Kredi ve Bankacılık İşlemleri

Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

18.04.2017
Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası müşterileri banka hesapları üzerinden rahatlıkla para transferi yapabilirler. Yapılan para transferi, Ziraat Bankasında yer alan farklı bir hesaba yapılıyorsa havale, başka banka hesabına yapılıyorsa EFT olarak adlandırılır. EFT işlemi gelişen teknolojiyle birlikte banka müşterilerinin en çok kullandığı bankacılık işlemlerinden biri olmuştur. Ticari ve bireysel müşteriler EFT ile hızlı ve güvenli bir şekilde para transferini sağlarlar.

Ziraat Bankası müşterileri IBAN numarası veya müşteri hesap numarası kullanarak hızlı ve güvenli bir şekilde şubeler,  internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM ve Ziraat bankası çağrı merkezi araçlığı ile EFT yapabilirler. Banka, yapılan bu EFT için müşterilerinden kullanılan bankacılık kanalına göre değişen tutarlarda EFT ücreti tahsil etmektedir. Ayrıca, banka EFT işlemi için müşterilerine EFT saati uygulaması mevcuttur. Bu saatler içerisinde yapılan para transferini aynı gün içerisinde işlem onayına müteakiben 5-10 dakika içerisinde gerçekleştirmektedir. Ziraat Bankası EFT saati 09:00-16:00 saatleri arasıdır. Bu saatler dışında yapılan EFT, EFT talimatı olarak alınır ve bir sonraki EFT işlem saatinde transfer gerçekleştirilir. Ziraat Bankası EFT iptali üç başlıkta ele alınabilir.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

Banka müşterilerinin EFT işleminde karşılaştıkları en büyük problem hatalı IBAN numarasına veya banka hesap numarasına para transferinin yapılmasıdır. Bilindiği üzere EFT işlemi ile yapılan para transferi belirli bir onay süresi sonrası karşı hesaba geçer. Bu transfer bankadaki yoğunluk durumuna göre 5-10 dakika arası sürmektedir. Bu süre içerisinde gönderilen para Ziraat Bankası EFT havuzunda veya gönderilen bankanın EFT havuzunda onay beklemektedir. Bu süre içerisinde EFT iptaline karar verilirse tercih edebileceğiniz ilk yöntem Ziraat Bankası müşteri hizmetleri 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarından aranarak EFT işleminin iptali talebinde bulunmaktır.

Tercih edebileceğiniz diğer yöntem İnternet şubesi veya mobil şubeden EFT iptalidir. Bunun için internet şubesi veya mobil şube girişi yaptıktan sonra Durumu İzle>>Para Transferi>>Talimatlarım>>EFT İptali işlem adımlarını takip edilir. Eğer gönderilen para Ziraat Bankası EFT havuzunda ise iptal gerçekleştirilir ve para iadesi sağlanır. EFT Ziraat Bankasından çıkmış ise karşı bankanın müşteri hizmetleri aranarak EFT iptal talebi iletilmelidir. Bu nedenle EFT iptali için zaman çok önemlidir.

Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

EFT işlemi yapıldıktan çok sonra işleminin hatalı olduğu fark edilebilir. Bu durumda Ziraat EFT iptali işlemi yerine Ziraat EFT iade işleminin yapılması gerekecektir. İade işlemi için, hata fark edildikten sonra zaman kaybetmeden Ziraat şubeleri veya Ziraat çağrı merkezleri aracılığı ile müşteri temsilcisine ulaşılmalı ve hatalı EFT bildiriminde bulunulmalıdır. Daha sonra Ziraat Bankası müşteri temsilcisi karşı banka müşteri temsilcisine yönlendirme yapacaktır. Karşı bankaya yapılacak EFT iptali talebinden sonra yapılan EFT’ nin hatalı olduğu tespiti için karşı hesap sahibinden onay talep edilecek ve hesap sahibinin onay vermesi sonrası gönderilen para geri iade edilecektir. Karşı hesap sahibinin onay vermemesi durumunda yasal yollardan problemin çözümü sağlanabilir. EFT iade işleminin geriye dönük EFT işlemi olması nedeniyle EFT ücreti tahsil edilebilir.

 Ziraat Bankası ileri tarihli EFT talimatı iptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT talimatı iki şekilde olmaktadır. Birinci yöntem; EFT saatleri dışında yapılan EFT işleminin talimat olarak kayda alınmasıdır. İkinci yöntem ise düzenli ödeme veya para transfer işlemleri için önceden belirlenmiş tarihler için EFT periyotlarının oluşturulmasıdır. Bu tarihler geldiğinde hesapta yeterli bakiyenin olması durumunda EFT gerçekleşir. Talimat EFT işlemlerinde hata yapıldığının farkına varıldığında hatanın çözümü diğer durumlara göre daha rahattır. Para henüz hesaptan çıkış yapmadığı için EFT işleminin yapıldığı bankacılık kanalı veya Ziraat Bankası müşteri temsilcisi aracılığı ile çok rahat bir şekilde Ziraat Bankası talimatlı EFT iptali yapılır.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Mihrican dedi ki:

    Ziraat eft iptal etmek isteyenler için yazmak istedim. Öncelikle mobil bankaciliga tarayici üzerinden girin açilan sayfada üst köşede “Durumunu izle” butonunu göreceksiniz oraya basin ardindan “para transferi” butonuna basiniz bu işlemi de yaptiktan sonra “talimatlarim” butonu karşiniza çikacaktir. Talimatlarim butonuna bastiğinizda eft iptal işlemini göreceksiniz arkadaşlar.

    1. İsmail dedi ki:

      Çok teşekkür ederim Mihrican hanım. Çok işime yaradı verdiğiniz bilgi.