Kredi ve Bankacılık İşlemleri

Ziraat Bankası Hesap Numarası Öğrenme

13.01.2018
Ziraat Bankası Hesap Numarası Öğrenme

IBAN numarası kullanılmaya başlandıktan sonra önemini kaybeden hesap numarası halen bankalar tarafından açılan her hesaba verilmekte ve bazı işlemlerde kullanılmaktadır. Bu nedenle Ziraat Bankası müşterileri için ihtiyaç duymaları durumunda Ziraat Bankası hesap numarası öğrenme nasıl yapılır ve hangi yollar kullanılır bu konuda sizlere bilgi vereceğiz.

Bilindiği gibi iban numarası hesap numarasının yerine kullanılmaya başlanmış olan, uluslararası standartlara göre verilen bir hesap numarasıdır. Her ne kadar hesaba iban numarası verilse de bankaların kendi standartlarına göre hesap numarasını verme işlemleri de devam etmektedir.  Bir bakıma da bunu yapmaları gerekmektedir çünkü IBAN numarası çözümlemesi yapıldığında son on altı karakterin banka hesap numarasını gösterdiğini görmekteyiz. Bu durumda elinizde iban numarası varsa hesap numarasını öğrenmeniz çok kolaydır.

Buna göre Ziraat bankası hesap numarası öğrenme yöntemlerinden ilki iban numarasını öğrenme olacaktır. Eğer Ziraat Bankası iban öğrenme hakkında bilgi sahibi değilseniz ve bu yöntem ile hesap numarasını öğrenmek istiyorsanız Ziraat Bankası IBAN Sorgulama yazımızı inceleyebilirsiniz.  İban numarasını öğrendiniz ve şimdi geldi 26 karakter içerisinden hesap numarasını bulmaya.  IBAN numarasının son 12 karakteri Ziraat Bankası hesap numarasını göstermektedir.

Hesap numarası öğrenmek için tercih edilebilecek diğer yöntem; bankacılık işlemlerinde karşılaştığımız en küçük problemde ve bilgi ihtiyacımızda tercih ettiğimiz Ziraat Bankası çağrı merkezi kullanımıdır. Ziraat Bankası çağrı merkezi 444 0 000 veya 0850 220 00 00 numaralı telefondan aranarak hesap numarası öğrenilebilir. Bu işlemde çağrı merkezi güvenlik adımından geçilecektir, bu nedenle şahsen aranması uygun olur.

Gelişen teknoloji ve internetin getirdiği en büyük avantaj, bankacılık işlemlerinin şubelere gidilmeden yapılamasını sağlayan internet bankacılığının kullanılması olmuştur. Ziraat Bankası internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları da hesap numarası öğrenme için kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntemin tercih edilmesi durumunda Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yatıktan sonra hesap detayları incele işlemi yapılarak hesaba ait iban ve hesap numarası bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası hesap numarası öğrenme için kullanılabilecek son yöntem ise, şubeler aracılığı ile hesap numarasını öğrenmedir. Bunun için zaman sıkıntınız yoksa şubelere giderek müşteri temsilcisi yardımıyla hesap numarası öğrenilebilir.

Diğer makalemiz olan Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Bağlanma yazımızda, ağrı merkezi kodları ve hızlı işlem kodu hakkında bilgi verilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hacı dedi ki:

  Benim iban numaram bir numaraya gönderiliyor ama o numara kapalı ne olacak

  1. finans dedi ki:

   Öncelikli olarak banka müşteri temsilcisi yardımıyla yada alternatif yollardan biriyle banka bilgilerinizi gücellemelisiniz. Ya da,
   internet bankacılığından iban numaranıza ulaşabilirsiniz.

 2. Esra dedi ki:

  IBAN numarasini öğrenmek için sorulan sorulardan biri EK NO bunu nasıl öğrenebilirim?

  1. finans dedi ki:

   Merhaba
   Ek no bankadaki hesaplarınızı ayırmak amacıyla verilen, hesap numarasının sonunda yer alan 4 haneli bir numaradır. Hesap numaranız 12 karakterden oluşuyorsa bunun son 4 karakteri ek no dur. Diğer 8 karakter ise hesap numarasıdır. IBAN numarasının ise son 4 karakteri Ek no dur.

 3. Bekir dedi ki:

  İyi günler ben ne hesap numaramı biliyorum ne de IBAN no yu nasıl öğrenebilirim ?
  Kartım da yok

  1. finans dedi ki:

   Müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

 4. Derya dedi ki:

  İbanım var ama hesap nomu bilmiyorum

 5. hediye dedi ki:

  hesap bakeyami örenmek istiyorum