Yurt Dışına Para Gönderme En Ucuz Nasıl Yapılır?

Yurt Dışına Para Gönderme En Ucuz Nasıl Yapılır?
Yurt Dışına Para Gönderme En Ucuz Nasıl Yapılır?

Para gönderme her zaman insanların ihtiyaç duyduğu bir işlem olmuştur. Bu işlem gelişen iletişim teknolojisiyle birlikte her zamankinden daha kolay ve hızlı yapılır duruma gelmiştir. Artan para gönderme ihtiyacı karşısında insanlara yardımcı olması amacıyla birçok sistem kurulmuş, bu sistemler üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde para gönderilmektedir.

Her hizmetin bir bedeli olduğu gibi bu hizmet içinde belirli oranlarda komisyon alınmaktadır. Tabi ki durum böyle olunca para göndermek isteyenler güvenli para gönderiminin yanı sıra firmanın aldığı komisyon ücretlerine de dikkat etmektedir. Bizde yazımızda sizlere için Yurt dışına para gönderme en ucuz nasıl yapılır araştırdık ve kararı sizlere bıraktık.

UPT ( Ucuz Para Transferi veya Universal Payment Transfer )

Aktifbank’ın yurt dışı ve yurt içi para transferleri için sunduğu ucuz, hızlı ve güvenli para gönderme hizmetidir. PTT ile yapılan anlaşma sonrası yaygınlık kazanan sistem ile TL, USD ve EUR cinsinden para transferi yapılabilmektedir. UPT ile yurt içi ve yurt dışında bulunan birçok temsilciliği sayesinde hızlı ve güvenli para gönderimi yaparken, Western Union ve swift gibi sistemlere nazaran daha az komisyon ödersiniz.

Swift

Swift, bankalar arası yurt dışı para gönderme işlemidir ve ülkemizde faaliyet gösteren bankaların hemen hemen tamamıyla yurt dışına para gönderebilirsiniz. Ancak, bu yöntem tercih edilebilecek en pahalı yöntemlerdendir. Ayrıca yapılan para gönderme farklı bankalar arası işlem kontrolleri nedeniyle diğer sistemlere göre daha yavaş gerçekleşmektedir.

Western Union

Western Union birçok ülkede bulunan anlaşmalı banka ve diğer temsilcilikleriyle hızlı ve güvenli para transferi hizmeti veren sistemlerdendir. Paranın gönderildiği ülkeye ve ulaşmasını istediğiniz zamana göre alınan komisyon değişmektedir. Bu sistemde para anında karşı hesaba geçerken verdiğiniz komisyon Swifte göre daha uygun olmaktadır. Western Union ile para göndermeden yaklaşık %0,05 civarlarında komisyon alınmaktadır.

MoneyGram

Yurt dışına para gönderme hizmeti veren ve ülkemizde Denizbank ve Kuveyt Türk ile anlaşmalı olan bir diğer sistem ise MoneyGram’dır.  MoneyGram ile dünyanın her yerine hızlı ve güvenli bir şekilde para gönderebilirsiniz. Sistemin para gönderiminden aldığı komisyon ülkelere göre değişse de ortalamada %0,06 civarlarında olmaktadır.

Transferwise

Türkiye’den yurt dışına para göndermenin en ucuz yollarından biri de Transferwise ile para göndermedir. Gönderenin Türkiye’de bir banka hesabınız varsa, alıcının da yurt dışında bir banka hesabı varsa başa bir yöntem aramanıza gerek yok Transferwise ile en düşük komisyonu ödeyerek para transferi yapabilirsiniz.

Skrill

Banka hesapları arası para gönderme sistemlerinden bir diğeri olan Skrill ile 40 para biriminde istediğiniz ülkeye para gönderebilirsiniz. Sistem 1000 EUR para gönderiminden 14,3 EUR komisyon almaktadır.