Western Union Anlaşmalı Bankalar

Western-Union-Anlaşmalı-Bankalar
Western-Union-Anlaşmalı-Bankalar

Para gönderme çok eski dönemlerden itibaren gelen bir işlemdir. Bankacılık sektörünün gelişmemesiyle birlikte bu işlem bankalar aracılığı ile yapılmaya başlanmış ve günümüzün en çok kullanılan bankacılık hizmeti olmuştur. Ülkemizde para gönderme denildiğinde ilk akla gelen EFT ve Havale olmaktadır. Birde bunun yanında yurt dışında yaşayan kişiler ile kendi ülkesindeki akrabaları arasında güvenli ve hızlı para gönderme amacıyla tercih edilen, ülkeler arası para transfer sistemi olan Western Union yer almaktadır. Western Union 150 yılı geçen süredir hizmet veren bir para transfer sistemidir. Ülkemizde de faaliyet gösteren sistemin birçok banka ve finans kurumları ile anlaşması bulunmaktadır. Western Union anlaşmalı bankalar hakkında bilgi vermeden önce Western Union nedir ve şartları nelerdir konusunu açıklamak doğru olacaktır.

Western Union, faaliyet gösterdiği ülkeler arasında belirli bir komisyon karşılığında para gönderme işleminin yapıldığı sistemdir. Bu sistemde göndericiye para gönderme talebini ilettikten sonra MTCN olarak tanımlanan bir gönderi numarası verilerek yapılan bir işlemdir. Bu sistem üzerinden para göndermek veya almak için 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir. Bunun dışında parayı alacak olan kişinin işlem sırasında kimlik ve pasaport harici gönderilen tutar ve MTCN numarasını acenteye verebiliyor olması gerekir. Böylelikle Western Union aracılığı ile para transferi yapılmış olur.

Ülkemizde hizmet veren bazı Western Union anlaşmalı bankalar bu işlem için gelişen teknolojiyi olumlu kullanmış ve Western Union para gönderimi hizmetlerini şubelerinin haricinde ATM ve internet bankacılığı kanallarından da vermektedirler. Böylelikle müşteriler 7/24 Western Union ile para gönderebilirler.

Ülkemizde Western Union anlaşmalı bankalara gelince Akbank, Albaraka, Anadolu Bank, Burgan Bank, Fiba Bank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, ING Bank, PTT Şubeleri, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası Western Union hizmetinin şubeler aracılığı ile verildiği bankalardır.

Bunun yanı sıra şubeler haricinde ATM aracılığı ile hizmet veren Western Union anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar, Akbank, Garanti ve İş Bankasıdır.

Belirtilen bu iki bankacılık kanalına ek olarak internet bankacılığı üzerinden hizmet veren Western Union anlaşmalı bankalar ise, Akbank, Garanti Bankası, Şekerbank, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankasıdır.