Ziraat Bankası İnternet’ten Havale Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası İnternetten Havale Nasıl Yapılır
Ziraat Bankası İnternetten Havale Nasıl Yapılır

Ülkemizin en büyük kamu bankası ve en fazla müşteriye sahip bankası olan Ziraat Bankasında hesabınız varsa ister kendi hesaplarınız arasında isterseniz bir başkasının hesabına havale yapabilirsiniz. Bu konuda sektördeki yenilikleri ve gelişen teknolojiyi doğru kullanan Ziraat Bankası ATM’lerinden ya da dijital bankacılık kanalları olan İnternet şubesinden veya mobil şubeden para yatırma yapılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken para yatırılacak hesabın Ziraat Bankası hesabımı yoksa farklı bir banka hesabı olduğudur. Buna göre Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma işlem türünün havale ya da EFT seçimi yapılarak internet’ten yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternetten Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma internet’ten yapılacaksa öncelikli olarak internet bankacılığı kullanıcısı olmalısınız. İnternet bankacılığı kullanıcı bilgilerinizi tanımladıktan sonra alıcı hesaba ait IBAN numarası ya da Hesap numarasını bilgilerini de aldıysanız geriye para yatırma işlemini yapmanız kalır.

Eğer para yatırma işlemini Ziraat Bankası hesapları arasında yapacaksanız İnternet bankacılığı Giriş yaptıktan sonra Para Transferleri işleminden Havale işlem adımını seçmeniz gerekir. Bu adımlardan sonra alıcı IBAN ilgileri ve yatırılacak tutar girilerek internet’ten ya da mobil havale tamamlanmış olur. Bu işlemde banka müşterilerinden havale ücreti tahsil edebilmektedir, işlem onayından önce bunu kontrol etmeyi unutmayın.

Para yatırma işlemini başka banka hesabına yapacaksanız işleminiz EFT işlemidir. Bunun için Ziraat Bankası internet şubesi ya da mobil şubeye girdikten sonra para transferleri işleminde EFT işlemi seçilmeli. Sonrasında alıcı IBAN/Hesap numarası ve gönderilecek tutar bilgileri girilerek EFT ile başka hesaba para yatırma tamamlanmış olur. Bu işlemde banka Ziraat Bankası EFT ücreti adı altında işlem masrafı tahsil etmektedir. İşlem onaylanmadan önce tutarın kontrol edilerek onaylanması uygun olur.

Ziraat Bankası ATM’den Havale Nasıl Yapılır?

Başka bir kişiye para yatırmanız gerekiyorsa Ziraat bankası ATM’leri kullanarak para yatırabilirsiniz. Ziraat Bankası ATM’den havale için, parakart ile giriş yaptıktan sonra ister hesabınızdan ister para haznesini kullanarak para yatırılabilir. İşlemler menüsünden para transferleri sonrasında işlem türü seçimi yapıldıktan sonra alıcı hesap/IBAN bilgisi ve yatırılacak tutar girilerek ATM’den başka hesaba para yatırma tamamlanır.

Parakartınız yoksa bu işlemi kartsız işlemler menüsü kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için sizden alıcı hesap bilgilerine ek olarak TC kimlik numaranız ve cep telefon bilgileriniz istenecektir. Kartsız işlem için giriş tuşuna basıldıktan sonra para yatırma ve başkasının hesabına para yatırma işlem adımları takip edilerek ATM’den para yatırma tamamlanır.