Yapı Kredi Bankası Sanal Kart Oluşturma

Yapı Kredi Bankası Sanal Kart Oluşturma
Yapı Kredi Bankası Sanal Kart Oluşturma

Günümüzde internet kullanımı her geçen gün daha fazla insanların hayatına girmekte ve bu da belirli alışkanlıkları değiştirmektedir. İnsanların internet kullanımıyla değiştirdiği en büyük alışkanlıklarının başında alışverişi söylenebilir. İnternet üzerinden alışverişin sunduğu avantajlı fiyat ve daha geniş ürün çeşidi sayesinde daha fazla tercih edilir hale gelmektedir. Bu da kredi kartı ile ödeme yapan insanları kötü amaçlı yazılımların hedefi haline getirmiş ve istenmeyen durumlarla karşılaşmalarına sebep olmuştur.

Bu noktada bankalar ve alışveriş siteleri birçok önlem alarak müşterilerine daha güvenli bir alışveriş ortamı yaratmak için her geçen gün yeni bir güvenlik uygulamasını müşterilerine sunmaktadırlar. Yapı Kredi Bankasının bu kapsamda internet alışverişi yapan müşterileri için sunduğu sanal kart ve Yapı Kredi Bankası sanal kart oluşturma işlemi hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Yapı Kredi Bankası sanal kart, bankanın internet alışverişi yapan müşterilerini kötü yazılımlara karşı karşılaşılacakları risklerini en aza indirmek için sunduğu bir hesap türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi sanal ortamda yani dijital ortamda oluşturulan ve sadece dijital işlemlerde kullanılabilen bir kart hesabıdır. Peki, Yapı Kredi Sanal Kart Güvenli midir?

Sanal kart amacı, alışverişlerde riski en aza indirmek ve asıl kredi kartını bilgilerini kötü yazılımlara karşı korumaktır. Bu nedenle sanal kartın alışverişler için gerekli olan kart bilgileri, kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodu (kart güvenlik kodu) asıl kredi kartından farklı ve kendine özeldir. Bunun yanında en önemli özelliği ise, limitinin kullanıcı tarafından ihtiyaca göre belirleniyor ve belirlenen periyotlarda kendini sıfırlıyor olmasıdır. Bu sayede kötü amaçlı saldırılarda asıl kart limiti güvende tutularak riskin en aza indirilmesi sağlar.

Yapı Kredi Bankası sanal kart farklı bir hesap gibi gözükse de oluşturmak çok uğraştırıcı ve uzun süren bir işlem değildir. Bunun için Yapı Kredi Bankası kredi kartı ya da banka kartı hesabınızın olması yeterlidir. Bu hesaplardan birine bağlı sanal kart için bankacılık platformlarına göre Yapı Kredi Bankası sanal kart nasıl oluşturulur işlem adımları aşağıda verilmiştir.

Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı İle Sanal Kart Oluşturma

İnternet bankacılığı ile sanal kart oluşturabilme için müşteri internet şubesi kullanıcısı olmalıdır. Kullanıcı parola ve şifresi almış müşteri, Yapı Kredi resmi sitesinden internet şubesi sistemine giriş yapar. Ardından işlemler menü çubuğunda yer alan Kartlarım işleminin altında ki Sanal Kartlarım işlemine giriş yapılır. Sağ bölümde yer alan İşlemler seçeneğinden Sanal Kredi Kartı Tanımlama işlemi seçilir. Sanal kartın bağlı olacağı kredi kartı tercihi yapılıp devam denildiğinde bu karta bağlı sanal kart oluşturulmuş olur. Oluşturulan sanal kredi kartının kart numarası, cvv güvenlik kodu ve son kullanma tarihi asıl karttan farklı olacaktır. Ayrıca ilk tanılanan sanal kart limiti sıfır olarak tanımlanır. Tercih edilmesi durumunda sanal kart işlemlerinden, limit tanımlama işlemi kullanılarak sanal kart limiti ve limit geçerlilik periyodu belirlenebilir.

Yapı Kredi Bankası Mobil Bankacılık İle Sanal Kart Oluşturma

Yapı Kredi mobil bankacılık uygulaması kullanarak sanal kart tanılama yapmak isteyen müşterinin internet şubesi kullanıcı tanımlamasının yapılmış ve mobil şube uygulamasını indirmiş olması gerekir. Yapı Kredi mobil şube uygulamasını appstore ya da android marketlerden indirilebilir.

Uygulama yüklü ise mobil şubeye giriş yapıldıktan sonra Anasayfa da sol üst kısımda bulunan üç çizgiye basılarak işlemler menüsüne girilir. Ardından işlemler menüsünde yer alan Kartlarım işlemi seçilir. Açılan menüden kredi kartlarım işlemi seçilerek mevcut kredi kartları görüntülenir. Üst kısımda kullandığınız asıl, ek ve sanal kart seçenekleri bulunurken bu ekranın altında bu asıl kredi kartına bağlı kart seçenekleri bulunur. Buradan sanal kart bölümüne tıklanırsa sanal kart bilgilerinin bulunduğu kısma ulaşılır. Buradan sanal kart numarası, cvv güvenlik kodu ve son kullanma tarihi ile limit bilgilerine ulaşılır. Tercih edilmesi durumunda limit periyot tanımlanarak sanal kart oluşturulma yapılabilir.

Diğer makalemiz olan Yapı Kredi Bankası Sanal Kart İptali yazımızda, oluşturulan sanal kartın iptali için yapılması gereken adımlar hakkında bilgi verilmiştir.