Vakıfbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır

Vakıfbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır
Vakıfbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır

Bir bankadan diğer bankaya para gönderme işlemine EFT denilmektedir. Vakıfbank hesabınızdan yaptığınız EFT’nin ne durumda olduğunu, paranın karşı hesaba gidip gitmediğini öğrenmek için Vakıfbank EFT sorgulama işlemi yapılabilir. Özellikle de internet sayesinde hayatımıza girmiş olan internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları sayesinde çok daha kolay ve hızlı yapılabilmektedir.

Şubelerden yapılan EFT’de, EFT sorgulama işlemini kolaylaştıran EFT sorgu numarası alınan dekont üzerinde verilmektedir, bu numara ile EFT rahatlıkla sorgulanarak ne aşamada olduğu öğrenilebilir. Elinizde dekontunuz ve Vakıfbank EFT sorgu numarası varsa en hızlı sorgulama yöntemi Vakıfbank çağrı merkezi arayarak sorgulama yapmak olacaktır. Ya da, vaktiniz varsa Vakıfbank şubelerine gidilerek müşteri temsilcisi yardımıyla gönderilen paranın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank internet şubesi ya da mobil şube üzerinden yapılan EFT işleminde durum değişmektedir. Sınırsız hizmet veren bu platformlar için uygulanan EFT zaman sınırı yani EFT saati uygulaması mevcuttur. Buda şu anlama gelmektedir; istediğiniz zaman EFT yapabilirsiniz ancak EFT’nin işleme alınması ve paranın karşı hesaba gönderilmesi için belirli saatler içerisinde olunması gerekir. Bu saat aralığına EFT saati denilir ve bu saat dışından gönderilen para EFT talimatı olarak dikkate alınarak bir sonraki EFT saati içerisinde karşı hesaba gönderilir. Buna ek olarak birde işlemin farklı bankalar arası transfer olması nedeniyle de alıcı bankalara tarafından bilgi kontrolü yapılarak hesaba yansıtılır. Buda paranın hesaba geçme süresini uzatır ve bu süre yoğunluğa göre azami 30 dakikaya kadar çıkabilir.

Bu ayrıntıları göz önüne aldığımızda Vakıfbank internet bankacılığı kullanılarak yapılan EFT hesaba geçmediğinde EFT ne durumda diye merak edilebilir ve EFT sorgulama yapmak isteyebilirsiniz. Bu noktada öncelikli olarak yapılması gereken EFT işleminde girilen iban numarası veya hesap numarası bilgilerinin kontrol edilmesidir. Bu bilgiler doğru ve para hesabınızdan çıkmışsa işlem dekontu görüntülenerek EFT sorgulama numarası alınır. Sonrasında, önce Vakıfbank müşteri hizmetleri, oradan gelecek bilgiye göre de alıcı banka çağrı merkezi aranarak ya da şubelerine gidilerek EFT durumu sorgulanabilir.

EFT işlemi için internet bankacılığı sisteminin kullanılmasına rağmen mobil veya internet şubesinde EFT sorgulama menüsü bulunmamaktadır. Her ne kadar EFT sorgulama numarası verilse de bir menü ile sorgulama imkanı şuan için hiçbir banka tarafından sağlanmamaktadır. Bunun için tek EFT sorgulama yöntemi şubeler veya çağrı merkezlerinin kullanımıdır.

Diğer bankalarla ilgili detaylı bilgi için EFT Sorgulama nasıl yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.