Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

Yapı Kredi Bankası IBAN sorgulama için yapılması gerekenler? Yapı Kredi Bankası IBAN Hesap numarası öğrenme yöntemleri. IBAN numarası nedir?
Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama
Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

Başkasının hesabına para transferi yapmak istediğimizde ilk gerek duyduğumuz bilgi IBAN numarası olmaktadır. Peki hesapla ilgili bilgileri içinde barındıran ve bize kolaylık sağlayan iban numarası nedir? Yapı Kredi Bankası IBAN numarası sorgulama hakkında bilgi vereceğiz

Yapı Kredi Bankasında hesabı olan müşterilerin para transferi haricinde hiç kullanmadıkları IBAN hesap numarası bilgisi vardır. Bize para gönderileceği zaman değeri ortaya çıkan, ezbere bilmediğimiz ve bir yerlerde yazıyor mu, nasıl öğrenebiliriz diye araştırdığımız önemli bir bilgidir. IBAN hesap numarası bir anlamda hesabımızın kimlik numarasıdır. Bu nedenle IBAN hesap numarasına bir şekilde ulaşabilmemiz gerektirmektedir. Bunun için farklı Yapı Kredi Bankası IBAN hesap numarası sorgulama yöntemleri müşterilere sunulmuştur.

IBAN Numarası Nedir?

EFT ve Havale yapmak istediğimizde bir tek bilgi ile kolaylıkla işlemlerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan IBAN numarası nedir? IBAN hesap numarası 2010 yılı itibari ile Avrupa birliğine uyum paketi kapsamına ülkemizde kullanılmaya başlanmış, uluslararası standarda olan hesap numarasıdır ve “International Bank Account Number” kelimesinin baş harflerini göstermektedir. Bu sisteme geçilmesiyle birlikte bankalarda bulunan tüm hesaplara IBAN numarası verildi.  Zaten bir hesap numarası vardı şimdi bu IBAN nereden çıktı, ne sağlayacak gibi bir soru aklınıza gelebilir. Eski hesap numaraları bankalara göre değişiklik gösteren standardı olmayan bir yapıdaydı. Bu da ulusal veya uluslararası para transferlerinde hatalara neden olabilmekteydi. IBAN hesap numarası ile bu problemlerin önüne geçerek daha az bilgi ile hatasız para transfer imkanı sağlamıştır.

Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

IBAN’la ilgli bu kadar bilgiden sonra gelelim Yapı Kredi Bankası IBAN numaramı nasıl öğrenirim konusuna. Yapı Kredide bulunan tüm vadeli, vadesiz hesaplarınız için herbiri farklı IBAN hesap numarası vardır. Sahip olduğunuz ve 26 karakterden oluşan bu hesap numarası kart veya buna benzer herhangi bir ürün üzerinde gösterilmez. Sizinle paylaşacağımız Yapı Kredi Bankası IBAN sorgulama yöntemlerinden birini kullanarak öğrenilmesi gerekir.

Hesabınıza verilmiş olan 26 karakterli IBAN numarasının son 8 karakteri o hesabımıza ait hesap numarasını gösterir. Diğer karakterlerin ne anlama geldiğiyle ilgili detaylı bilgi için IBAN Numarası yazımızı inceleyebilirsiniz. Gelelim IBAN numarası sorgulama yöntemlerine.

İlk yöntem, şubesiz bankacılık kanallarından olan internet ve mobil bankacılık üzerinden sorgulamadır. Yapı Kredi Bankası internet / mobil bankacılık sistemine giriş yapıldıktan sonra sırasıyla;

  • Hesaplar >> Hesabınız türüne vadeli ya da vadesiz hesap seçimi >> Hesap Detayı >> IBAN Sorgulama şeklindedir.

IBAN öğrenme için kullanılabilecek ikinci yöntem, Yapı Kredi Bankası çağrı merkezidir. Bankanın müşteri hizmetleri 444 0 444 numaralı müşteri hizmetleri iletişim hattından aranarak müşteri temsilcisi yardımıyla IBAN numarası öğrenilebilir.

IBAN Sorgulama için vereceğimiz son yöntem banka ATM’lerdir. Banka kartınızla birçok bölgede bulunan ATM’lerden şu işlem adımlarını takip ederek sorgulama yapabilirsiniz. Hesaplar >> Hesap seçimi >> Hesap Detayı >> IBAN Sorgulama.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımızda IBAN Numarası ve Kredi Kartı Kart Numarası Nerede Yazar konularını inceleyebilirsiniz.