Yapı Kredi Bankası Hesap Bloke Kaldırma

Yapı Kredi Bankası Hesap Bloke Kaldırma
Yapı Kredi Bankası Hesap Bloke Kaldırma

Yapı Kredi bankasında bulunan hesabınıza sizin bildiğiniz ya da bilmediğiniz herhangi bir nedenden ötürü hesaba bloke konulabilir. Eğer hesabınızı aktif olarak kullanıyorsanız, bu durum sizin için beklenmedik zor durumlara neden olabilir. Bu durumda Yapı Kredi Bankası hesap bloke kaldırma nasıl yapılır? Bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Yapı Kredi Bankası hesap bloke kaldırma nasıl yapılır konusuna başlamadan önce hesap blokesi nedir ve bloke neden konulur kısaca bilgi verecek olursak. Hesap blokesi; Yapı Kredi veya farklı bankalardaki hesaplarınızda bulunan paranın bir kısmının ya da tamamının kullanıma kısıtlanması olayıdır. Burada hesap blokesi denildiğinde sanki hesabın dondurulması gibi anlaşılır ancak işin aslında hesapta bulunan para kullanımı kısıtlanır. Hesap blokesi ve senaryolara göre bloke kaldırma konusunda detaylı bilgi için Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır yazımızı inceleyebilirsiniz?

Peki, hesap bloke neden konulur? Bu günümüzde çoğunlukla borçlardan ötürü alacaklı tarafından mahkeme ya icra daireleri kararıyla konulurken bazı özel durumlarda savcılık kararıyla da konulabilir. Eğer bloke borç nedeniyle konulmuşsa bu kısmi yani borç tutarı kadar veya tamamına olabilir. Kısmi bloke varsa; bloke edilen limitin üzerindeki tutarı işlem yapabilir ve çekebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Hesap Bloke Kaldırma

Yapı Kredi bankasında bulunan vadeli, vadesiz ya da yatırım hesabınıza yukarıdaki nedenlerden biriyle hesap bloke konulabilir. Bu durumda yapılması gereken öncelikli olarak blokenin kim tarafından ve nasıl konulduğunu öğrenmek olmalıdır.

Bunu en net öğrenebileceğiniz kanal Yapı Kredi Bankası şubeleridir. Şubelere şahsen başvuru yaparak bilgi alabilirsiniz. Bunun haricinde 444 0 444 numaralı müşteri hizmetleri iletişim hattını arayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Borç nedeniyle konulmuş bir hesap blokesi varsa; bu durumda yapılması gereken, blokeyi koyduran kurum veya kişilerle görüşmek ve borçların ödenmesi konusunda anlaşmaya varmaktır.

Borçların ödenmesinde anlaşıldıktan sonra kurum veya kişiden bloke kaldırma yazısı alarak bankaya verilmesi gerekir. Devlet kurumlarına olan borç nedeniyle konulan blokenin kaldırılması biraz daha zor ve zaman almaktadır. Bunun için Devlet kurumuna gidilerek borçların yapılandırılması veya ödenmesi konusunda anlaşılmalı ve ödemelerin yapılarak Yapı Kredi bloke kaldırma yazısının alınması gerekir.

Bu durum savcılık kararıyla konulan bloke içinde aynı şekildedir. Burada savcılıktan Yapı Kredi bloke kaldırma ile ilgili yazı alınmalı ve bankaya verilmelidir.