Vakıfbank IBAN Sorgulama

Vakıfbank IBAN Sorgulama
Vakıfbank IBAN Sorgulama

Para transferi yapılmak istendiğinde ihtiyaç duyulan bilgilerin başında paranın gönderileceği hesaba ait iban numarası gelmektedir. IBAN numarası, hesapla ilgili birçok bilgiyi içerisinde bulundurması nedeniyle hesap numarası kullanımına kıyasla daha doğru ve hızlı işlem yapılmasına olanak sunmaktadır. Ancak, uzun bir karakter yapısına sahip olması nedeniyle ezbere bilinemeyebilir. Bu noktada iban öğrenme için yapılacak olan Vakıfbank IBAN sorgulama ve iban oluşturma işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Konumuza başlamadan önce iban nedir hakkında kısa bir bilgi verecek olursak, IBAN numarası 2010 yılı itibari ile Avrupa birliğine uyum paketi kapsamında ülkemizde kullanılmaya başlanmış, uluslararası standarda sahip hesap numarasıdır ve ismini “International Bank Account Number” kelimesinin baş harflerinden alır. IBAN numarası çözümlemesi incelenecek olursa; Vakıfbank iban numarası 26 karakterden oluşur ve ilk iki karakteri ülken kısaltması olan TR harfleridir. Geri kalan karakterler ise rakamlardan oluşur ve son 16 karakteri banka hesap numarasını gösterir.

İban numarası kullanımına geçilmesiyle birlikte bankalarda bulunan kredi kartı, vadeli, vadesiz gibi tüm hesaplara özel uluslararası standarda uygun iban numaraları verilmiştir.  Kişinin kaç hesabı olursa olsun her hesabına ait iban numarası farklı ve özeldir. Zaten bir hesap numarası vardı şimdi bu IBAN numarasına geçmekte nedir ne avantaj sağlayacak gibi bir soru aklınıza gelebilir. Bunu da şöyle açıklayacak olursak; eski hesap numaraları bankalara göre değişiklik gösteren, kendi içerisinde standardı olan bir yapıdaydı. Bu da ulusal veya uluslararası para transferlerinde karışıklıklara ve hatalara neden olabilmekteydi. IBAN hesap numarasıyla birçok bilgi tek bir kod üzerinde toplanarak işlemler kısaltılmış ve hatalar azaltılmıştır. Bu hiç hata olmayacağı anlamına gelmemektedir, iban numarası girilirken de hata yapılabilir.

Vakıfbank iban numarası banka kartı, kredi kartı yada buna benzer ürünler üzerinde yazmaz. Bu nedenle iban öğrenme için yapılması gereken Vakıfbank iban sorgulama işlemidir. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden biri kullanılarak iban öğrenilir.

Vakıfbank IBAN hesap numarasını sorgulama için kullanılabilecek ilk yöntem, gelişen internet kullanımı ile hayatımıza girmiş olan internet bankacılığıdır. Vakıfbank internet şubesine giriş yapıldıktan sonra hesaplar veya kart işlemlerine giriş yapılır. Sonrasında seçili olan hesabınızla ilgili “Hesap Detayı” işlemi seçilerek ilgili hesaba ait iban öğrenme işlemi tamamlanır.

Vakıfbank IBAN numarası öğrenme için kullanılabilecek ikinci yöntem ise, Vakıfbank çağrı merkezidir. Vakıfbank telefon bankacılığı 0850 222 0 724 numaralı telefondan aranarak müşteri hizmetleri yardımı ile istenilen hesaba ait iban öğrenilir.

Bunların haricinde eğer bu sistemleri kullanamıyorsanız Vakıfbank resmi internet sitesine resmi internet adresinden giriş yapılarak iban hesaplama işlemi yapılabilir. Bunun için ise hesaba ait hesap numarasının biliniyor olması gerekir. İşlem sonunda girilen hesap numarasına ait bir iban numarası elde edilmesi nedeniyle doğruluğunun kontrol edilmesi yararlı olur. Eğer hesap numarasında hata yapılırsa elde edilen iban numarası da hatalı olacaktır. Bu nedenle bankalar bu iban sorgulama işlemi için sorumluluk kabul etmemektedir.

Bir önceki makalemiz olan Yapı Kredi Bankası Sanal Kart Oluşturma yazımızda sanal kart oluşturma teknikleri ve sanal kart avantajları hakkında bilgi verilmiştir.