Yurtdışında Banka Hesabı Açmak

Yurtdışında Banka Hesabı Açmak
Yurtdışında Banka Hesabı Açmak

Günümüzde pek çok insan gerek ticari ilişkileri gerekse farklı sebeplerle yurt dışına seyahat yapmaktadırlar. Bu durumda olan pek çok insan giderken yanlarında para taşımamak için yada yatırımlarını ülkemizdeki değilde yurtdışı hesapta tutmak isteyen kişiler yurtdışında hesap açmak ve yurtdışı hesap açma şartlarını merak etmekte ve araştırmaktadır. Peki, Türkiye’de ikamet eden bir kişi yurtdışında banka hesabı açabilir mi ve banka hesabı açma şartları nelerdir.

Yurtdışında banka hesabı açmak istediğimizde standart bir uluslararası kural yoktur. Burada ülkeler karapara ile mücadele kapsamında kendilerine göre bankacılık politikalarını belirlemişler ve bazı bankalar ülkeler ülke vatandaşı olmayanların banka hesabı açmaları konusunda esnek davranırken bazı ülkelerde durum tam tersidir.

Bu duruma karşı bankalarında kendilerine göre uygulamaları bulunmaktadır. Dünyada birçok ülkede bulunan en büyük bankalarından olan HSBC bank birçok bankası için Pasaport ve kimlik belgesinin mail gönderilmesiyle hesap açmaktadır. Bunun yanında bankacılık konusunda farklı bir politika izleyen İsviçre’de banka hesabı açmak diğer gelişmiş ülkelere nazaran daha kolaydır. Turistik vize ile ülkeye giderek pasaportunuzla hesap açtırabilirsiniz. Bunun yanında bunu yapan aracı firmalara bulunmaktadır. bu firmalar üzerinden de İsviçre’de banka hesabı açtırabilirsiniz.

Avrupa da İsviçre’nin yanı sıra Yunanistan, Estonya, Polonya ve Fransa pasaport ile şahsen başvurularda banka hesabı açmakta ve online bankacılık işlemleri kullanılabilmektedir. İngiltere, Almanya ve Hollanda’da banka hesabı açmak için daimi adres göstermeniz gerekir. İngiltere’de banka hesabı açmak isteyenler için Turkish Bank pasaport ile şahsen başvurularda hesap açmaktadır ancak açılan hesaptan yüksek tutarda hesap işletim ücreti tahsil etmektedir.

Avrupa’da, yurtdışında hesap açmak istendiğinde durum bu şekilde iken Amerika ve Kanada için durum daha kolaydır. Özellikle öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler konumunda olmaları hesap açmayı da kolaylaştırmıştır. Bu ülkelerde Pasaportunuzla banka hesabı açabilirsiniz ancak şahsen başvuru yapmanız gerekir.

Yurtdışına gitmeden banka hesabı açmak istediğinizde bankalar çok fazla seçenek sunmamaktadır. Ancak gelişen internet teknolojisi neticesinde dijital işlemler amacıyla kurulmuş ve dünya genelinde birçok ülkede ve birçok banka ya da kurumda işlem imkanı veren Payoneer, LauPay, Payeer gibi markalar tercih edilebilir.