Yabancılar Türkiye’de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

yurtdışından Türkiye'de banka hesabı açmak.
Yabancılar Türkiye’de Nasıl Banka Hesabı Açabilir, yurtdışından Türkiye'de banka hesabı açmak

Ülkemiz son dönemlere çevresinde yaşanan istikrarsızlıklar nedeniyle aldığı göç ve yabancı uyruklu vatandaşların varlıklarını değerlendirebilmeleri için hesap açmalarını kolaylaştıran yasalar çıkarmıştır. Bu uygulamalar karapara ile mücadele kapsamında soru işaretleri doğursa da savaştan kaçan ciddi bir Arap sermayesinin ülkemize akmasını sağlamıştır. Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması ve yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak belirli kurallara bağlanmış olsa da bu süreç bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Son çıkarılan yasa ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması ve yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak kolaylaştırılmış ve mümkün hale gelmiştir. Buna göre Türk vatandaşıysanız yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açabilirsiniz. Her ne kadar bankalar daimi adres isteseler de bu noktada bir esneklik getirilmiş ve TC kimlik numaranıza ek olarak bir yakınınızın ya da tanıdığınızın adresini göstererek hesap açmanıza olanak tanınmaktadır.

Türk vatandaşı olmayanların Türkiye’de banka hesabı açmaları için aşağıdaki şartları yerine getirmeleri durumunda hesap açabilirler.

  • Öncelikli olarak bir adres belirlenmeli,(Türkiye’de sizin oturduğunuz veya bir tanıdığınız olabilir)
  • Bir vergi dairesine pasaportunuz ile şahsen giderek yabancılara özel bir vergi numarası alınarak kayıt olunmalı. Tüm vergi daireleri bu işlemi ücretsiz olarak yapmaktadır.
  • Vergi dairesinden almış olduğunuz bu numarala ile hesap açmayı düşündüğünüz banka şubesine giderek hesabınızı açabilirsiniz, para transfer edebilir, borsaya yatırım yapabilir kısaca tüm bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz
  • Bankada Euro, Dolar Türk lirası. hesapları açabilirsiniz.
  • Türkiye de ikamet zorunluluğu yoktur. İnternet üzerinden her türlü işlemi yapabilirsiniz fakat bazı bankalar bir Türk Mobil Telefon numarası isteyebilirler.

Şirketlerin (Firmaların) Hesap Açmak İçin Gerekli Şartları

  • Şahıs hesaplarından farklı olarak şirkete ait imza yetkili müdür hesabı açabilir.
  • Tercüme edilmiş belgelerle vergi dairesine gidilerek şirket adına vergi numarası alınır. Şirketin Türkiye’de Ofisi, temsilciliği veya ticari faaliyette olmasına gerek yoktur. Tebligat adresinin olması yeterlidir.
  • Alınmış olan vergi numarası ile bankaya gidilir. Bankalar şirkete ait tüm belgeleri isterler, şirket ana sözleşmesi, oda kayıtları, sicil gazeteleri, kuruluş belgeleri, faaliyet belgeleri, varsa lisanslarını Türkçeye tercüme edilmiş(yeminli veya konsolosluk onaylı)olarak isterler.
  • Şirketler(firmalar) istedikleri hesapları açarak internet bankacılığı üzerinden tüm işlemlerini yapabilirler.