Yapı Kredi Bankası Yurtdışı Para Çekme

Yapı Kredi Bankası Yurtdışı Para Çekme
Yapı Kredi Bankası Yurtdışı Para Çekme

İş veya seyahat amaçlı yurt dışına gidiyorsunuz. Orada kaldığınız süre içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak parayı nakit olarak yanınıza aldınız bunun yanında birde kredi kartınız var başka neye ihtiyacımız olsun ki diye düşünebilirsiniz. Ancak ülkemizden çok uzakta bir ülkede hiç beklemediğiniz anda ekstra nakit paraya ihtiyacınız olabilir. Bunun yanında beklenmedik durumlar için ayırdığınız paranızda var ancak Yapı Kredi Bankası hesabında. Ülkemizde olsanız istediğiniz zaman gidip Yapı Kredi ATM’ den çekebileceğiniz bu paranızı yurtdışında ATM’ den nasıl çekebilirsiniz, her ATM’ den para çekebilir misiniz, çektiğiniz para karşılığında ne kadar komisyon ödersiniz konularında sizlere bilgi vereceğiz.

Yurtdışında ATM’den para çekme işlemi öncesi hesabınızla ilgili aşağıda belirteceğimiz detayları biliyor olmanız para çekme işleminizi kolaylaştıracaktır. Aksi durumda internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanılarak hesabın istenen şartlarda olması sağlanmalıdır. Peki, Yapı Kredi yurtdışı para çekme için hesabınızın olması gereken uygunluğu nedir? Genellikle ülkemizde bir bankada hesabımız olduğu zaman diğer kredi, yatırım ve kredi kartı gibi hesaplarımızı da bu hesaba bağlarız. Böylelikle tek bir banka kartı ile tüm hesaplarımızı rahatlıkla kontrol edebiliriz. Burada şöyle bir durum söz konusudur oda bu hesaplardan sadece biri ana hesaptır. Yurtdışı ATM’ler de ise işlem yapılırken sadece ana hesap üzerinden işlem yapılabilir, karta tanımlı olan ana hesaba bağlı diğer hesap işlemlerde gözükmez. Bu durumda çekilecek paranın ana hesap üzerinde olmasına dikkat edilmelidir. Olurda paranız ana hesap üzerinde değilse internet bankacılığı kullanılarak gerekli aktarımın veya ana hesap tanımlamasının yapılması gerekir.

Bu detayı belirttikten sonra gelelim Yapı Kredi Bankası yurtdışı para çekme nasıl yapılır konusunda merek edilen sorularının cevabına. Yapı Kredi bankası Tele24 kartı ile kartınızın üzerinde yer alan ödeme yöntemi ( MasterCard, Visa) ambleminin bulunduğu her ATM den para çekilebilir. Ancak bankanın anlaşmalı olduğu UniCredit grup ATM’leri harici çekilen ATM’lerden işlem başına 3 USD komisyon alınmaktadır. Aynı şartlarda WorldCard kredi kartınızdan da nakit avans çekebilirsiniz.  Yapı Kredi UniCredit ortaklığı neticesinde gruba ait 16 ülkede yer alan ve ATM’lerinde ise yapılacak olan para çekme işleminden herhangi bir komisyon veya ücret alınmaz. Bu avantajdan yararlanabileceğiniz UniCredit grup banka listesi aşağıdaki şekildedir.

 

Ülke Adı Ülke Kodu UniCredit Grup Bankası
Avusturya AT Bank Austria
Bosna Hersek BA UniCredit Bank Banja Luka
UniCredit Bank d.d.
Bulgaristan BG UniCredit Bulbank
Hırvatistan HR Zagrebacka Banka
Çek Cumhuriyeti CZ UniCredit Bank
Almanya DE HypoVereinsbank
Macaristan HU UniCredit Bank Hungary
İtalya IT UniCredit Banca
Polonya PL Bank Pekao
Romanya RO UniCredit Tiriac Bank
Rusya RU UniCredit Bank
Sırbistan RS UniCredit Bank Serbia
Slovenya SL UniCredit Bank
Slovakya SK UniCredit Bank
Türkiye TR Yapi Kredi Bankası
Ukrayna UA Ukrsotsbank
UniCredit Bank

Bir önceki Birikim Hesabı Nedir? yazımızda, birikim yapacaklar için bankaların sunduğu avantajlı gecelik faizleri ile ön plana çıkan hesap türü hakkında bilgi verilmiştir.