Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

ziraat bankası eft iptal etme yöntemleri.
ziraat bankası eft iptali

Bir EFT Yaptınız ve ardında hata yaptığınızı fark ettiniz ya da farklı bir nedenle para göndermekten vazgeçtiniz, endişe etmenize gerek yok yazımızda sizlerle paylaşacağımız Ziraat Bankası EFT iptal etme yöntemlerinden birini kullanarak rahatlıkla EFT iptali gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemi Ziraat Bankası hesabından farklı bir banka hesabına para göndermek istediğimizde kullandığımız para transfer işlemidir. Bu işlem, IBAN numarası veya müşteri hesap numarası kullanılarak iki farklı şekilde yapılabilir. EFT işlemi iki farklı banka arasında gerçekleşen bir işlem olması nedeniyle, bankalar tarafından belirlenmiş olan işlem saatleri vardı ve karşı hesaba geçme süresi 5-10 dakika sürmektedir. Bu nedenle Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılır sorusunun yanıtını farklı durumlara göre sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

Yukarıda açıklamamızda belirtiğimiz üzere EFT iki farklı banka arasındaki işlem olması nedeniyle paranın karşı hesaba geçmesi için belirli bir süre geçmektedir. Buda bankaların yoğunluğuna göre 5-10 dakika civarıdır. Bu süre içerisinde gönderilen para ya Ziraat Bankası EFT havuzunda ya da alıcı bankanın EFT havuzunda onay beklemektedir.

Eğer işleminizi internet/mobil şubeden yaptıysanız ve halen uygulama içerisindeyseniz buradan iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Durumu İzle>>Para Transferi>>Talimatlarım>>EFT İptali işlem adımlarını takip edilerek gerçekleştirilebilir.

Bu süre içerisinde EFT iptaline karar verirseniz tercih edebileceğiniz diğer yöntem, Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarından arayarak EFT iptal talebinde bulunmaktır.

Gönderilen para Ziraat Bankası EFT havuzundaysa iptal gerçekleştirilir ve para iadesi sağlanır. Ancak, gönderilen EFT Ziraat Bankasından çıkmışsa, bu durumda karşı bankanın müşteri hizmetleri aranarak EFT iptal talebi iletilmelidir. Bu nedenle EFT iptali için zaman çok önemlidir.

Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

EFT işlemini yaptıktan çok sonra işleminin hatalı olduğu fark ettiniz. Bu durumda yapılacak işlemler ve süreç zahmetli olacak.

Yapılacak işlem Ziraat Bankası EFT iptali yerine Ziraat Bankası EFT iade işlemi olacak. EFT iade işlemi için, zaman kaybetmeden Ziraat Bankası şubeleri veya Ziraat Bankası çağrı merkezi aracılığı ile hatalı EFT bildiriminde bulunularak EFT iade talebinde bulunulmalıdır.

Talep alındıktan sonra Ziraat Bankası müşteri temsilcisi karşı banka müşteri temsilcisine yönlendirileceksiniz. Karşı bankaya yapacağınız EFT iptali talebinden sonra yapılan EFT’ nin hatalı olduğu tespiti için karşı hesap sahibinden onay talep edilecek. Bu talebe hesap sahibinin onay vermesi durumunda gönderilen para geri iade edilir. Karşı hesap sahibi onay vermezse para iadesi gerçekleşmez.

Karşı hesap sahibinin onay vermemesi durumunda para iadesi için yasal yollardan problemin çözümü gerekir.

İleri tarihli EFT talimatı iptali

Ziraat Bankası EFT iptali için karşılaşabileceğimiz son senaryo talimat durumundaki eft’ dir. Eğer EFT işlem saatleri veya günleri dışında yapılırsa bu talimat olarak işleme alınır ve ilk EFT saatleri içerisinde hesap bakiyesi yeterliyse gerçekleşir.

Talimat statüsündeki EFT iptali çözümü en rahat ve kolay olanıdır. Para henüz hesaptan çıkış yapmadığı için durum izleme menüsünde bekleyen işlemler arasında yer almaktadır. İnternet/mobil şubeden EFT iptal adımlarını veya çağrı merkezinden EFT iptal adımlarını uygulayarak iptali gerçekleştirilebilir.