Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama
Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası IBAN numarası, banka hesap numarasının yerine kullanılır ve bankacılık işlemlerinin tek bir numara kullanılarak daha hızlı ve doğru yapılmasını sağlar. İban numarası bir anlamda müşterinin hesap kimlik numarasıdır. Bu nedenle EFT ve havale işlemleri için gerekli bir bilgidir. Bu noktada müşteriler için, Ziraat Bankası iban sorgulama ve Ziraat Bankası iban numarası nerede yazar konularında bilgi vereceğiz.

IBAN numarası kullanımı 2010 yılında Avrupa birliği uyum paketi kapsamında ülkemizde kullanılmaya başlanmış ve tüm banka müşterilerinin hesap numarasına ek olarak iban numarası verilmiştir. “International Bank Account Number” kelimesinin ilk harflerini gösteren iban numarası kullanımına başlanmasıyla banka hesap numaraları kullanımdan kalkmamış, iban numarasıyla birlikte kullanımına devam edilmektedir. İban numarasının standart bir uzunluk ve birçok bilgiyi yapısında barındıran bir algoritmada olması nedeniyle işlemlerin hatasız bir şekilde ve daha az bilgi kullanılarak yapılmasını sağlar. Özellikle de EFT ve Havale işlemlerinde, sadece iban numarası ile alıcı adının bilinmesi işlem için yeterlidir. İban numarası kullanılmıyor olsaydı banka hesap numarası, şube kodu, alıcı adı gibi farklılık gösteren bilgilerin bilinmesi gerekecekti.

Ziraat Bankası iban numarası, müşterinin bankada sahip olduğu tüm hesapları için verilmektedir ve bir birinden farklıdır. Verilen bu TR ile başlayan ve 26 karakterden oluşan numara kart veya buna benzer herhangi bir yerde yazmaz. Bu nedenle kart numarası ile karıştırılmamalıdır. Bu nedenle Ziraat Bankası iban numarasının öğrenileceği yerler bilinmeli ve buralardan sorgulama yapılmalıdır. Öğrenilen İban numarasının son 16 karakteri Ziraat Bankasına hesap numarasını göstermektedir.

Ziraat Bankası iban sorgulama için farklı yollar kullanılabilir. Eğer banka müşterisiyseniz ve internet bankacılığı şifreniz varsa bu bankacılık kanalından giriş yaparak hesap detayları kısmında hesabınıza ait iban numarasına ulaşabilirsiniz. İnternet bankacılığı üyeliğiniz yoksa Ziraat Bankası müşteri hizmetleri 444 00 00 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisi yardımıyla hesaplarınıza ait iban numarasına ulaşılabilir.

Bunların haricinde banka hesap numarası ve ek bilgiler kullanılarak Ziraat Bankası iban sorgulama işlemi için Ziraat Bankası iban hesaplama sayfasından sorgulama yapılabilir. Ancak bu sorgulama neticesinde girilen bilgilere dayalı olarak bir iban numarası verileceğinden, eğer bilgilerde bir hata varsa alınan iban’ da hatalı olacaktır. Bu nedenle ilk iki yöntemin kullanılarak iban numarasının öğrenilmesi daha doğrudur.

Bir önceki makalemiz olan Ziraat Bankası EFT Sorgulama yazımızda, EFT sorgulama işlemi nasıl yapılacağı hakkında bilgi verilmiştir.