Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

ziraat bankası iban öğrenme için yapılacak iban sorgulama araçları.
ziraat bankasısorgulama

Ziraat Bankası hesabınıza ait iban numaranızı öğrenmek için banka müşterilerine farklı birçok bankacılık kanalı üzerinden hizmet vermektedir. Tek tek bu kanallar kullanılarak Ziraat Bankası iban numarası sorgulama nasıl yapılır sizlerle paylaşacağız.

İnternet üzerinden Ziraat Bankası İban Sorgulama

Ziraat Bankası iban öğrenme için tercih edilebilecek en hızlı yöntemlerden biri internet bankacılığı ya da internet sitesinden iban sorgulamadır. Bu alternatif iki seçenek için sorgulama adımları aşağıdaki şekildedir.

İnternet ve mobil bankacılık kullanarak iban sorgulama

Bu seçeneği kullanabilmek için internet bankacılığı kullanıcı tanımınızın yapılmış ve kullanıcı parolası almış olmanız gerekir. bu bilgilere sahipseniz vereceğimiz adımları takip ederek istediğiniz hesaba ait Ziraat Bankası iban numarasını öğrenebilir ve paylaşabilirsiniz.

  • İnternet/mobil şubeye giriş yapılır
  • Hesaplar sekmesinden, hesabın bulunduğu hesap türü seçilir
  • İstenilen hesap seçilir
  • Açılan pencerede hesap detayının üzerinde hesaba ait hesap numarası ve iban numarası yazmaktadır

Buradan paylaş sembolüne basılarak istenilirse iban bilgileri kopyalanarak paylaşılabilir.

İnternet sitesinden hesap numarası öğrenme

Bu yöntemde iban numarasını öğrenmek için bankanın resmi internet sitesi kullanılmaktadır. Bu işlem genel adıyla iban numarası sorgulama değil de Ziraat Bankası iban numarası hesaplama olarak adlandırılmakta ve işlem için hesabınıza ait bazı bilgilere gereksinim duyacaksınız. İhtiyacınız olan bilgiler:

  • Şube Kodu ya da Şube İsmi
  • Müşteri No
  • Ek No

Şube numarası: 16 haneden oluşan hesap numarasının ilk 4 hanesi şube kodunu verir

Müşteri numarası: hesap numarasının ilk dört hanesinden, şube kodundan sonraki 8 hanesi müşteri numaranızı vermektedir.

Ek no: 16 haneli hesap numarasının son 4 hanesi bankaya ait ek numarasıdır.

Bu bilgileri hazırladıktan sonra izlenecek adımlar şu şekildedir.

Bu işlemde iban numarası sorgulanırken kişinin girdiği bilgilere istinaden iban numarası elde edildiği için banka sorumluluk kabul etmemektedir. Sonrasında sıkıntı yaşamamak adına bilgilerinizin doğruluğundan emin olmalısınız.

ATM’den Ziraat Bankası İban Sorgulama

Bankanın birçok bölgede bulunan ATM’lerinden hesabınıza ait iban numarasını hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hesabınıza ait kartınız ile ATM girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri seçeneğinden hesabınıza ait iban numarasını sorgulanmış olur.

SMS ile Ziraat Bankası İban Sorgulama

Mekana ve zamana bağlı kalmadan istediğiniz zaman iban sorgulama servisi sayesinde sms göndererek Ziraat Bankası iban numarasını öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası iban öğrenme sms ile kullanılacak servis numarası 4747 dir. Bankada tanımlı olan cep telefonunuzdan IBANBILGI yazıp boşluk bırakıp kartınızın son 6 hanesini yazıp 4747 ye kısa mesaj göndererek iban numarası öğrenilir.

 İban Numarası Neden Gerekli?

İban numarası uluslararası standartlar kapsamında sürece dahil ülkeler arasında bankacılık işlemlerinde hataların önüne geçmek için kullanılmaya başlanmış, belirli standartlarda ki hesap numarasıdır. Çoğunlukla para transferlerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Hesapla ilgili birçok bilgiyi yapısında bulundurması nedeniyle yurt dışı ve yurt için para transferlerinde tek bir bilgiyle hatasız para transferi imkanı verir.