Kredi ve Bankacılık İşlemleri

Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

22.07.2017
Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

Yapı Kredi Bankasında hesabı olan müşterilerin para transferi haricinde hiç kullanmadıkları IBAN hesap numarası bilgisi vardır. Bize para gönderileceği zaman değeri ortaya çıkan, ezbere bilmediğimiz ve bir yerlerde yazıyor mu, nasıl öğrenebiliriz diye araştırdığımız önemli bir bilgidir. IBAN hesap numarası bir anlamda hesabımızın kimlik numarasıdır. Bu nedenle IBAN hesap numarasına bir şekilde ulaşabilmemiz gerektirmektedir. Bunun için farklı Yapı Kredi Bankası IBAN hesap numarası sorgulama yöntemleri müşterilere sunulmuştur.

Öncelikli olarak IBAN hakkında kısa bir bilgi verecek olursak, IBAN hesap numarası 2010 yılı itibari ile Avrupa birliğine uyum paketi kapsamına Ülkemizde kullanılmaya başlanmış uluslararası standarda sahip hesap numarasıdır ve   “International Bank Account Number” kelimesinin baş harflerini göstermektedir. Bu sisteme geçilmesiyle ülkemizde banka hesabı olan müşterilere uluslararası standarda uygun hesap numaraları verilmiştir.  Bu noktada zaten bir hesap numarası vardı şimdi bu IBAN hesap numarasına geçmek ne sağla gibi bir soru aklınıza gelebilir. Eski hesap numaraları bankalara göre değişiklik gösteren standardı olmayan bir yapıdaydı. Bu da ulusal veya uluslararası para transferlerinde hatalara neden olabilmekteydi. IBAN hesap numarası bu problemlerin önüne geçerek daha az bilgi ile hatasız para transfer imkanı sağlamıştır.

Yapı Kredi Bankası müşterilerinin sahip oldukları vadeli, vadesiz tüm hesapları için ayrı bir IBAN hesap numarası vardır. Sahip olunan ve 26 karakterden oluşan bu IBAN hesap numarası kart veya buna benzer herhangi bir ürün üzerinde belirtilmez. Yapı Kredi Bankası IBAN sorgulama yöntemlerinden biri kullanılarak öğrenilmesi gerekir. Hesaba tanımlanan IBAN numarasının son 8 karakteri bankada bulunan hesabımıza ait hesap numarasını gösterir. Diğer karakterlerin ne anlama geldiğiyle ilgili IBAN Numarası yazımızı inceleyebilirsiniz

Yapı Kredi Bankası IBAN hesap numarasını öğrenme için kullanılabilecek ilk yöntem, gelişen internet kullanımı ile hayatımıza girmiş olan internet bankacılığıdır. Yapı Kredi Bankası internet bankacılığı sistemine giriş yapıldıktan sonra hesaplar işlemi seçilir. Açılan menüde hesap türleri görülür. Hesabınız türüne uygun vadeli ya da vadesiz hesap seçilir. Sonra açılan ekranda hesaplarınız görüntülenir. Bu hesaplardan seçili olan hesabınızla ilgili işlemler listesinden “Hesap Detayı” seçilerek Yapı Kredi Bankası IBAN sorgulaması yapılmış olur. Yapı Kredi Bankası mobil bankacılık platformunda da internet bankacılığında olduğu şekilde işlem yapılarak Yapı Kredi Bankası IBAN hesap numarası sorgulanır.

Yapı Kredi Bankası IBAN öğrenme için kullanılabilecek ikinci yöntem, Yapı Kredi Bankası çağrı merkezidir. Bankanın hizmet verdiği 444 0 444 numaralı müşteri hizmetleri numarası aranarak Yapı Kredi Bankası müşteri temsilcisi yardımıyla IBAN sorgulama yapılabilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımızda IBAN Numarası ve Kredi Kartı Kart Numarası Nerede Yazar konularını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
  1. gokhan bozan dedi ki:

    hesap numarası ogrenme