Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme

Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme
Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bankacılık işlemleri birçok platform üzerinden yapılabilir bir duruma gelmiştir. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM ‘ler tercih edilen bankacılık kanallarıdır. Bu kanalların tercih edilmesi banka şubelerinin yükü azaltmıştır, müşterilere ise zaman sınırlaması olmadan işlem yapabilme imkanı vermiştir. Günümüz ATM’ leri sayesinde kart kullanım zorunluluğu ortadan kalkmış ve kart olmadan da bankacılık işlemleri gerçekleştirilir hale gelmiştir.

Bu noktada Ziraat Bankası müşterisi olunsun ya da olunmasın Ziraat Bankası ATM’ ler den kartsız işlem yapılabilmektedir.  Bu sayede ATM’ den para çekme, para yatırma gibi temel işlemlerin yanı sıra doğal gaz, elektrik, telefon gibi fatura ödemelerini, cebe havale, kredi kartı ödemesi, iban numarası ile EFT, kontör yükleme, trafik cezası ödemesi, döviz alım ve satım, MTV ödemesi gibi birçok bankacılık işlemlerinizi 7/24 yapabilirsiniz. İşlemlerde ATM’ lerin kullanılıyor olması bankacılık maliyetlerini azaltmıştır. Buda yapılan işlemlerden daha az işlem ücreti alınmasına veya hiç alınmamasını sağlamıştır. Bankamatik kartı yanında olmayan Ziraat Bankası müşterileri istedikleri saatte kartsız para çekebilir veya para yatırabilir.

Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Kartsız para çekmek için ATM “Giriş” tuşuna basılarak kartsız işlem menüsüne giriş yapılır. İşlem menüsünden “Para Çekme” işlemi seçilir. Ziraat Bankası sisteminde kayıtlı olan cep telefonu ve TC kimlik numarası girilir. Ekranda Ziraat Bankasında bulunan mevcut Bankkart hesapları listelenir ve tercih edilen hesap seçilir. Seçilen kartın şifresi girildikten sonra sisteme kayıtlı olan ve ilk ekranda girilen cep telefonuna şifre gelir. Şifre doğrulama ekranında gelen şifre doğrulaması yapıldıktan sonra ilgili hesap seçilerek çekilmek istenen tutar girilir. Tutar bilgisi onaylandıktan sonra Ziraat Bankası kartsız para çekme işlemi tamamlanmış olur. Ziraat Bankası ATM günlük para çekme limitlerine Buradan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kartsız Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Kartsız para yatırma işlemi için ATM “Giriş” tuşuna basılarak kartsız işlem menüsüne giriş yapılır. İşlem menüsünden “Para Yatırma” işlemi seçilir. Ekrandan hesaba para yatırma işlemi seçilir. Gelen ekrandan “Başka Hesaba Para Yatırma” veya “Kendi Hesabınıza Para Yatırma” işlemi seçilir. Sisteme kayıtlı olan cep telefonu numarası ve TC kimlik numarası girişi yapılır. Başka hesaba para yatırma seçilirse karşınıza hesap numarası bilgilerinin girileceği ekran gelir. Bu ekranda şube numarası ve hesap numarası girişi yapılır. Yatırılacak para hazneye konur cep telefonuna gelen şifre doğrulaması yapıldıktan sonra hesap numarası ile kartsız para yatırma işlemi tamamlanmış olur. Yapılan para yatırma işlemi EFT veya Havale olacağı için Ziraat Bankası işlem ücreti olarak 5 TL tahsil edecektir. Ayrıca belirtmek gerekirse Ziraat Bankası ATM günlük para yatırma limiti 20.000 TL’ dir. Bir seferde yatırılacak banknot miktarı ise 40 banknot tur.

Eğer kartsız para yatırma işlemini kendi hesabınıza yapıyorsanız işlem sırası aynı şekilde olacaktır. Tek fark hesap numarası giriş ekranında Ziraat Bankası hesaplarınız dan birini seçmeniz istenecektir. Ayrıca kendi hesabınıza yapacağınız para yatırma işlemi için işlem ücreti alınmaz.

Son olarak belirtmek gerekirse kartsız para çekme veya para yatırma işlemi esnasında beklenmeyen bir durumla karşılaşılırsa zaman kaybetmeden Ziraat Bankası müşteri hizmetleri 444 0 000 ya da 0850 220 00 00 numaralı telefondan aranarak problemle ilgili yardım alınmalıdır.

İlginizi çekebilecek Ziraat Bankası EFT Ücreti yazımızda Ziraat Bankasının bankacılık kanallarına göre değişen EFT işlem ücretlerini inceleyebilirsiniz.