Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası müşterileri, Elektronik Fon Transferi ya da bilinin adıyla EFT işlemini şubesiz bankacılık kanalları olmak üzere birçok kanaldan yapabilirler. İnternet şubesi, mobil şube ve ya ATM’lerden işlem yapılabilecek kanallardır. Bu bankacılık kanalları zaman kısıtlaması olmadan 7/24 hizmet verir. Ancak EFT işleminin farklı bir bankaya para transfer işlemi olması nedeniyle EFT saati uygulaması mevcuttur ve EFT sorgulama ya ihtiyaç duyulabilir.

Bu uygulamaya göre EFT saati içerisinde yapılan EFT aynı gün içerisinde karşı hesaba geçerken, EFT saati içerisinde yapılmayan EFT ise, bir sonraki EFT saatinde işleme alınmak üzere EFT talimatı olarak sistemde bekletilir. EFT saati geldiğinde hesapta EFT tutarı varsa EFT gerçekleşir yoksa iptal olur.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu noktada bazı müşteriler veya alıcı kişi gönderilen paranın ne durumda olduğunu takip etmek için EFT sorgulama işlemi yapmak istemektedir. Bu talep bazı bankalara tarafından kısıtlı bankacılık kanaları aracılığı ile sağlansa da çoğu banka bu konuda müşterilerine henüz hizmet vermemektedir. Hizmet veren bankalar ise bu hizmetlerini müşteriler açısından internet şubesi ve mobil şubeye nazaran daha az tercih edilen telefon bankacılığı üzerinden vermektedir. EFT sorgulama yapılabilecek bankalardan biride Ziraat Bankasıdır.

Ziraat Bankası EFT sorgulama işlemi yapabilmek için EFT sorgu numarasının ya da EFT numarasının biliniyor olması gerekir. Peki, bu EFT sorgu numarası nedir ve nasıl öğrenilir? EFT numarası transfer işlemi tamamlandıktan sonra sistem tarafından işleme verilen numaradır. Bu numarayı o anda alabilir ve EFT sorgulama işleminde kullanabilirsiniz. Oldu ki numarayı almadınız bu durumda, Ziraat Bankası internet şubesi ya da mobil şubeden EFT işlemlerine ve oradan da yapılan EFT işlemlerinden EFT sorgu numarasını öğrenebilirsiniz ya da dekont alındıysa dekont üzerinden EFT sorgu numarasına ulaşabilirsiniz. EFT sorgu numarası öğrenildikten sonra geriye Ziraat Bankası EFT sorgulama işlemi kalmaktadır.

Bu noktada EFT sorgulama işlemi için Ziraat Bankası, telefon bankacılığı üzerinden hizmet vermektedir. Bunun için Ziraat Bankası müşteri hizmetleri 444 0 000 numaralı telefondan aranarak işlemler menüsünden para transfer işlemleri ve oradan da EFT sorgulama işlemi yapılabilir, ya da müşteri temsilcisinden destek alınabilir.

Bir önceki makalemiz olan Denizbank EFT İptali yazımızda, yapılan EFT işleminin iptali için izlenmesi gereken yol hakkında bilgi verilmiştir.