Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

Ziraat-Bankası-İnternet-Bankacılığı-Şifresi-Nasıl-Alınır
Ziraat-Bankası-İnternet-Bankacılığı-Şifresi-Nasıl-Alınır

Ziraat Bankası ülkemizin en önemli kamu bankalarındandır. Ülke genelinde en fazla şube sayısına sahip olan Ziraat Bankası gelişen teknolojiyi kullanarak müşterilerine internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları üzerinden de hizmet vermektedir. Bu sayede Ziraat Bankası müşterileri internet bankacılığını kullanılarak banka şubelerine gitmeden 7/24 bankacılık işlemlerini yapabilme imkanı bulmuşlardır. İnternet bankacılığı kullanan müşteriler zaman ve mekan sınırlaması olmadan EFT, fatura ödemesi, fon ve döviz alım satım, havale, kredi notu sorgulama gibi birçok bankacılık işlemini yapabilirler. İnternet bankacılığının sunduğu bu avantajlarından yararlanmak isteyen müşterilerin Ziraat Bankası internet şubesi şifresi almaları gerekir. Bu işlem için tercihlerine göre farklı bankacılık kanallarını kullanabilirler. Ancak Ziraat Bankası internet bankacılığı müşterisi olabilmek için bankada hesabın olması gerekir. Bu hesaba ait kullanıcı tanımlaması yapılacaktır.

Ziraat Bankası internet şubesi şifresi alma işlemi için ilk yöntem, bankanın resmi internet sitesi olan www.ziraatbank.com.tr adresi üzerinden online başvuru işlemi kullanılabilir. Bu işlem için bankanın resmi sitesine giriş yapıldıktan sonra internet şubesi kısmında yer alan online başvuru seçilir. Sonrasında istenen TC kimlik numarası, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarası ve doğrulama kodu girilerek devam edilir. Sonrasında telefonunuz gelen şifre girilerek internet bankacılığı parola oluşturma işlemleri yapılarak Ziraat Bankası internet bankacılığı şifre alma işlemi tamamlanmış olur. Bundan sonraki internet bankacılığı kullanımında oluşturulan parola kullanılarak giriş yapılacaktır. Ancak güvenlik gereği her kullanımda Ziraat Bankası tek kullanımlık şifre tanımlı olan cep telefonuna gönderilecek ve şifre alanına bu şifrenin girilmesi gerekmektedir.

Tanımlama esnasında girilecek telefon numarasının güncel numara olması sonraki internet bankacılığı girişlerinde kullanılacak Ziraat Bankası mobil şifre almada kullanılacak numara olması nedeniyle önemlidir. Eğer bankada tanımlı olan numaranız ile güncel numaranız faklı ise öncelikli olarak bu numaranızı şubeye giderek güncellenmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası internet şubesi şifresi alma işlemi için ikinci yöntem, bankanın ülke genelinde yer alan şubeleri kullanılabilir. Bu işlem için banka şubesine gidilerek şahsen başvuru yapılır. Bu işlemde Ziraat Bankası müşteri temsilcisi internet bankacılığı kullanım formu doldurtarak şifre oluşturacaktır. Böylelikle Ziraat Bankası internet şubesi şifresi alma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Ziraat Bankası internet şubesi şifresi alma işlemi için üçüncü yöntem, bankanın hizmet verdiği çağrı merkezi kullanılarak şifre alınabilir. İşlem için Ziraat Bankası çağrı merkezi 0 850 220 00 00 yada 444 00 00 numaralı telefonlardan aranarak müşteri temsilcisi yönlendirmesi ile Ziraat Bankası internet şubesi şifresi alma işlemi gerçekleştirilir.

Sonuç olarak belirtmek gerekirse, internet bankacılığı bankacılık işlemlerin şubelere gidilmeden gerçekleştirilerek zaman kaybetmeden yapılmasını sağlamaktadır. Ancak, bu avantajının yanında dolandırıcılık gibi bir dezavantajının ortaya çıkmaktadır.  Bununla ilgili olarak Ziraat Bankası gerekli güvenlik önlemlerini alıyor olsa da banka kadar kullanıcılarında güvenliği elden bırakmamaları gerekir. Bu konuda, müşterilerin alabilecekleri en büyük tedbir Ziraat Bankası internet bankacılığı şifre ve parola bilgilerini Ziraat Bankası müşteri temsilcileri de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmamaları dır.