Yapı Kredi Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Yapı-Kredi-Bankası-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır
Yapı-Kredi-Bankası-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır

Yapı Kredi Bankası bankacılık ağı ve müşteri hacmi olarak finans sektörünün önde gelen bankaları arasında yer almaktadır. Yapı Kredi müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve müşteri memnuniyetini kendine misyon olarak gören banka bir çok bankacılık platformu üzerinden bankacılık hizmetini sunmaktadır. Özellikle de, günümüzde gelişen internet teknolojisi ve artan internet kullanımına bağlı olarak birçok hizmetini bankalara gitmeden mobil veya internet bankacılığı üzerinden hizmet vermektedir. Verdiği hizmetlerin yanında yapılan hatalı işlemler içinde müşterilerine destek olmaktadır. Bu kapsamda Yapı Kredi EFT iptali nasıl yapılır konusunu anlatacağız.

Çağımızda banka müşterileri için zaman kavramı çok daha değerli olmuş ve bankacılık hizmetlerinde zaman kaybetmeden hızlı ve güvenli işlem yapabilme beklentisi artmıştır. Bu beklenti doğrultusunda bankalar en çok kullanılan bankacılık işlemi olan EFT işlemini şubelere gitmeden dijital bankacılık platformları üzerinden yapma imkanı tanımışlardır. Bu da yapılan işlemlerde hataları beraberinde getirmiştir. Özellikle de EFT işlemi sırasında girilmesi gereken IBAN numarası veya Banka Hesap numarası bilgisinin yanlış girilmesi her zaman karşılaşılabilecek bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir durumda iki farklı sonuçla karşılaşırlar. İlki, işlem yapılırken ekranda uyarı çıkar ve hata bildiriminde bulunarak düzeltme istenir, işlem devam ettirilemez. Bu uyarı kullanıcıya hatalı bilgiyi düzeltme ve hatasız EFT yapma imkanı sağlar. Diğer sonuç, EFT yapılan müşteri hesabı yerine farklı bir müşteri hesabının girilmesidir. Örneğin Ali’ nin hesap bilgileri yerine Mehmet’ in hesap bilgileri girilebilir. Bu durumda bilgilerde herhangi bir hata olmadığı için EFT gerçekleşir. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında hızlı davranılarak EFT iptali için işlemlere başlanmalıdır. Yoksa EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi uzayacaktır. Hatalı bir EFT işleminden sonra yapılacak olan Yapı Kredi EFT iptali işlemini üç bölümde inceleyebiliriz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

Yapı Kredi EFT ile gönderilen para öncelikli olarak Yapı Kredi yetkilisi, sonrada diğer banka yetkilisi tarafından hesap bilgisi incelemesi yapılır. Bu inceleme süresince gönderilen para bankanın EFT havuzuna bekletilir. Paranın EFT havuzunda bekleme süresi bankaların yoğunluk durumuna göre ortalama 10-15 dk sürer. Yanlış EFT işlemi bu süre içerisinde fark edildiğinde zaman kaybetmeden Yapı Kredi müşteri hizmetleri 444 0 444 numaralı telefondan aranmalı ve yapılan yanlış EFT işleminin bildiriminde bulunulmalıdır. Transfer edilen Para henüz Yapı Kredi EFT havuzunda ise EFT müşteri temsilcisi tarafından iptal edilir ve para iadesi gerçekleştirilir. Ancak, para Yapı Kredi EFT havuzundan çıkmış ve karşı banka havuzunda ise alıcı bankanın müşteri hizmetleri aranarak EFT iptal talebinde bulunulur.

Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

Gönderilen para karşı hesaba transfer olmuşsa, EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi başlayacaktır. Yapılan yanlış fark edildikten sonra Yapı Kredi müşteri hizmetleri aranarak yapılan hata bildirilmeli EFT iptali istenmelidir. Yapı Kredi müşteri temsilcisi tarafından EFT iade talebi oluşturulur. Oluşturulan EFT iptal talebi karşı banka müşteri temsilcisine gönderilir ve gönderilen bu talebe istinaden banka hesabın sahibi ile iletişime geçilerek hatalı EFT ile ilgili teyit alır. Müşterinin onay vermesi sonrası gönderilen para geri iade işlemi başlayacaktır. Burada bir ayrıntıya dikkat edilmelidir. İade işleminin de bir EFT olması nedeniyle EFT ücreti tahsil edebilirler. Hesabın sahibi müşterinin EFT iadesine onay vermemesi durumunda para geri iade edilmez. Bu durumda EFT’ yi yapan Yapı Kredi müşterisi yasal yollara başvurarak para iade talebinde bulunabilir.

Yapı Kredi İleri Tarihli EFT İptali

Yapı Kredi EFT işlemi iki şekilde yapılırsa EFT talimatı olarak dikkate alınır. Bunlar, EFT saatleri dışında ya da hafta sonu yapılan EFT ile önceden belirlenmiş ileri tarihe yapılan EFT talimatlı EFT olarak işlem görür. Bu iki işlemde de gönderilen paranın transferi EFT saatleri içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle EFT talimatında hata tespit edildiğinde ya da EFT den vazgeçildiğinde EFT iptali çok daha basit zahmetsiz olacaktır. Bunun için, EFT saati gelmeden mobil bankacılık veya internet bankacılığı platformlarından biri kullanılarak para transfer menüsüne girilir. Buradan EFT talimatları görüntülenerek iptal seçeneği seçilir. Böylelikle Yapı Kredi EFT iptali yapılır. Diğer bir yöntem ise Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri 444 0 444 numaralı telefondan aranarak EFT iptali yaptırılabilir.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.