Yapı Kredi Bankası Sanal Kart İptali

Yapı Kredi Bankası Sanal Kart İptali
Yapı Kredi Bankası Sanal Kart İptali

Gelişen internet teknolojisi ile artan internet alışverişleri için Yapı Kredi Bankası daha güvenli ve limit kontrolü kart sahibinde olan sanal kart ürününü sunmuştur. Yapı Kredi Bankası sanal kart, kredi kartı sahibinin isteği doğrultusunda internet veya mobil bankacılık kanalları üzerinden oluşturulur ve limitini belirlenen, fiziki olmayan dijital bir kredi kartıdır. Oluşturulan sanal kartın kendine ait bir kredi kartı numarası ve güvenlik kodu vardır. Böylelikle alışverişlerde asıl kart bilgilerinin güvende tutulması sağlanır.

Yapı Kredi Bankasından internet alışverişleri için oluşturduğunuz sanal kartınızı artık kullanmak istemiyorsunuz ve Yapı Kredi Bankası sanal kart iptali yapmak istiyorsunuz. Bunun için Yapı Kredi Bankası çağrı merkezi 0850 222 0444 veya 444 0 444 telefon numaralarından aranarak kredi kartı işlemlerinden müşteri temsilcisine bağlanarak Yapı Kredi Bankası sanal kart iptali istenerek iptal işlemi gerçekleştirilir. Sanal kart oluşturma işleminde olduğu gibi internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarından iptal işlemi gerçekleştirilemez.

Sanal kart iptaline gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığına karar vermeniz için Yapı Kredi Bankası sanal kart nasıl kullanılır konusuyla ilgi bilgi vermek kararınız açısından uygun olacaktır. Sanal kart belirttiğimiz gibi asıl amacı internet alışverişlerinde asıl kart kullanılmadan oluşturulan dijital kart ile alışveriş yapmaktır. Bunun için kredi kartına bağlı olarak oluşturulan sanal karta, internet veya mobil bankacılık kanalı üzerinden istenilen limit tanımlanır ve bu limit içerisinde kullanım gerçekleşir. Örneğin sanal karta 50 TL tanımlandıysa bu limite kadar kullanım yapılır 50,01 TL lik işlem yapılamaz. Ayrıca istenildiğinde limit sıfıra çekilerek pasif duruma getirilebilir.

Ayrıca bankanın aldığı işlem ücreti gibi masraflar sanal kart için geçerli değildir. Yapı Kredi Bankası sanal kart sahiplerinden herhangi bir yıllık aidat ücreti, işlem ücreti ve komisyon gibi ücret alınmaz. Bu nedenle kart sahibine herhangi bir masraf yükü yoktur. Buna karşı halen sanal kartı iptal ettirmek istiyorsanız bunun için yukarıda belirttiğimiz gibi Yapı Kredi Bankası çağrı merkezi aranarak iptal işlemi yapılması gerekir.

Yapı Kredi Bankası müşteri temsilcisine ulaşıldığında müşteri temsilcisi sanal kart iptali için gerekçe soracak ve sizin cevabınız neticesinde sanal kartı iptal edecektir. Bundan sonra ileri ki dönemlerde sanal kart ihtiyacınız olursa ve tekrar oluşturmak isterseniz bu durumda müşteri temsilcisi yardımı ile sanal kart oluşturma işlemi yapılması gerekecektir. Bu nedenle sanal kart iptali yapmak yerine sanal kart limiti sıfırlanarak, pasif edilmesi daha uygun olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Garanti Bankası Sanal Kart İptali yazımızda, garanti bankası sanal kart iptali için yapılması gereken işlemler ve sanal kart kullanımı hakkında bilgi verilmiştir.