Yapı Kredi Bankası EFT Saati

Yapı Kredi Bankası EFT Saati
Yapı Kredi Bankası EFT Saati

Yapı Kredi Bankası günümüzde en çok işlem yapılan bankaları arasında yer almaktadır. Yaygın şube ağı, internet ve mobil bankacılık kanalları ile müşterilerine hızlı ve güvenli hizmet verebilmek için teknolojik yenilikleri bankacılık faaliyetlerine başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Yapı kredi Bankası verdiği bankacılık hizmetleri arasında müşterilerin en çok kullandığı bankacılık işlemi olan EFT ile para transferi işlemine imkan tanımaktadır. EFT ile para transfer işleminin merkez bankası teminatında gerçekleşen bir işlem olması ve yapılan işlemin bankalar arası onay verilerek gerçekleşmesi nedeniyle bankaların EFT işlemi içi işlem saati belirlemelerine neden olmuştur. Her bankanı EFT saatleri bir birine yakın olsa da farklılıklar göstermektedir.

Yapı Kredi Bankasının müşterilerine verdiği EFT hizmeti için belirlediği YKB EFT saati 09:00 – 16:45 saatleri arasıdır. Ancak acil durumlar için bankalar EFT saatlerinde esneklik yapmış ve süreyi biraz daha uzatmışlardır. Bu süre bankalar nezline geç EFT saatleri olarak tanımlanmaktadır. YKB geç EFT saati 16:45- 17:20 saatleri arasıdır. Sonuç olarak Yapı Kredi Bankasının müşterileri ne EFT işlemi için sunduğu YKB EFT saati 09:00 – 17:20 arası olarak dikkate alınabilir. Banka bu saatler dışında EFT işlemi yapılmasına imkan tanımakta ancak yapılan transferin karşı hesaba geçmesi bir sonraki EFT saatleri içerisinde olmaktadır.

Yapı Kredi Bankasının EFT saatleri içerisinde şubeler, ATM’ler, Telefon Bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık kanalları ile EFT işlemi yapılabilmektedir. YKB’ sı EFT saatleri içerisine gerçekleştirilen para transferini aynı gün içerisinde diğer banka hesabına transferini sağlamaktadır. Bu süre yoğunluk durumuna göre ortalama 10 dakika olmaktadır. EFT saatleri içerisinde yapılan EFT’ nin karşı hesaba geçmemesi durumunda yapılacak birkaç işlem ile EFT işleminin tamamlanması sağlanır.

EFT gerçekleşmemesi durumunda yapılacak işlemler,

  • Yapılan EFT işleminde hata olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir hata yok ise bir sonraki aşamaya geçilir.
  • YKB Müşteri temsilcilerine şubeler veya çağrı merkezleri aracılığı ile ulaşılır ve yapılan EFT ile ilgili hata bildirimi yapılır ve müşteri temsilcisinin kontrolü sağlanır. Bu kontrol neticesinde de hata bulunamaz ise son aşamaya geçilir.
  • İlk iki aşamada problem olmaması durumunda hata transferin gönderildiği bankadan kaynaklanmaktadır. İlgili banka çağrı merkezi aracılığı ile EFT hata bildirimi iletilir ve kontrol sağlanır. İlgili banka temsilcisi ile EFT işlemi tamamlanır.

EFT işlemi yapılırken unutulmaması gereken bankaların kullanılan bankacılık kanalına göre farklılık gösteren tutarlarda EFT işlem ücreti tahsil ettikleridir. Tahsil tutarına göre EFT kanalının seçilmesi bizleri ekstra masraflardan kurtaracaktır.

YKB Müşteri hizmetleri iletişim numarası, 444 0 444.