Ziraat Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır
Ziraat Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır

Kredi kartı, nakit para kullanmadan borçlanarak alışveriş ve alışverişlerde taksit imkanı, otomatik fatura ödeme, vergi ödemesi ve acil ihtiyaçlarda nakit çekme imkanı ile bankaların en çok tercih edilen ürünlerindendir. Bu avantajlarından yararlanmak isteyen tüketici, düzenli bir geliri ve kredi notunun uygun olması durumunda rahatlıkla kredi kartı sahibi olabilir. Bunun için Ziraat Bankası kredi kartı çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapması yeterlidir. Ziraat Bankası kredi kartı kullanıcılarının büyük bir kısmı kredi kartı özelikleri ve kullanımından memnundur. Bunun yanında memnun olmayan ya da farklı bir nedenden ötürü Ziraat Bankası kredi kartı iptali yapmak isteyen müşterilerde olabilir.

Kredi kartı iptalini gerekçesine göre iki farkı başlıkta inceleyebiliriz. Buna göre Kredi kartının çalınması ya da kaybolması gibi bir durum karşısında yapılacak olan Ziraat Bankası Kredi Kartı iptali işlemi ve kredi kart kullanımının tamamen bırakılması yani kredi kartı hesabının iptali için yapılacak olan Ziraat Bankası Kredi kartı kapatma işlemidir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi kartı iptali, müşterinin kullandığı kredi kartının çalınması veya kaybolması sonrasında istenmeyen kullanımları engellemesi amacıyla yapılan iptal işlemidir. Bu işlem bankanın hizmet verdiği Ziraat Bankası telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM veya şubeleri kullanılarak yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, kredi kartından istenmeyen bir işlem yapılmadan önce Ziraat Bankası kredi kartı iptalinin yapılabileceği en hızlı bankacılık platformunun seçilmesidir.

Bankalar bu konuda müşterilerini zor durumda bırakmamak için, çağrı merkezleri arandığında dakikalarca ulaşılamayan müşteri temsilcisine kredi kartı iptali için hızlı erişim imkanı sunmuşlardır. Bu durumda Ziraat Bankası kredi kartı iptali için en hızlı yöntemin, çağrı merkezinin kullanılması olduğu söylenebilir. Bunun için Ziraat Bankası müşteri hizmetleri 0850 220 00 00 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisi yardımıyla Ziraat Bankası kredi kartı iptali yapılır.

Kullanılabilecek diğer kredi kartı iptal yöntemleri, Ziraat Bankası internet şubesi ya da mobil bankacılık olarak bilinen dijital bankacılık platformlarıdır. İnternet şubesine veya mobil şubeye giriş yapıldıktan sonra İşlemler menüsünde “Kredi Kartı” işlemlerine, sonra “Kredi Kartı iptal” işlemi seçilerek Ziraat Bankası kredi kartı iptali gerçekleştirilir.

Ziraat Bankası kredi kartı iptali mevcut kredi kartını geçici süreliğine işlemlere kapatılmasıdır. Bu nedenle, Ziraat Bankası kredi kartı hesabına bağlı yeni kredi kartı numarası ve CVV güvenlik koduna sahip plastik kart en kısa sürede müşterinin güncel adresinize kargo veya kurye ile gönderilir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kedi kartı kapatma, bankaya ait kredi kartının bir daha hiç kullanılmamak üzere iptal edilmek istendiğinde yapılacak olan iptal işlemidir. Ziraat Bankası kredi kartı kapatma işlemi için öncelikli olarak yapılması gereken Ziraat Bankası kredi kartına ait borçlarının tamamen ödenmesidir. İleride banka ile ödeme problemi yaşamamak için bu borçlar ödenirken ileriye dönük taksitli işlemlere ait borçlarında ödenmesi uygun olur. Dikkate alınmayan veya gözden kaçacak birkaç kuruş borçla ilgili dahi ileri ki dönemde banka ile sıkıntı yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Ziraat Bankası kredi kartı kapatma işlemi yapmak isteyen müşterinin tüm borcu tek seferde kapatabilecek mali durumu olmayabilir. Böyle bir durumda ise, ödenmesi gereken tutar için tüketici kredisi çekilebilir ya da kullanılan başka bir bankaya ait kredi kartı borç bu kartta birleştirme işlemi yapılarak Ziraat Bankası kredi kartı kapatma işlemi talebi yapılabilir.

Kredi kartı borcu tamamen ödendikten sonra bankanın hizmet verdiği şubeleri  ya da çağrı merkezleri kullanılarak Ziraat Bankası kredi kartı kapatma işlemi yapılabilir. Bu işlem için şubelerin kullanılması önerilmektedir. Şubeler kullanılarak yapılacak olan kapatma işleminde şahsen kredi kartı kapatma dilekçesi ile başvuru yapılması gerekir. Burada müşteri temsilcisi yardımı ile borç kontrolü yapıldıktan sonra kapatma başvurusu alınır ve işleme konulur. Çağrı merkezi kullanımı tercih edilmesi durumunda müşteri hizmetleri 0850 220 00 00 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisi yardımı ile kredi kartı kapatma talebi oluşturulur. Çağrı merkezinin kullanılması durumunda müşteri temsilcisi ile yapılan görüşme zamanının ileride ihtiyaç olma ihtimaline karşı bir yere not alınması önerilmektedir.

Ziraat Bankası kredi kartı kapatma başvurusundan sonra bankanın yasal olarak 7 gün içerisinde kredi kartını kullanıma kapatması gerekmektedir.

Diğer makalemiz olan Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Bağlanma yazımızda müşteri temsilcisine hızlı bağlanma kodları hakkında bilgi verilmiştir.