Vakıfbank Swift Kodu

Vakıfbank Swift Kodu
Vakıfbank Swift Kodu

Uluslararası bankalar, yapılan para transferlerinde banka bilgilerinde kaynaklanan hatalar sonrası gönderilen paranın gitmemesi ve gecikmesi gibi problemler karşılaşmışlardır. Bu tür hataları önlemesi amacıyla 1977 yılında swift kodu yada diğer adıyla BIC kodu uygulamasını devreye alınmıştır. Bu uygulama ile sisteme dahil olan her bankaya uluslararası tanımlaması olan bir kod verilmiştir. Bu noktada uluslararası işlem imkanı sunan ülkemizin önemli bankalarından olan Vakıfbank’a yapılacak döviz gönderimleri için kullanılması gereken Vakıfbank swift kodu mevcuttur ve işlem sırasında bilinmesi gerekmektedir.

Swift kodu anlam olarak “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” kurumunun baş harflerinden oluşmaktadır. BIC kodu ise, “Bank Identifier Codes” kelimesinin baş harflerini sembol etmektedir. Her iki kelimede anlam olarak farklı olsa da bankaya ait aynı kodunu göstermektedir. Bankalara verilen swift/bıc kodu 11 karakter olarak standartlaştırılmıştır. Ancak bu uzunluk ülkelerin kendi yapılarına göre 8 ile 11 karakter arasında değişiklik göstermektedir. Ülkemizde ise bu uygulama 8 karakter uygulanmaktadır.

Yurt dışından Vakıfbank hesabına yapılacak olan döviz transferinde kullanılması zorunlu olan sekiz karakterli Vakıfbank swift/bıc kodu TVBATR2A şeklindedir. Bu kodun ilk dört harfi bankayı tanımlayan karakterlerdir. “TVBA” harfleri “Türkiye Vakıf Bankası” kelimesini sembol etmektedir. Sonraki iki karakter ise bankanın faaliyet gösterdiği ülkenin uluslararası kodudur. Buda ülkemizin uluslararası kodu olan “TR” dir. Son iki karakter ise bankanın bölge veya merkez şubesi için verilmiş olan “2A” kodudur. Bu ülke içindeki tüm Vakıfbank şubeleri için geçerlidir. Ülkemizde uygulanan swift/bıc kodu standarttan kısa olması nedeniyle işlem sırasında bu kodun 11 karaktere tamamlanması gerekir. Bunun için swift/bıc kodunun sonuna 3 karakter “X” sembolü eklenerek işlemler yapılır.

Yurt dışından Vakıfbank’a döviz havalesi gönderme işlemi için aşağıdaki bilgilerin biliniyor olması gerekir. Bu bilgilerden herhangi birinde eksik varsa işlem gerçekleştirilemez.

  1. Gönderenin adı, soyadı, adresi.
  2. Alıcı adı, soyadı, adresi ve telefon numarası.
  3. Vakıfbank swift/bıc kodu.
  4. Alıcı IBAN numarası, bu bilinmiyorsa hesap numarası. Eğer bu ikisi de bilinmiyorsa alıcının açık adresi, TC kimlik numarası, baba adı ve doğum tarihi bilgileri gereklidir.

Yurt dışından para almanın yanı sıra yurt dışına para gönderme işlemi de Vakıfbank üzerinden yapılabilir. Vakıfbank swift işlemi yapacak olan kişilerin aşağıdaki adımları eksiksiz olarak biliyor olması gerekir. Ayrıca banka yapılan diğer para transfer işlemlerinde olduğu gibi swift işleminden de işlem ücreti tahsil etmektedir. Her yıl güncellenen bankanın ücret bilgisine Buradan ulaşabilirsiniz.

  1. Gönderenin adı, soyadı, adres ve telefonu.
  2. Alıcının adı, soyadı, adres ve telefonu.
  3. Alıcının banka swift kodu
  4. Alıcının IBAN numarası.

Önceki makalemiz olan Altın Hesabı Nedir? Yazımızda yatırımcılar için altın hesabı çeşitleri ve altın hesabı avantajları hakkında bilgi verilmiştir.