemi diğer bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda sizlere Vakıfbank ATM para yatırma işleminin neler olduğu ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Vakıfbank sektörde yaşanan yenilikleri yakından takip eden ve kullanıma sunan bankalarımızdandır. Buda Vakıfbank ATM’lerinden çok daha fazla bankacılık işleminin şubelere gitmeden yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Bu noktada para yatırma işlemini sadece kendi hesabımıza yatırma olarak düşünülmemelidir. Çünkü bankamatiklerden para yatırma işlemimizi gerektirecek birçok bankacılık işlemi yapılabilmektedir. Fatura ödemesi, bir farklı kişinin hesabına para transferi olan EFT ve Havale, vergi ödemesi gibi birçok işlem artık şubelere gitmeden ATM’lerden yapılabilir. Bununla kalınmamış ATM’den yapılan işlemler için kart zorunluluğunu kalkmış ve para çekme ile para yatırma işlemleri için kartsız işlem yapma imkanı sunmuşlardır. Durum böyle olunca Vakıfbank ATM para yatırma işlemlerini kartsız para yatırma ve banka kartı ile para yatırma başlıkları altında incelemek ve nasıl yapılacağını anlatmak daha uygun olacaktır.

Bankamatikler ne kadar teknoloji ile birlikte yenilenerek insanlara çok fazla işlemi yapma imkanı verse de bazı işlemler için belirli limitler vardır. Vakıfbank ATM para yatırma işlemi içinde geçerli olan bir sınırlama mevcuttur. Banka kartı ile yapılacak olan işlemler için bankamatiklerin teknik yapısından kaynaklanan bir seferde en fazla yatırılabilecek banknot limiti belirlenmiştir ve buda bankamatik haznesinden ötürü 30 banknot ile sınırlıdır. Tutar olarak herhangi bir sınırlama yoktur 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 banknotlarda istenilen tutara kadar para yatırılabilir. Burada en düşük kağıt banknotun 5 TL olması nedeniyle alt limiti 5 TL olarak düşünebiliriz. Bu durum kartsız para yatırma işleminde değişmektedir. Bir seferde yatırılabilecek banknot bu işlemde de 30 banknot ile sınırlıdır. Yatırılabilecek tutara ise üst limit getirilmiş ve 20.000 TL ile sınırlandırılmıştır.

Vakıfbank ATM para yatırma işlemi bankamatik kartı kullanılarak aşağıda ki adımlarda yapılır.

 1. Banka kartı ATM kart bölümüne yerleştirilir.
 2. Şifre girişi yapılır
 3. İşlem menüsünden para yatırma işlemi seçilir
 4. Para yatırılacak hesap seçilir
 5. Tutar girilir
 6. Para açılan para haznesine yerleştirilir
 7. Para sayma işleminden sonra tutar gözükür ve onaylanır

Böylelikle kendi hesabınıza para yatırma işlemi tamamlanmış olur. Eğer ödeme veya para transferi yapılacaksa işlemler listesinde bu başlıktaki işlemlerin seçilmesi gerekir.

Vakıfbank ATM kartsız para yatırma işlemi aşağıdaki adımlarda yapılır.

 1. ATM giriş tuşuna basılır
 2. Kartsız işlem menüsünde Hesaba Nakit Para Yatırma seçilir
 3. TC kimlik numarası veya hesap numarası yazılır.
 4. Gelen bilgiler kontrol edilir
 5. Para, para yatırma haznesine konulur.
 6. Sayılan tutar ekranda doğrulanır
 7. Tercihe göre makbuz alınır.

Böylelikle kartsız para yatırma işlemi tamamlanmış olur. Bu işlemde isterseniz bir başkasını hesabına para yatırma yapabilirsiniz. Bunun için TC kimlik numarası veya hesap numarası aşamasında para yatırılacak olan kişinin bilgisini girmeniz yeterli olur.

Bir önceki makalemiz olan Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma yazımızda, internet alışverişine kapalı olan kredi kartının internet alışverişine açtırma yolları verilmiştir.