Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı İptali ve kredi kartı kapatma işlemi
Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı İptali

Yapı Kredi Bankası World özellikli kredi kartlarıyla müşterilerine ayrıcalıklı ve avantajlı hizmetler sunmaktadır. Ülke genelinde yaygın olarak bulunan anlaşmalı kurum ve online alışverişlerdeki sağladığı avantajlarıyla kullandığınız World kredi kartınızı herhangi bir nedenle iptal etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda Yapı Kredi Bankası kredi kartı iptali nasıl yapılır, kapatma için ne yapılmalı hangi kanallar kullanılır sorularının yanıtlarını sizlerle paylaştık.

World kredi kartı müşterilerine sunduğu birçok ayrıcalık ve avantajla müşterilerin beğenisini kazansa da kredi kartı aidatı veya farklı nedenlerle iptal edilmek istenmektedir. Bu durumda kedi kartı kapatma için kullanılabilecek bankacılık kanalları ve işlem adımları şu şekildedir.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı İptali

Kredi kartı iptalini iki durumuna göre iki ana başlıkta değerlendirebiliriz. Bunlardan ilki kredi kartı kayıp çalıntı durumunda veya şüpheli işlemlerde yapılacak olan kredi kartı iptali işlemidir. Bu işlemde kredi kartı geçici süreliğine güvenlik amacıyla işlemlere kapatılır.

Diğeri ise, kart aidatı veya farklı bir nedenle kredi kartının, kart hesabıyla birlikte tamamen kapatılması işlemidir.

Kayıp çalıntı durumunda kredi kartının kapatılması için en hızlı ve kolay yöntem Yapı Kredi Müşteri hizmetlerini 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralı telefonlardan müşteri hizmetlerini arayarak iptal işlemidir. Bizi karşılayan sesli yanıt sistemine “Kredi Kartı iptali” denilerek müşteri temsilcisine ulaşılarak kart iptal talebi oluşturulur.

Diğer bir yöntem ise, Yapı Kredi internet şubesi veya mobil bankacılık uygulamasının üzerinden kart kapamadır. Kullanıcı adı ve şifre ile tercih edilen kanal üzerinden giriş yapılır. İşlem menüsünden Kartlarım işlemi seçilir. Açılan menüde “Panik Yok (Geçici Kart Kapama)” işlemi ile tercih edilen kredi kartı kapama mobil bankacılık ile gerçekleştirilir. Bu işlem 24 saatliğine gerçekleştirilen, bu süre sonunda otomatik kullanıma açılacak bir işlemdir.

Belirttiğimiz bu yöntemlerin her ikisi de kayıp/çalıntı veya şüpheli işlem durumlarında kullanılabilecek, kredi kartının geçici süreliğine kapatılması işlemidir. Kullanıma kapatılan kredi kartının yerine en kısa sürede yeni kredi kartı numarası ve CVV kodu basılı olan plastik kartınız güncel adresine kurye ile gönderilmektedir.

Yapı Kredi Kredi Kartı Kapatma İşlemi

Kredi kartı bir daha hiç kullanılmamak üzere iptal edilmek istendiğinde yasal olarak kredi kartı iptali hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda Yapı Kredi Bankası kredi kartı kapatma işlemi için banka şubeleri veya Çağrı merkezi kullanılması gerekir.

Bu tür kapama işlemleri için en güvenli yöntem kredi kartı iptal dilekçesi ile banka şubesine şahsen başvuru yapılmasıdır. Bu işlemle uğraşmak istemeyenler 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralı çağrı merkezi aracılığı ile de kredi kartı iptal talebi oluşturabilir.

Ancak, telefon bankacılığı kullanılması durumunda, ileride ihtiyaç olması ihtimaline karşın yapılan görüşmenin tarih ve saatin bir yere not edilmesi önerilir. Duruma göre çağrı merkezi işlem onayı için dilekçe ile banka şubesine başvurmanızı da talep edebilir.

Tamamen kapatma işleminde tüm borcun sıfırlandıktan sonra kart iptali yapılması önerilir. İleriki yıllarda banka ile kart ücreti veya ileriye dönük taksitli işlemlere ait borçlarında hesaplanarak ödemesi, ileride banka ile sıkıntı yaşanmasının önüne geçer. Önemsenmeyen birkaç kuruş borç için dahi banka ile sıkıntı yaşanabileceği göz ardı edilmemelidir.

Bir seferde tüm borcun ödenmesi zor olabilir, böyle durumlarda mevcut borcun uygun faiz oranlarıyla diğer banka kredi kartına taşınması veya daha uygun faizlerle tüketici kredisi çekilerek borcun ödenmesi gibi yollar tercih edilebilir.

Diğer bankaların kredi kartı iptaliyle ilgili detaylı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.