Yanlış Hesaba Para Gönderdim Nasıl İptal Edilir?

Yanlış Hesaba Para Gönderdim Nasıl İptal Edilir
Yanlış Hesaba Para Gönderdim Nasıl İptal Edilir

Günümüzde Bankacılık işlemleri için birçok yöntemde kullanılabilir. Bu yöntemler; internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık olan şubesiz bankacılık kanallarıdır. Bu kanalların bazılarında müşteriler bankacılık işlemlerini bizzat kendileri yapmaktadır. Örneğin internet bankacılığı ve cep bankacılığında müşteriler bankacılık uygulaması üzerinden kendi işlemlerini kendileri yaparlar.

Bu platformlar bankaların maliyetlerini düşürdüğü için bankalar tarafından da tercih edilmekte ve yapılan geliştirmelerle müşteriler bu platformlara kaydırılmaktadır. Müşteriler ise şubeye gitmedikleri ve işlemlerini istedikleri zaman istedikleri yerden yapma imkanı buldukları için bu platformları tercih etmektedir.

Bu dijital bankacılık kanallarının avantajları kadar olmasa da az dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, en çok tercih edilen para transfer işlemlerinde yanlış hesaba para gönderilmesidir. Buda işlem sırasında para gönderilen kişinin IBAN numarası ya da hesap numarasının yanlış yazılması neticesinde para yanlış kişinin hesabına gider. Peki, yanlış hesaba para yollayınca ne yapılması gerekmektedir.

Yanlış hesaba para gönderdim nasıl iptal edilir?

Bu işlemde öncelikle yapılan hata fark edildiğin de zaman kaybetmeden iptal işlemine başlamalıdır. Bununda nedeniyle yapılan para gönderme işlemi neticesinde para hemen karşı hesaba geçmez, kontrol neticesinde karşı hesaba yatırılır. Bunun için hata fark edilir edilmez para gönderme işleminin yapıldığı platform kullanılarak gönderme işlemi için iptal talebinde bulunulur. Yapılan iptal talebi incelenerek para karşı hesaba geçmeden geri hesaba yatırılır. Ya da bankanın çağrı merkezi aranarak müşteri temsilcisi yardımıyla gönderilen para iptal ettirilebilir.

Bankanın onayından geçmiş ve yanlışlıkla karşı tarafın hesabına yatmış olan paranın iadesini sağlamak diğerine oranla çok daha uğraştırıcı olacaktır. Bunu yapmak için, ilk olarak banka ile iletişime geçmeli ve yanlış hesaba yatan paraya bloke koydurulmalı. Banka ile iletişime geçmek için çağrı merkezi aranmalı veya şubeye başvurulmalıdır. Başvuru sonrası müşteri temsilcisi paranın gitmiş olduğu hesabın bağlı bulunduğu şube ile irtibata geçerek paraya bloke koyar. Daha sonra bankaya bir dilekçe göndermeniz istenir. Dilekçede parayı yanlışlıkla gönderdiğinizi belirterek göndermek istediğiniz hesap numarası ile gönderdiğiniz hesap numaralarını yazarak paranın iadesini talep etmeniz gerekir. Karşı banka şubesi de yanlışlıkla para yatan hesabın sahibi ile irtibata geçerek paranın yanlışlıkla gönderildiğini teyit ettikten sonra parayı tarafınıza iade eder.

Bu işlemde karşı hesabın sahibi paranın yanlışlıkla yattığını ve iade işlemini onaylamaz ise, iptal talebi olumsuz sonuçlanır. Bu durumda paranın iadesi için yapılması gereken yasal süreç başlatılarak para iade talebinde bulunulmasıdır.

Bir önceki makalemiz olan IBAN Kaç Hane? Yazımızda para gönderme işlemlerinde kullanılan iban numarasını karakter sayısı ve çözümlemesi hakkında bilgi verilmiştir.