Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma
Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan karar ile 17 Ağustosta 2017 tarihine kadar tüm kredi kartı müşterilerden internet alışverişleri için onay alınması gerektiği bildirilmiştir. Müşteri tarafından internet alışverişine açma talimatı verilmeyen kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılması kararlaştırılmıştır. Bu durumda internet alışverişi yapacak olan Ziraat Bankası müşterileri için Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişine açtırma talimatı için neler yapması gerektiği sizlere anlatacağız. Eğer bu talimat verilmemişse internet’ten alışveriş yapılamayacak yani işlem sırasında ödeme gerçekleşmeyecektir.

İnternet alışverişlerinde sağladığı avantajlar ile kredi kartı ile ödeme nakit gibi diğer ödeme yöntemlerine göre daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu nedenle de bankalar ilk kart alımından itibaren kredi kartını internet kullanımına açık olarak vermekteydi. Bu durum hiç internet alışverişi yapmayan müşterilerinde mağdur duruma düşmelerine neden olmuştur. Müşterilerin mağduriyetlerini gidermek için alınan bu karar ile internet alışverişi yapmayan müşterilerin güvende olması hedeflenmiştir.  Bu konuda BDDK tarafından 16 Şubat 2017 tarihinde alınan kararı ile, verilmiş olan veya verilecek olan kartlarda kredi kartının internet alışverişine açık olmasını müşteri talebine bağlı olma zorunluluğu getirmiştir. Bu kapsamda bankalara gerekli onayları almaları için 6 aylık süre vermiş ve bu süre içerisinde gerekli onayları tamamlaması istenmiştir. Sürenin dolacağı 17 Ağustos 2017 tarihine kadar onay vermeyen Ziraat Bankası müşterilerin kredi kartı internet alışverişine kapatılmıştır. Bu nedenle Ziraat Bankası müşterilerinden gerekli onayları alabilmek için SMS ve mail gibi müşterilerin kayıtlı iletişim adreslerine bilgi göndererek talimat vermelerini istemiştir.

Bu noktada, Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişine açtırma için bankanın hizmet verdiği internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı ve şubeler aracılığı kullanılabilir. Bunun yanı sıra eğer konuyla ilgili SMS gelmiş ise bunun yanıtlanması da Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişleri için talimat olarak kabul edilmektedir.

İnternette güvenli alışveriş için belirli hususlara dikkat etmeniz kredi kartı güvenliğiniz için önemlidir. Bunun için, alışveriş yapılacak siteyi iyi araştırın ve güvenilir olduğundan emin olun. Bankada kayıtlı olan telefon numaranızın güncel olmasına dikkat edin, işlem sırasında tek kullanımlık şifre bu numaraya gönderilecektir. Mutlaka alışverişlerinizi 3D secure güvenlik uygulamasını kullanarak gerçekleştirin. Bu hizmeti almıyorsanız bankanızdan 3D Secure uygulamasını aktif edin. Son olarak Ziraat Bankası sanal kart kullanımı asıl kartınızı koruyacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Bağlanma yazımızda, Ziraat Bankası direkt müşteri temsilcisine bağlanma için hangi numaraların tuşlanması gerektiği ve Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası hakkında bilgi verilmiştir.